Τυχερός στην ατυχία του (HL)

0

platanias-pas-giannina-kefalia-anastasakos

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο εντός έδρας αγώνας του Πλατανιά με τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μόλις στο τέταρτο λεπτό το γκολ για τους γηπεδούχους, στο 20΄ η απάντηση για τους φιλοξενούμενους. Πολλές (χαμένες) ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Την κόκκινη κάρτα είδε ο Ουντότζι, πράγμα που σημαίνει ότι θα είναι εκτός για την αναμέτρηση με τον ΠΑΟ(9/1) στο ΟΑΚΑ.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τον Πλατανιά. Μόλις στο τέταρτο λεπτό η χανιώτικη ομάδα άνοιξε το σκορ. Ο Καλάιτζιτς εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Αγκιλέρα γύρισε με το κεφάλι μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Αναστσάκος με νέα κεφαλιά νίκησε τον Φεγκρούς και έκανε το 1-0. Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες των ερυθρόλευκων χαλάρωσαν, έδωσαν χώρο, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν με τον  καλύτερο τρόποι οι φιλοξενούμενοι. Ο ΠΑΣ ανέβασε ρυθμό με κύριο πρωταγωνιστή τον Ντε Βινσέντι και ήρθε η ισοφάριση. Ο Κοροβέσης έκανε το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κηπουρού και έγινε το 1-1.

Από εκεί και πέρα, ο Ντε Βινσέντ και ο Λίλα με κεφαλιά απείλησαν τον Κηπουρό αλλά το σουτ του πρώτου ήταν άστοχο ενώ η κεφαλιά του δεύτερου μπλόκαρε σταθερά ο πορτιέρε των γηπεδούχων. Η απάντηση του Πλατανιά ήρθε στο 33΄. Ο Κάλαϊτζιτς εκτέλεσε έξυπνα με πάσα στον Ουκάρ που έκανε την πάσα από τα δεξιά, ο Ουντότζι όμως δεν μπόρεσε να πάρει καλή κεφαλιά. Μέχρι τη λήξη του πρώτους μέρους οι δύο ομάδες δημιούργησαν μια φάση. Στο 38΄, ο Ίλιτς έκανε την ατομική ενέργεια ξεπέρασε δυο παίκτες, το σουτ του όμως έδιωξε με τάκλιν ο Ουκάρ! Ενώ ένα λεπτό πριν από το πρώτο σφύριγμα, ο Μαραγκουδάκης έκανε το σουτ αλλά ο Φεγκρούς μπλόκαρε χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ Γιάννινα μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος αφού έδειξαν ξεκάθαρα ότι ήθελαν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στο 51΄, ο Κοροβέσης με ατομική ενέργεια έβγαλε τον Γεωργίου στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αυτός με τη μία έδωσε στον Ίλιτς που μόνος χωρίς τερματοφύλακα πλάσαρε άουτ! Στη συνέχεια, ο Αναστασάκος και ο Ουντότζι έκαναν από ένα άστοχο σουτ χωρίς να χρειαστεί να επέμβει ο Φεγκρούς. Στο 73΄, οι παίκτες του Πλατανιά έδωσαν χώρο στον Βίλα που ανέβηκε έφτασε στο ύψος της μεγάλης περιοχής κι έκανε το σουτ.

Η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Το τελευταίο τέταρτο άνηκε στον Πλατανιά και μπορούσε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Στο 82΄, μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Αναστασάκο, αυτός σούταρε αλλά η μπάλα σταμάτησεστο δοκάρι του πορτιέρε του ΠΑΣ, ενώ τρία λεπτά μετά ο Ναζλίδης έκανε εκπληκτική κεφαλιά αλλά ο εξαιρετικός Φεγκρούς είπε «όχι». Στις καθυστερήσεις του ματς, ο Βίλα έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ ενώ λίγο πριν ο Ουντότζι είχε αντικρίσει την δεύτερη κίτρινη κάρτα και δεν θα είναι παρών στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό(9/1) για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος.