Συνέτριψε στο δεύτερο ημίχρονο τον Πλατανιά η ΑΕΚ

H AEK στην επιστροφή της στη Σούπερ Λίγκα νίκησε 3-0 τον Πλατανιά στο ΟΑΚΑ, όπου στις εξέδρες βρέθηκαν περισσότεροι από 30.000 φίλοι της.

Από νωρίς προσπάθησε να μπει δυνατά η «Ένωση» και μόλις στο 2’ ο Τζιμπούρ βρέθηκε σε θέση βολής όμως το διαγώνιο σουτ πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι.

Από εκεί και πέρα ο Πλατανιάς με διπλή ζώνη άμυνας κρατούσε μακριά την ΑΕΚ που είχε την κατοχή όμως δεν μπορούσε να απειλήσει.

Στο 19’ σουτ από τον Πλατέλλα η μπάλα άουτ χωρίς πρόβλημα για τον Ολιμπά και τον Πλατανιά να παραμένει μακριά από την εστία του Μπαρόχα για 23 λεπτά.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Πλατανιάς με τον Μαχαμάτ απείλησε για πρώτη φορά όμως το σουτ σταμάτησε πάνω στον Μπαρόχα και στη συνέχεια απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς.

Τα πάντα πήγαιναν ρολόι για τον Παράσχο μέχρι το 27’ όταν ο Γιόχανσον έκανε μπαλιά «μαχαιριά» στην άμυνα του Πλατανιά, εκεί ο Βάργκας πετάχτηκε με την μπάλα να κοντράρει στον Μπανανά και να ξεγελάει τον Ολιμπά που θα μπορούσε πάντως να αντιδράσει καλύτερα. Με αυτό τον τρόπο η ΑΕΚ έκανε το 1-0.

vargasaek

Στο 36’ η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο γκολ από το φάουλ του Γκάλο η μπάλα αναπήδησε στο έδαφος ξεγέλασε τον Ολιμπά που κατάφερε πάντως να απομακρύνει.

Κάπως έτσι τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή, την υπεροχή αλλά και το σκορ.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε καταστροφικά για τον Πλατανιά. Ο Γκάλο χωρίς ιδιαίτερη πίεση στο 47’ με το… αριστερό έπιασε ένα πολύ όμορφο σουτ για το 2-0.

gkalo

Δυο λεπτά αργότερα νέα σύγχυση στην άμυνα, αλλά το τακουνάκι του Τζιμπούρ δεν είχε δύναμη και έτσι μπλόκαρε ο Ολιμπά.

Στο 50’ μια ακόμα μεγάλη φάση. Ο Πλατέλλας οριακά από τα δεξιά σούταρε, με τον Ολιμπά να απομακρύνει χωρίς αντίπαλο, αλλά ο Αραβίδης δεν μπορεί να σκοράρει.

Η ΑΕΚ συνέχισε να «πνίγει» τον Πλατανιά και έχασε μια ακόμα καλή στιγμή με τον Πλατέλλα στο 54΄όταν πρόλαβαν οι αμυντικοί.

Στο 55΄ ο Παράσχος αντέδρασε με διπλή αλλαγή ρίχνοντας στο ματς Ντίνα και Τσουράκη.

Στο 57’ ο Γιόχανσον δοκίμασε από μακριά το σουτ όμως ο Ολιμπά σε επίκαιρη θέση μπλόκαρε.

Ένα λεπτό αργότερα στο 58’  ήρθε το 3-0, γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και ο Αραβίδης εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του Σιμόες ανέβασε τον δείκτη του σκορ.

Επόμενη καλή στιγμή στο 68’ ένα σουτ του Αραβίδη σε κόρνερ ο Ολιμπά.

Στο 75’ το γήπεδο πήρε φωτιά με την είσοδο του Μπουανανότε, καθώς ο κόσμος τον περίμενε ακόμα και βασικό κάτι που δεν έγινε. Με το υπέρ της 3-0 η ΑΕΚ έριξε ρυθμούς για να οδηγηθούμε μέχρι το 89′ όταν ο Τσουράκης σούταρε όμως με διπλή προσπάθεια ο Μπαρόχα μπλόκαρε.

Το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο με τον Πλατανιά να πληρώνει μια κακή στιγμή στο πρώτο μέρος και την απουσία του από το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου.

ΑΕΚ(Τραϊνός Δέλλας): Μπαρόχα, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Σιμόες(75’ Μπουανανότε), Γιόχανσον, Πλατέλλας, Βάργκας(66’ Ανάκογλου), Αραβίδης, Τζιμπούρ(52’ Μπαρμπόσα)

Πλατανιάς(Γιώργος Παράσχος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Σελίν(λ.τ. 70’ Γουνδουλάκης), Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Στανισλάβλιεβιτς, Μαχαμάτ, Μενδρινός (55’ Τσουράκης), Τζίλβαν(55’ Ντίνας) , Ανγκούλο.

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.