Παραλίγο να δαγκώσει τ΄αλογάκι…

0

Αήττητος μεν άτυχος -και άπειρος-δε αποδείχτηκε ο Κισσαμικός που απώλεσε τη μεγάλη ευκαιρία να γίνει η πρώτη ομάδα που θα κέρδιζε τη Λάρισα αλλά και έπαιρνε πολύ αέρα στα πανιά του για τη συνέχεια.

Παρά το προβάδισμα δύο τερμάτων -όπως και στα Τρίκαλα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος- σκοράροντας με τους Μάντζη (49΄) και Ταραλίδη (59΄),η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου δεν άντεξε την αντεπίθεση των πρωτοπόρων που αν και με παίκτη λιγότερο-αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Γιοβάνοβιτς (57΄) στο  κατάφεραν σε λιγότερα από είκοσι λεπτά να ισοφαρίσουν με τους Μαρουκάκη (75΄) και Κάπο (79′).

Αμφότεροι πάντως οι δυο σύλλογοι παρέμειναν αήττητοι στο νέο πρωτάθλημα!

Το ματς…

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και βρήκαν αμέσως ρυθμό. Η πρώτη καλή φάση έγινε στο 10´ όταν το σουτ του Ταραλίδη από απευθείας εκτέλεση φάουλ σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Μάντζης και ο Σουμπασάκης απείλησαν την εστία της Λάρισας αλλά χωρις να καταφέρουν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, ενω για την φιλοξενούμενη ομάδα ο Μαρουκάκης δεν κατάφερε να νικήσει τον Λαζαρίδη.

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο μέρος έγινε ένα τελείως διαφορετικό ματς! Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου ο Κισσαμικός άνοιξε το σκορ. Ο Μανιάς έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Μάντζη και αυτός με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0!

Η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου διπλασίασε τα τέρματά της στο 59´. Δυο λεπτά πριν ο Γιοβάνοβιτς είδε την κόκκινη κάρτα, δεύτερη κίτρινη. Ο Ταραλίδης που ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 2-0!

Και εκεί που όλοι περίμεναν ότι η Λάρισα θα γνωρίσει την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, οι παίκτες της είχαν διαφορετική άποψη. Ο Μαρουκάκης στο 75´ με κοντινή προβολή και ο Καπός τέσσερα λεπτά μετά βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα και έσωσαν την παρτίδα για την ομάδα τους.