Το γύρισε δύο φορές με κρητική μαγκιά!

0

Πολύ πριν από την αποβολή του Μαρίν στο 39′ φαινόταν ότι ο Πλατανιάς ήθελε πολύ το παιχνίδι.

Αν και δέχθηκε νωρίς το πρώτο γκολ από την Ξάνθη, απέβαλε γρήγορα το τρακ του πρωτάρη -που εμφανίστηκε και πάλι- και άρχισε την αντεπίθεση.

Με αριθμητική υπεροχή, από το πρώτο κιόλας λεπτό μετά το γκολ της Ξάνθης ανέβασε στροφές και άρχισε να χάνει τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη.

Η έναρξη του β’ ημιχρόνου επαλήθευσε και τα σχόλια του δημοσιογράφου της Nova, που σαν «προφήτης», έβλεπε το γήπεδο να γέρνει.

Ισοφάρισε αμέσως, μας άγχωσε με τις ευκαιρίες που έχανε, ο Ντοέ μας έκανε να τρελαθούμε με το 2-1, αλλά η Ξάνθη, με 9 παίκτες μας προσγείωσε απότομα με το 2-2.

Κάπου εκεί είπαμε… όχι ρε γαμώτο! Κι όμως… ο Πλατανιάς έβγαλε την κρητική μαγκιά από μέσα του για μία ακόμη φορά, με το Ντόε να σφραγίζει με το γκολ στις καθυστερήσεις το πρώτο «εντός έδρας» τρίποντο της χανιώτικης ομάδας.

Χορτάσαμε μπάλα και χαρήκαμε με τον Πλατανιά, που έδειξε ότι έχει στόφα για μεγάλα πράγματα, με τους παίκτες να πανηγυρίζουν σα μικρά παιδιά, το Χατζηνικολάου να έχει ένα πλατύ χαμόγελο μέχρι τ’ αφτιά και τον κόσμο να τρελαίνεται στις κερκίδες και να αποσπά τα εύσημα με την κόσμια συμπεριφορά του από τους δημοσιογράφους της Nova που κάλυπταν το ματς.

Στους 8 πλέον βαθμούς, +4 από τον Παναθηναϊκό και +7 από την ΑΕΚ… είπατε τίποτα; Άντε και με το τρίποντο στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Καλημέρα ομάδα μας!!!