Σε τροχιά Play Off

0

Τη Κυριακή(19/2 17.15) ο Πλατανιάς κατάφερε να πάρει σημαντική νίκη κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο με σκορ 1-2 και να βρεθεί σε απόσταση ενός βαθμού από την πεντάδα των Play off. Ακόμα η σημερινή αναμέτρηση ήταν σημαντική και για τον τεχνικό του Πλατανιά Γιώργο Παράσχο, καθώς έφτασε τους 500 αγώνες στο επίπεδο της Α’ Εθνικής.
Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα και πίεσε για κάποιο γκολ. Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 25ο λεπτό όταν οι Ρότσα, Κούσα και Μάρκος Πάουλο »άγγιξαν» το γκολ αλλά νικήθηκαν από τον Σωτηρίου. Ότι δεν κατάφεραν οι παίκτες του Παναιτωλικού στο 25ο λεπτό, το κατάφεραν αυτοί του Πλατανιά στο 27ο λεπτό. Ο Χαντάκιας ανέτρεψε τον Μανούσο και ο φορ της Χανιώτικης ομάδας δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός ξεκίνησε πολύ πιο δυνατά και στο 54ο λεπτό ο Χαντάκιας «άγγιξε» την ισοφάριση αλλά ο Γιορέντε έδιωξε πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 55ο, ο Καρυπίδης διπλασίασε τα τέρματα του Πλατανιά, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη για τους Χανιώτες. Το μόνο που πέτυχε ο Παναιτωλικός ήταν να μειώσει το σκορ με τον Ρέι στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Ρότσα, Χαντάκιας, Κούσας, Κλέσιο (75′ Κουτρομάνος), Πάουλο, Μπράβο (58′ Ρέι), Μάκος, Λόπες (69′ Παπαδόπουλος), Ρόσα, Μαρκόφσκι.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κάργας, Μπανανά, Βάντερσον, Γιορέντε (89′ Ντεβέσα), Καρυπίδης, Στανισάβλιεβιτς (86′ Μαραγκός), Στάθης, Μουνάφο, Μανούσος, Σίγκνιεβιτς.