Ρέθυμνο Cretan Kings: Λάθη και αστοχία στο τελευταίο 5λεπτο στέρησαν τη νίκη

Το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το «δεξί» τον β’ γύρο της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, χάνοντας με 75-57 από τον Απόλλων Πατρών, εκτός έδρας.

Η ομάδα της Κρήτης αν και βρέθηκε στο -18 (34-16 στο 7’) κατάφερε να κατεβάσει τη διαφορά στους 3 πόντους (46-43) στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο τελευταίο 5λεπτο τα λάθη και την αστοχία των παικτών των φιλοξενούμενων, με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη με 75-57.

Πρώτος σκόρερ για το Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν ο Ντάριους Κάρτερ με 18 πόντους (7/10διπ., 4/6β.), 4 ριμπάουντ και 1 κόψιμο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

1οΔεκάλεπτο

Αν και το Ρέθυμνο Cretan Kings άνοιξε το σκορ με τον Στόουν για το 0-2, οι γηπεδούχοι με σερί 11-0 πήραν προβάδισμα με 11-2 στο 5’. Ο Χάροου μείωσε σε 13-6 στο 7’ αλλά ο Απόλλωνας ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους, πετυχαίνοντας δύο τρίποντα για το 19-6 στο 8’. Οι Μάντεν και Γιαννόπουλος σημείωσαν τους τελευταίους πόντους για το 21-10 του α’ δεκαλέπτου.

2ο Δεκάλεπτο

Ο Απόλλων Πατρών ξεκίνησε καλύτερα, αυξάνοντας τη διαφορά στο 26-10 στο 11’. Τσακαλέρης πέτυχε το πρώτο καλάθι της ομάδας της Κρήτης στο 2ο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 26-13 στο 13’. Μάλιστα, ο Γιαννόπουλος με τρίποντο έκανε το 28-16 αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 πήρε το μεγαλύτερο προβάδισμα στο ματς με 34-16 στο 17’. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο -13 (38-25).

3ο Δεκάλεπτο

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ρεθύμνου ξεκίνησε δυναμικά με τον Κάρτερ να σημειώνει 8 πόντους, μειώνοντας σε 42-33 στο 26’. Όμως, ο Απόλλωνας βρήκε τις λύσεις ανεβάζοντας την διαφορά στο 46-33 στο 27’. Ο Κάρτερ, όμως, μαζί με τον Μάντεν οδήγησαν και πάλι επιθετικά την ομάδα της Κρήτης κάνοντας το 46-39 στο 28’. Ο Σάφτενααρ ολοκλήρωσε το καλύτερο δεκάλεπτο για τους φιλοξενούμενους (46-41).

4ο Δεκάλεπτο

Όπως ολοκληρώθηκε το 3ο δεκάλεπτο έτσι ξεκίνησε το 4ο με τους Κάρτερ και Χάροου να μειώνουν στο τρίποντο (48-45 στο 31’). Ο Απόλλων εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της ομάδας του Ρεθύμνου (52-45) αλλά ο Γιαννόπουλος με τρίποντο έκανε το 52-48 στο 33’. Στη συνέχεια, το Ρέθυμνο Cretan Kings έκανε πολλά λάθη, ενώ σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών του είχε σαν αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν σερί 13-0 (65-48 στο 35’), με το ματς ουσιαστικά να κρίνεται εκεί. Από κει και έπειτα δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα της Κρήτης να χάνει με 75-57.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 38-25, 46-41, 75-57.

Απόλλων Πάτρας (Μέξας): Πάλμπλαντ 8 (2), Ντίλαρντ 12 (2), Κουζέλογλου, Μέιερ 15 (3), Σάντλερ 8 (1), Αργυρόπουλος, Βεργίνης 7, Τζαγουάρα 4, Πελεκούδας, Λαμπρόπουλος 15 (1), Νικολόπουλος, Γουντς 6.

Ρέθυμνο Cretan Kings (Σκουρτόπουλος): Σχίζας 2, Γιαννόπουλος 8 (2), Χάροου 9, Στόουν 5, Κάρτερ 18, Ντελινινκάιτις, Μάντεν 8 (1), Σάφτενααρ 2, Τσακαλέρης 5 (1), Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.