Σαν να μη μπήκε στο γήπεδο

0

Τη Τετάρτη(22/2 15.00) ο ΑΟ Χανιά πραγματοποίησε μία κακή εμφάνιση στον αγώνα που διεξήχθη στο »Ελ Πάσο» κόντρα στην Καλλιθέα. Η ομάδα των Χανίων φάνηκε αρκετά επηρεασμένη από τα γεγονότα των προηγούμενων ημερών, με την ανακοίνωση του Σάκη Παπαβασιλείου σχετικά με την πρόθεσή του να παραιτηθεί μετά το σημερινό αγώνα, με συνέπεια ειδικά στο πρώτο μέρος του αγώνα να είναι πάρα πολύ κακή.
Η ομάδα της Καλλιθέας ξεκίνησε πολύ πιο δυνατά τον αγώνα και μόλις στο 2ο λεπτό κατάφερε να αιφνιδιάσει τον ΑΟΧ. Ο Μπέλης μπήκε στην περιοχή της ομάδας των Χανίων, έκανε το σουτ που έδιωξε με τα πόδια ο Αθανασίου και στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Τσίπρα που με σουτ την έστειλε στα δίχτυα. Αυτό το γρήγορο γκολ έδωσε »φτερά» στους ποδοσφαιριστές της Καλλιθέας, οι οποίοι στο 6ο λεπτό είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αλλά το γκολ του Γουόρντεν ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στη συνέχεια του αγώνα η ομάδα της Καλλιθέας διατήρησε την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση. Στο 35ο λεπτό στη πρώτη ουσιαστική φάση που δημιούργησε ο ΑΟΧ κατάφερε να σκοράρει. Ο Αποστολόπουλος με διαγώνιο σουτ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μιχελή για την ισοφάριση. Αυτή ήταν η τελευταία ουσιαστική φάση του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του ΑΟΧ ξεκίνησε δυναμικά και προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ για να πάρει το προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό ο Σταματής έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή της Καλλιθέας, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, στο 58ο λεπτό, ήρθε το δεύτερο γκολ για την Καλλιθέα. Ο Κρεββατάς έκανε το σουτ μετά την σέντρα του Σταματάκου και ο Δαμιανάκης έδιωξε στη γραμμή με το χέρι, με το διαιτητή να σημειώνει αμέσως τη παράβαση του πέναλτι. Μάλιστα στη συγκεκριμένη φάση αποβλήθηκε ο Δαμιανάκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Λεβέντης, ο οποίος δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα. Στο 77ο λεπτό η Καλλιθέα με δεύτερη εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Κρεββατά, έγραψε το τελικό 3-1. Αυτή η φάση ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Νίκος Κουρμπανάς): Μιχελής, Λεβέντης, Σταμόπουλος, Τσώνης, Πάτας, Κατσικογιαννής, Μπέλης (46′ Γκίνη), Τσίπρας, Σταματάκος, Γουόρντεν (62′ Στεφάνοβιτς), Σμυρλής (53′ Κρεββατάς)

XANIA (Σάκης Παπαβασιλείου): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Θεολόγου, Ηρακλής, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Αποστολόπουλος (81′ Γεωργακόπουλος), Σταματής, Βαρούχας (71′ Λάσκαρης), Βάνκεβάι (71′ Ντούμος)

ΣΚΟΡΕΡ: 2′ Τσίπρας, 56′ Λεβέντης, 77′ Κρεββατάς – 35′ Αποστολόπουλος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουκουλάς (Λέσβου)