Συνέχεια στο καλό ξεκίνημα με νίκη

0

Το πολύ καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα επιβεβαίωσε ο Κισσαμικός, με την τρίτη συνεχόμενη νίκη του, στον 10 όμιλο, του Περιφερειακού.

Με όπλο τους το δεύτερο ημίχρονο τα «δελφίνια» κατάφεραν να επιβληθούν με 3-0 κόντρα στην Αναγέννηση Ιεράπετρας , την Κυριακή (18/11), στο Καστέλι.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που πίεζαν και είχαν τις ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, όμως, κόντρα με την ροή του αγώνα ο Κισσαμικός άνοιξε το σκορ με τον Δρακάκη, που σκόραρε για ακόμα ένα παιχνίδι, στο 13’, από την όμορφη πάσα του Παπαθανασίου.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Δεδελετάκη συνέχισαν να πιέζουν και είχαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, όμως, αρχικά ο Δεδελετάκης, στο 17΄, ήταν άτυχος αφού είδε την μπάλα στο σουτ που επιχείρησε να περνάει ελάχιστα άουτ, όπως και μετά από 5 λεπτά, στο 22΄, ο Πηγιάκης που μπήκε στην περιοχή του Συροκάκη ανενόχλητος με την μπάλα να, έχει την ίδια κατάληξη, περνώντας ελάχιστα άουτ. Ενώ και στο 26′ η Ιεράπετρα δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ αφού εξ’ επαφής ο Συροκάκης απέκρουσε το πλασέ του Μπαριτάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να παίρνουν τα ηνία του αγώνα και να πετυχαίνουν δεύτερο γκολ στο 53΄ με τον Σαλταπίδα που είχε περάσει σαν αλλαγή, λίγα λεπτά νωρίτερα. Ωστόσο, από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως δεν έχουν την δύναμη να περάσουν και πάλι στην αντεπίθεση για να  πάρουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν την ροή.

Αυτός ο έλεγχος τους έδωσε ακόμα ένα γκολ, στο 80’, με τον Περράκη που και αυτός είχε περάσει σαν αλλαγή, αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με την ομάδα από το Καστέλι να παίρνει την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Κισσαμικός (Βασίλης Γκούμπλιας): Συροκάκης, Δαμανάκης, Ρουσάκης, Φραγκιουδάκης (46′ Σαλταπίδας), Καρβουνιάρης, Μουρκάκης, Τσεσμελής, Σταυρακάκης, Παπαθανασίου, Δρακάκης (78′ Ζ. Κομπογεννητάκης), Χατζηλιόντας (68′ Περράκης).

Αναγέννηση Ιερ. (Νίκος Δεδελετάκης): Χ. Ταρτάλας, Πετράκης (59′ Τοψιδέλης), Χνάρης, Ιασωνίδης, Χατζάκης (31′ λ.τ. Δετοράκης), Πηγιάκης, Χρυσοφάκης, Μαστοράκης, Δεδελετάκης, Κουγιουμουτζάκης, Μπαριτάκης (78′ Λαμπράκης).