Παρακαταθήκη η εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο

0

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Πλατανιά κόντρα στον Ολυμπιακό για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα, στο γήπεδο Καραϊσκάκη.

Ο Πλατανιάς φεύγεις χωρίς βαθμούς από το γήπεδο Καραϊσκάκη κρατάει, όμως, σαν παρακαταθήκη την εμφάνισή του στο δεύτερο ημίχρονο, ενόψει των σημαντικών παιχνιδιών που ακολουθούν.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πλατανιά μπήκε αρκετά μουδιασμένα με τον Ολυμπιακό να ευτυχεί να προηγηθεί μόλις στο 6ο λεπτό από την άσπρη βούλα με τον Αμπντούν να ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε ο Ιμπαγάσα από τον Δέντσα, σε μία ανύποπτη φάση. Χωρίς να έχει πάρει ρυθμό το παιχνίδι ο Ολυμπιακός πέτυχε ακόμα ένα γκολ με τον Τοροσίδη που κέρδισε στον αέρα τον Μαραγκουδάκη, μετά από συνδυασμό στο κόρνερ του Ιμπαγάσα με τον Χολέβα, ο τελευταίος έβγαλε την σέντρα για το κεφάλι του Τοροσίδη. Ο Πλατανιάς δεν μπορούσε να βρει τα πατήματά του και ο Ολυμπιακός έχανε ευκαιρίες ώστε να πετύχει και άλλο γκολ και να τελειώσει το παιχνίδι. Και ενώ ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να «καθαρίσει» το παιχνίδι ο καλύτερος παίκτης του Πλατανιά, Ουντότζι, βρήκε χώρο στο 37΄ έξω από την περιοχή του Κάρολ και με εξαιρετικό σουτ μείωσε σε 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πλατανιάς εμφανώς καλύτερος δεν κατάφερε, όμως, να πετύχει ακόμα ένα γκολ και να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας. Μάλλον οι «ερυθρόλευκοι» Χανίων πέτυχαν ένα γκολ με τον Μαρτσάκη όμως, ο κ. Δημητρόπουλος είδε επιθετικό φάουλ του επιθετικού του Πλατανιά και το γκολ δεν μέτρησε ποτέ. Ωστόσο, η χανιώτικη ομάδα μπορεί να έχει παράπονα για ακόμα μία φάση με τον Νάζλίδη να μπαίνει στην περιοχή να μαρκάρεται από τον Χολέβα και να πέφτει όμως ο διαιτητής του αγώνα έδειξε παίζεται. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ με τον Κηπουρό να σταματάει τις προσπάθειες των επιθετικών του Ολυμπιακού και έτσι ήρθε το τελικό 2-1.

Φιλμ:

93′ Βολίδα του Χολέβας ο Κηπουρός έδιωξε και ταυτόχρονα έληξε το ματς

84′ ΑΛΛΑΓΗ Ο Βλαχοδήμος στην θέση του Φουστέρ που είχε ενοχλήσεις

81′ Σέντρα Αμπντούν κεφαλια Τζιμπούρ άουτ

81′ Σλάλομ απο τον Ιμπαγάσα σουτ …άουτ

77′ Σέντρα Αμπτούν κεφαλιά Τζιμπούρ άουτ

75′ ΑΛΛΑΓΗ ο Γκρέκο στην θέση του Μανιάτη

73′ Σουτ απο τον Γκονζάλες χωρίς να ανησυχήσει ο Κάρολ

72′ ΑΛΛΑΓΗ ο Ναζλίδης στην θέση του Μιρτσέτα

66′ Κεφαλιά του Τζιμπούρ η μπάλα άουτ

65 ΑΛΛΑΓΗ ο Τζιμπούρ στην θέση του Μήτρογλου

64′ Ο Μήτρογλου μέσα απο την περιοχή ο Κηπουρός όμως με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε

62′ Σουτ του Μαρτσάκη απο τα δεξιά η μπάλα άουτ

55′ Σέντρα απο τα δεξιά του Παληγεώργου η μπάλα καταλήγει στον Ουντόντζι μετλα την κεφαλιά του Μαραγκουδάκη το σουτ όμως άουτ

53′ Ο Φουστέρ για πέμπτη φορά στο ματς δεν μπορεί να νικήσει τον Κηπουρό

52′ Φάουλ με κομπίνα ο Ουντόντζι παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ

46′ ΑΛΛΑΓΗ Ο Μαρστσάκης στην θέση του Ουκάρ

46′ Χολέβας το φάουλ απο τα δεξιά κεφαλιά του Διόβα η μπάλα άουτ

44′ Άλλη μια μπαλιά «ποίημα» του Ιμπαγάσα κατέβασε ο Μήτρογλου και σούταρε άουτ

42′ Κούρσα του Τοροσίδη απο δεξιά ο Κηπουρός απομακρύνει το σουτ

39′ ο Μήτρογλου προσπαθεί μέσα απο την περιοχή με τον Τζανή να κρεμάει τον Κηπουρό η μπάλα κόρνερ

38′ Τοροσίδης απο τα δεξιά στρώνει στον Φουστέρ που σημαδεύει το αριστερό δοκάρι του Κηπουρου

37′ ΓΚΟΛ 2-1 ο Ουντόντζι με σουτ έξω απο την περιοχή νικάει τον Κάρολ που φέρει ευθύνη

31′ Ωραία κυκλοφορία έξω απο την περιοχή του Πλατανιά ο Φουστέρ όμως για ακόμα μια φορά δεν μπορεί να σκοράρει.

29′ Ο Ολυμπιακός με νίκη σήμερα είναι πρωταθλητής χειμώνα

27′ Σουτ απο τον Ντόε απο αρκετά μακριά η μπάλα άουτ

24΄Σέντρα του Μιρτσέτα χωρίς πρόβλημα ο Κάρολ

22′ ΑΛΛΑΓΗ Ο Ντόε στην θέση του Δέντσα με το σχήμα να γίνεται πιο ορθολογικό

21′ Μπαλιά απο Ιμπαγάσα ο Μήτρογλου σούταρε λίγο άουτ

19’ΓΚΟΛ Κόρνερ απο τα δεξιά με τον Χολέβας να κάνει την σέντρα και τον Τοροσίδη μέσα απο την καρδιά της άμυνας να κάνει με κεφαλιά το 2-0

17′ Εκπληκτική μπαλιά του Ιμπαγάσα στον Φουστέρ που πλασάρει και στέλνει την μπάλα λίγο έξω απο το δεξί δοκάρι του Κηπουρού

16′ Φάουλ του Χολέβας ο Κηπουρός βγήκε και μπλόκαρε

12′ Σέντρα Μιρτσέτα απο τα δεξιά απομάκρυναν οι γηπεδούχοι εύκολα

10′ Ο Ολυμπιακός έχει μπει αρκετά δυνατά και ήδη έχει ένα γκολ και μια καλή στιγμή ενώ ο Αναστασιάδης έχει σηκώσει για ζέσταμα Δημήτρη και Ντόε

8′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Φουστέρ να δέχεται την μπάλα απο λανθασμένη απόκρουση του Τζανή μετά απο σέντρα του Αμπντούν όμως ο Κηπουρός κρατάει το 1-0.

6′ ΓΚΟΛ 1-0 με τον Αμπντούν να νικάει τον Κηπουρό απο τα έντεκα βήματα

5′ ΠΕΝΑΛΤΥ για τον Ολυμπιακό καθώς ο Δέντσας ανέτρεψε τον Ιμπαγάσα και δέχτηκε και την κίτρινη κάρτα

4′ ο Ουντόντζι κινείται στην επίθεση του Πλατανιά στα πρώτα λεπτά με τον Μαραγκουδάκη στα πλάγια

2′ Μπαλιά του Ουντόντζι χωρίς κανένα κίνδυνο για την εστία του Κάρολ

Ολυμπιακός (Ζαρντίμ): Κάρολ, Τοροσίδης, Χολέμπας, Σιόβας, Μανωλάς, Μοντέστο, Μανιάτης (75’ Γκρέκο), Ιμπαγάσα, Αμπντούν, Φουστέρ (84’ Βλαχοδήμος), Μήτρογλου (65’ Τζεμπούρ).

Στον πάγκο: Μέγιερι, Πάντελιτς, Κοντρέρας, Φετφατζίδης.

Πλατανιάς (Αναστασιάδης): Κηπουρός, Τζανής, Κανακούδης, Μαραγκουδάκης, Κάλαϊτζιτς, Δέντσας (22’ Ντόε), Ουντότζι, Μιρτσέτα (72’ Ναζλίδης), Ουκάρ (46’ Μαρτσάκης), Γκονζάλες, Παληγεώργος.

Στον πάγκο: Ζαλούντοκ, Κουρτεσιώτης, Δημήτρης, Αρότσα.