Πολύτιμη νίκη με φόντο την 5αδα

0

Την Δευτέρα(6/2 19.30) στον αγώνα που »έκλεισε» την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, ο Πλατανιάς πήρε πολύτιμη νίκη κόντρα στον Λεβαδειακό με σκορ 1-2 και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής(-4) την πεντάδα. Η ομάδα των Χανίων μπήκε με πολύ πάθος στον αγωνιστικό χώρο της Λιβαδειάς και στα πρώτα λεπτά κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα νίκης. Αρχικά στο 3ο λεπτό ο Μενδρινός με εκτέλεση φάουλ(φέρει ευθύνη και ο Ναμάσκο) έγραψε το 1-0. Στη συνέχεια και πιο συγκεκριμένα στο 22ο λεπτό, ύστερα από κόρνερ του Βάντερσον, ο Σίγκνεβιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στον Πλατανιά. Στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο Λεβαδειακός είχε δύο καλές ευκαιρίες για να σκοράρει, με αποκορύφωμα το σουτ του Νιασέ που αποκρούστηκε δύσκολα στο 3ο λεπτό του έξτρα χρόνου από τον Σωτηρίου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα των Χανίων. Στο 49ο λεπτό ο Στάθης αποβλήθηκε για δυνατό μαρκάρισμα στον Γιουσούφ με 2η κίτρινη κάρτα. Αυτό οδήγησε την ομάδα του Λεβαδειακού στο να ανεβάσει πολύ την πίεση της. Αυτή η πίεση του Λεβαδειακού ευοδώθηκε στο 64ο λεπτό, όταν ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Π. Γιακουμάκη από τον Στανισάβλιεβιτς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σίλβα που δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα. Στην συνέχεια ο Λεβαδειακός προσπάθησε και για την ισοφάριση αλλά στο 83ο λεπτό ο Καραχάλιος αποβλήθηκε με 2η κίτρινη για φάουλ στον Μενδρινό, γεγονός που έβαλε ουσιαστικά τέλος στις προσπάθειες της ομάδας των Βοιωτών. Η τελευταία μεγάλη φάση σημειώθηκε στο 91ο λεπτό, όταν ο Γιορέντε »έπιασε» ένα φοβερό σουτ, το οποίο έβγαλε πολύ δύσκολα ο Ναμάσκο.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ:

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Ναμάσκο, Βούρος, Ουόν, Νιάς, Μεντί (72′ Σουμπίνιο), Κουλιμπαλί, Καραχάλιος, Λάτσι (49′ Γιουσούφ), Τόνι Σίλβα, Γιακουμάκης, Μάντζιος (56′ Καραμπουέ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Πριντέτα, Κάργας, Μπανανά, Σκαρντοβέλι, Μενδρινός, Στανισάβλιεβιτς (87′ Μαραγκός), Μανούσος (53′ Αποστολόπουλος), Γιακουμάκης (72′ Γιορέντε), Σίγκνεβιτς.