Του κεφαλιού του!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-1 πήρε ο Πλατανιάς επί του Παναιτωλικού και έφτασε τους 8 βαθμούς, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Μιλούνοβιτς (30΄) και Κουλιμπαλί (82΄) με κεφαλιές οι σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου.

Το ματς

Χωρίς φάσεις αλλά με πολύ δυνατές μονομαχίες ξεκίνησε το ματς, ενώ μετά το 25λεπτο ο ρυθμός ήταν λίγο καλύτερος, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Τελικά, ο Πλατανιάς ήταν αυτός που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, με… ποιον άλλο, τον Λούκα Μιλούνοβιτς.

Ο Σέρβος στο 30΄ βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και σκόραρε με άπιαστη κεφαλιά ύστερα από σέντρα από αριστερά του Βάντερσον. Στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ήταν αυτή που κυκλοφορούσε την μπάλα και στο 33΄ ο Κουλιμπαλί έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0, ενώ ήταν φάτσα με το τέρμα, αλλά πλάσαρε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά ψάχνοντας την ισοφάριση, με τον Πλατανιά να προσπαθεί στην κόντρα να δημιουργήσει προβλήματα, όμως, τη… ζημιά εν τέλει την έκανε ο Κάπελ στο 49΄ με σουτ στην κίνηση και έφερε το ματς στα ίσα.

Από εκεί και πέρα δε σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση και ρυθμός στο παιχνίδι δεν υπήρχε, με τον Πλατανιά όμως να καταφέρνει να ξανά παίρνει το προβάδισμα στο 82΄. Από εκτέλεση φάουλ αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Μιλούνοβιτς, ο Κυριακίδης έκανε τραγική έξοδο και ο Κουλιμπαλί με κεφαλιά έκανε το 1-2, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.

Παναιτωλικός (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Κουτρομάνος, Κέβιν, Κούσας, Ρουσκουγιέδα (64΄Ουαρντά), Βιγιαφάνες, Κάπελ, Παπάζογλου, Μάκος (85΄Ρομέρο), Μαρκόφσκι, Μπεχαράνο.

Στον πάγκο: Στεφανάκος, Καμαρά, Μύγας, Παπουτσογιαννόπουλος, Βασιλείου.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Σελίν, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Μουνάφο, Μενδρινός (78΄Μαχαμάτ), Μιλούνοβιτς (85΄Αποστολόπουλος), Ανγκούλο, Γιακουμάκης (68΄Τζίλβαν).

Στον πάγκο: Κοκκαλάς, Ράμος, Τσουράκης, Ιτούα.

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.