Στάθηκε επάξια κόντρα στη Λαμία

0

Το Σάββατο(25/3 15.00) ο ΑΟΧ πραγματοποίησε μία πάρα πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στη Λαμία παρά το γεγονός πως ηττήθηκε με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Football League. Η ομάδα των Χανίων μπήκε πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε στο 20ο λεπτό να αιφνιδιάσει την ομάδα της Λαμίας, όταν μετά από σέντρα του Τσουκάνη από δεξιά και τραγικό λάθος στην άμυνα της Λαμίας από τους Παπαργυρίου, Χριστοφιλέα που δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν σωστά τη μπάλα, ο Σταματής από κοντά σκόραρε με σουτ και έγραψε το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα όμως, στο 22ο λεπτό, ο Βασιλείου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα γεγονός που αποδείχθηκε κομβικό για τη συνέχεια του αγώνα. Στο 24ο λεπτό ο ΑΟΧ απείλησε με διαδοχικά σουτ των Βανκεβάι, Σταματή, Ζέρη, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει το γκολ. Στο 25ο λεπτό η ομάδα της Λαμίας έφερε το ματς στα ίσα, όταν ο Βασιλόγιαννης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, σε χέρι του Τσουκάνη, διαμόρφωσε το 1-1. Από εκείνο το σημείο και έπειτα η πίεση αυξήθηκε από τη Λαμία για να πετύχει και δεύτερο γκολ, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια απειλητική κατάσταση στην εστία του ΑΟΧ.
Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση της Λαμίας για δεύτερο γκολ συνεχίστηκε με ακόμα μεγαλύτερη ένταση. Στο 50ο λεπτό μετά από σέντρα του Σπυρόπουλου ο Φερφελής, που είχε περάσει στο γήπεδο ως αλλαγή στο 46ο λεπτό, έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Γεωργίου γράφοντας το 2-1. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης έχασε και δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 65ο και 67ο λεπτό για να αυξήσει το δείκτη του σκορ. Τις πολλές χαμένες ευκαιρίες λίγο έλειψε να «πληρώσουν» οι γηπεδούχοι στο 71ο λεπτό. Η ομάδα του ΑΟΧ έφυγε στην κόντρα και μετά από ωραία συνεργασία των Φουρλάνου, Αποστολόπουλου ο Όμο έκοψε με τάκλιν τον Σταματή πριν αυτός σουτάρει από το ύψος του πέναλτι. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε χωρίς να δημιουργηθεί κάποια άλλη απειλητική φάση στα καρέ των δύο ομάδων.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Παπαργυρίου, Βαλιός (74′ Αυγενικού), Χριστοφιλέας, Μπλάζιτς (30′ Ρότσα), Όμο, Καραγιάννης, Βασιλόγιαννης, Ματσούκας (46′ Φερφελής), Βάντερσον.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παντέλης): Γεωργίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής, Βασιλείου, Φουρλάνος, Τσουκάνης, Λάσκαρης (70′ Κοζάκης), Αποστολόπουλος (79′ Γεωργακόπουλος), Βανκεβάι, Σταματής (85′ Αφράτης).

Σκόρερ: 26′ πέν. Βασιλόγιαννης, 50′ Φερφελής – 20′ Σταματής

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)
Βοηθοί: Φαλτάκας, Στεφούλης (Γρεβενών)