Προβάδισμα πρόκρισης (ΗL)

0

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους ’16» του Κυπέλλου Ελλάδας έκανε η ομάδα του Πλατανιά, καθώς οι Χανιώτες επικράτησαν στα Περιβόλια με 3-1 της Αναγέννησης Καρδίτσας και απέκτησαν το πλεονέκτημα για τον επαναληπτικό στην πόλη της Θεσσαλίας στις 23/12.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Αρότσα ο οποίος με δύο τέρματα ήταν αυτός που έσπρωξε τον Πλατανιά προς την νίκη.

Ο Πλατανιάς βρίσκεται πλέον πολύ κοντά στους «16» του Κυπέλλου για πρώτη φορά στην ιστορία του, όπου εκεί φυσιολογικά θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Παναθηναϊκό, με το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται στα Περιβόλια.

Το ματς

Η ομάδα του Άγγελου αναστασιάδη μπήκε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης δυνατά και μόλις στο 5ο λεπτό ο Μαρτσάκης πραγματοποίησε την σέντρα από τα δεξιά, ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα και ο Αρότσα που βρέθηκε στην φάση, πλάσαρε από κοντά ανοίγοντας το σκορ για τον Πλατανιά.

Ο Πλατανιάς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην συνέχεια αλλά στο 12ο λεπτό μετά από μια στημένη φάση δέχθηκε την ισοφάριση με τον Αθανασίου να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό το γκολ ζέστανε ακόμη περισσότερο τους παίκτες του Πλατανιά, παρά τους πάγωσε, με αποτέλεσμα η πίεση να αυξηθεί και οι ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ να έρθουν.

Πράγματι το γκολ ήρθε πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Αρότσα να πετυχαίνει ένα ακόμη τέρμα στο 34′. Ο επιθετικός από την Βενεζουέλα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή της Αναγέννησης και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πλατανιά μπήκε εξίσου δυνατά με το πρώτο θέλοντας να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση και ουσιαστικά το πέτυχε στο 55′ με τον Μαραγκουδάκη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το 3-1 που ήταν και τελικό σκορ.

Η ομάδα του Πλατανιά πλέον από αύριο κοιτά το επόμενο παιχνίδι του πρωταθλήματος με τον Λεβαδειακό θέλοντας να ολοκληρώσει τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο διαιτητής του αγώνα Ευαγγέλου (Αθηνών) έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Δέντσα, Ντόε και Γκουγκούδη.

Πλατανιάς: Ζαλούντοκ, Παληγέωργος, Κουρτεσιώτης, Ντόε, Δημήτρης, Δέντσας (84′ λ.τρ. Τσοντάκης), Αρότσα, Μαρτσάκης (64′ Γκονζάλες), Ναζλίδης, Μαραγκουδάκης (73′ λ.τρ. Αγκιλέρα), Μιρτσέτα.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Παπαδόπουλος, Γκουγκούδης, Πάτρας, Γκόλιας, Ρόβας, Κρανιώτης (81′ Νταμάνης), Μπουντούρης, Χατζηρίζος (67′ Φλιούκας), Υφαντής (75′ Μυριώτης), Αθανασιάδης, Τζάνης.