Το Κύπελλο Χανίων στον Πλατανιά

Τη Τετάρτη(15/3 18.00) ο ΑΟ Πλατανιάς αναδείχτηκε Κυπελλούχος Χανίων νικώντας τον Πανακρωτηριακό στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 8-7 στον αγώνα που διεξήχθη στα Περιβόλια. Σε έναν δραματικό τελικό, που προσέλκυσε πολύ μεγάλο αριθμό κόσμου, ο Πανακρωτηριακός άνοιξε πρώτος το σκορ με τον Βασιλομιχελάκη στο 21ο λεπτό εκμεταλλευόμενος ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας. Στο 40ο λεπτό ο Βαφειάδης με εξαιρετικό γυριστό σουτ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πλατανιά μπήκε πολύ καλύτερα και είχε σπουδαία τριπλή ευκαιρία στο 54ο λεπτό για να πάρει το προβάδισμα. Αρχικά ο Μπουράκης νίκησε τον Παπαδάκη. Στη συνέχεια ο Τσατσαρώνης είχε δοκάρι και ο Μπουράκης με σπουδαία επέμβαση δεν επέτρεψε στον Βασιλάκη να σκοράρει. Ο Πανακρωτηριακός από την πλευρά του έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τους Μπαδιεριτάκη στο 87ο λεπτό και Βακαλουνάκη στο 89ο λεπτό. Στην παράταση έκανε την εμφάνισή της η κούραση και για τις δύο ομάδες και οι διακοπές ήταν αρκετές για τραυματισμούς. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει ως το τέλος και ο τίτλος να κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι.

ΑΟ Πλατανιάς (Νίκος Μαναρώλης): Κουράκης, Βασιλάκης, Λάμτσε, Τσατσαρώνης, Λέκα (91’ λ.τ. Αντ. Αμαραντίδης), Μαθιουδάκης, Ρουσάκης, Μερόλι (63’ Τσακμάκης), Βαφειάδης, Καμπόσος, Παπαδάκης (69’ Γ. Αμαραντίδης)

Πανακρωτηριακός (Μανόλης Πηγουνάκης): Μπουράκης, Ξεκουκουλωτάκης, Γαλανάκης (39’ λ.τρ. Κελάκης), Παπακαστρήσιος, Καγλαντζής, Ξανθουδάκης, Γιαννολάρης (63’ Πετράκης), Μπάτζιο, Κοπανάκης (79’ λ.τρ. Βακαλουνάκης), Βασιλομιχελάκης, Μπαδιεριτάκης.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης
Βοηθοί: Κομισοπούλου-Σινιοράκης
4ος διαιτητής: Κανελάκης