Ο Πλατανιάς παρουσιάστηκε σοβαρός σε έναν ακόμα αγώνα. Στο παιχνίδι της Πέμπτης(26/1 17.15) κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα για το πρώτο γύρο της φάσης των »16» του Κυπέλλου Ελλάδας, η ομάδα των Χανίων ήταν ανώτερη από τον αντίπαλό της και πήρε τη νίκη με 1-0 και ταυτόχρονα το πρώτο λόγο για τη πρόκριση στη φάση των »8». Μάλιστα ο Πλατανιάς στο δεύτερο ημίχρονο έχασε και πολλές ευκαιρίες για να πετύχει και άλλα γκολ και να »καθαρίσει» το θέμα πρόκριση. Ο ΠΑΣ, πάντως στο πρώτο ημίχρονο είχε καλή εικόνα και ειδικότερα μέχρι το 30ο λεπτό, όμως οι Ζάιρο και Κόντε σπατάλησαν κρίσιμες αντεπιθέσεις. Στο 38ο λεπτό ο Σίγκνεβιτς απείλησε για πρώτη φορά, όταν με πολύ ωραία περιστροφή απέφυγε το προσωπικό του αντίπαλο και σούταρε με τη μπάλα να μην του κάνει το »χατίρι» και να σταματάει στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στο δεύτερο μέρος ο Πλατανιάς πάτησε καλύτερα στο γήπεδο και πήρε τα ηνία του αγώνα. Στο 49ο λεπτό ο Γουνδουλάκης έκανε εξαιρετική μπαλιά, ο Ναδάλες δεν κατάφερε να κόψει τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Αποστολόπουλο που με ένα πολύ ωραίο σουτ έκανε το 1-0. Ο Πλατανιάς είχε την ευκαιρία να πετύχει τουλάχιστον ένα ακόμα τέρμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, όμως οι Μενδρινός, Σίγκνεβιτς (δυο φορές), Ντεβέσα και ο Καρυπίδης από εξαιρετικές θέσεις δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά στο 65ο λεπτό ο Μενδρινός σούταρε από το ύψος του πέναλτι, το σουτ όμως αποκρούστηκε από τον Περιστερίδη, ο οποίος βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα. Στη συνέχεια στο 84ο λεπτό η κοντινή κεφαλιά του Καρυπίδη έφυγε άουτ. Επόμενη μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Πλατανιά στο 88ο λεπτό. Ο Γιορέντε βρέθηκε απέναντι από τον Περιστερίδη και το πλασέ που επιχείρησε, αποκρούστηκε από τον Έλληνα γκολκίπερ. Τελικά, το ματς τελείωσε με τον Έλληνα κίπερ να κατεβάζει τα… ρολά και στο σουτ του Σίγκνιεβιτς μέσα από την περιοχή. Με αυτό το αποτέλεσμα και κυρίως την εξαιρετική εμφάνιση για ένα ακόμα ματς, η ομάδα των Χανίων έχει το πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Κοκκαλάς, Κάργας, Πριντέτα, Καρυπίδης, Μενδρινός (Ντεβέσα 67′), Μαραγκός, Γιορέντε, Αποστολόπουλος, Γουνδουλάκης (Μουνάφο 80′), Ντίνας (Μανούσος 67′) Σίγκνεβιτς.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μπέριος, Μιχαήλ, Ναδάλες (Κούτρης 72′), Κοζορώνης, Γαρουφαλιάς, Βιντάλ (Γιάκος 68′), Νικολιάς, Ζάιρο, Κόντε.

Σκόρερ: 1-0 (Αποστολόπουλος 49′).

ÐËÁÔÁÍÉÁÓ - ÐÁÓ ÃÉÁÍÍÉÍÁ (ÊÕÐÅËËÏ 2016-2017)