Τρένο ο ΑΟΧ, ΄΄πάτησε΄΄ και τα Τρίκαλα

0

Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο ΑΟ Χανιά αυτή τη φορά κόντρα στα Τρίκαλα. Στον αγώνα που διεξήχθη το Σάββατο(11/2 15.00) στο γήπεδο του Μάλεμε, η ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου κέρδισε με σκορ 1-0 τα Τρίκαλα διευρύνοντας για έβδομη αγωνιστική το σερί της. Η ομάδα των Χανίων μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 9ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από σουτ που επιχείρησε ο Βαρούχας η μπάλα έφτασε στον Αποστολόπουλο, μετά από επέμβαση του γκολκίπερ των Τρικάλων, ο οποίος την γύρισε στο ύψος του πέναλτι και από εκεί ο Ρούνεϊ με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Η ομάδα των Τρικάλων προσπάθησε να απαντήσει αλλά σε τρεις περιπτώσεις, στο 10ο, στο 41ο και 42ο λεπτό τα σουτ που επιχείρησαν οι Κουσκουνάς, Πίντο και Στεφάνοβιτς δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό τα Τρίκαλα έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση αλλά το σουτ του Ρομπέρ απομάκρυνε εντυπωσιακά ο Αθανασίου. Ο ΑΟΧ μετά από αυτή τη φάση ξαναπήρε τα ινία του αγώνα και άγγιξε σε δύο περιπτώσεις το γκολ. Αρχικά στο 72ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Αποστολόπουλου ως οφσάιντ, ενώ στο 79ο λεπτό η αντεπίθεση του ΑΟΧ με τον Αποστολόπουλο πέρασε ανεκμετάλευτη, καθώς το σουτ που έκανε αυτός σταμάτησε στο σώμα του Μπαϊκαρά. Η τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα ανήκει στα Τρίκαλα. Στο 85ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκόλια η μπάλα έφτασε στον Στεφάνοβιτς, ο οποίος έκανε το σουτ, το οποίο ομώς κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Αθανασίου.

Α.Ο. Χανιά (Σάκης Παπαβασιλείου): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Βασιλείου, Τσουκάνης, Ηρακλής (89’), Φουρλάνος, Αποστολόπουλος, Βαρούχας (80’ Θεολόγου), Σταματής (93’ Ντούμος), Ρούνεϊ.

Τρίκαλα (Αλέκος Βοσνιάδης): Αθανσόπουλος, Σανδραβέλης (72’ Μαρουκάκης), Γκόλιας, Βέρτζος, Λ. Πίντο, Αρναρέλλης (46’ Ρομπέρτ), Στεφάνοβιτς, Μουμίν, Ε. Πίντο (58’ Μπαϊκαρά), Γιαννιτσάνης, Κουσκουνάς.

Διαιτητής: Κοσικίδης (Αθηνών)
Βοηθοί: Κοκμοτός (Ρεθύμνου) – Μαυρουδής (Ηρακλείου)
4ος διαιτητής: Χαραλαμπάκης (Ηρακλείου)