Συνεχίζει ακάθεκτος

0

Το Σάββατο(25/2 15.00) ο Πλατανιάς διέλυσε με σκορ 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης στον αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο των Περιβολίων στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League, συνεχίζοντας με αυτό το τρόπο την ανοδική του πορεία με στόχο τα Play Off.
Στο ξεκίνημα του αγώνα το θέμα δεν ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακό, καθώς κυριαρχούσαν τα αρκετά ατομικά λάθη χωρίς να υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Στο 23ο λεπτό ο Γιώργος Παράσχος αποφάσισε να αποσύρει από τον αγώνα τον Κάργα και να περάσει τον Γιορέντε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αλλάξει το σύστημα του Πλατανιά σε τέσσερις αμυντικούς. Αυτή η κίνηση αποδείχθηκε καθοριστική, αφού από εκείνη τη στιγμή και έπειτα το ματς απέκτησε πολύ έντονο ρυθμό. Μάλιστα στο 25ο λεπτό ο Γιακουμάκης έβαλε τη Χανιώτικη ομάδα μπροστά στο σκορ με σουτ μέσα από τη περιοχή. Ο Αστέρας μετά το γκολ που δέχτηκε κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να πιέζει πολύ περισσότερο. Μάλιστα στο 27ο λεπτό είχε και πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Μάσα αποκρούστηκε από το Κοκκαλά. Η ομάδα της Τρίπολης είχε ακόμα δύο καλές ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ, αλλά στο 29ο λεπτό και στο 32ο λεπτό οι Ιγκλέσιας και Μανιάς δε κατάφεραν να νικήσουν το Κοκκαλά. Οι χαμένες ευκαιρίες του Αστέρα αφύπνισαν τους ποδοσφαιριστές του Πλατανιά, οι οποίοι ανέβασαν την πίεση τους και έχασαν και αυτοί ευκαιρίες για να πετύχουν δεύτερο γκολ. Στο 30ο λεπτό ο Ντοναρούμα απέκρουσε το σουτ του Γιακουμάκη όπως και στο 39ο λεπτό στο σουτ του Γιορέντε, κρατώντας το 1-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πλατανιάς ήταν πολύ καλύτερος και στο 51ο λεπτό έφτασε στο δεύτερο γκολ. Ο Γιακουμάκης με κεφαλιά νίκησε το Ντοναρούμα γράφοντας το 2-0 για την ομάδα των Χανίων. Το κερασάκι στη τούρτα για το Πλατανιά ήρθε στο 63ο λεπτό, όταν ο Μουνάφο με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το 3-0, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στη συνέχεια του αγώνα. Ο Αστέρας Τρίπολης παρά τις προσπάθειες του Μανιά και του Ιωαννίδη δε κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Κοκκαλάς, Καρυπίδης, Μπανανά, Κάργας (Γιορέντε 24′), Βάντερσον, Στάθης, Μουνάφο, Μενδρινός (Στανισάβλιεβιτς 79′), Μανούσος, Γιακουμάκης, Σίγκνιεβιτς (Πριντέτα 64′).

ΑΣΤΕΡΑΣ (Χαραλαμπίδης): Ντοναρούμα, Γιαννούλης, Κυριακόπουλος, Γκαϊντούτσικ, Σελίν, Δημούτσος, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης (Μπαστιάνο 87′), Καλτσά, Μάσα (Φαρίνια 45′), Μανιάς.

Σκόρερ: 1-0 (Γιακουμάκης 24′), 2-0 (Γιακουμάκης 51′), 3-0 (Μουνάφο 63′).