Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Απόλλωνα

0

Το Σάββατο(18/2 14.30) ο ΑΟΧ ηττήθηκε με σκορ 1-4 από τον Απόλλωνα Σμύρνης στον αγώνα που διεξήχθη στα Περιβόλια στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League. Η ομάδα των Χανίων δεν θύμισε σε κανένα σημείο του αγώνα την εξαιρετική ομάδα των προηγούμενων επτά αγωνιστικών και μοιραία γνώρισε την ήττα από τον πολύ ανώτερο Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος διατηρήθηκε μετά από αυτή τη νίκη στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Από την έναρξη του παιχνιδιού ο Απόλλων μπήκε πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να πετύχει νωρίς κάποιο γκολ. Η πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα έγινε στο 18ο λεπτό όταν ο Αλμπάνης με ωραία προσπάθεια από αριστερά, γύρισε την μπάλα στο πέναλτι, αλλά ο Πάνος δεν κατάφερε να βρει την μπάλα στην κίνηση ώστε να κάνει το σουτ. Στο 25ο λεπτό ήρθε το γκολ για την ομάδα του Απόλλωνα. Ο Κονέ από δεξιά σέντραρε στην περιοχή του ΑΟΧ και ο Διαμαντόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια του αγώνα ο ΑΟΧ προσπάθησε να ανακάμψει και να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά σε δύο περιπτώσεις η μπάλα δε του έκανε το χατίρι. Αρχικά στο 34ο λεπτό το σουτ που επιχείρησε ο Σταματής αποκρούστηκε από τον Ταΐρη, ενώ στο 36ο λεπτό η μπάλα μετά από φάουλ του Αποστολόπουλου πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Απόλλωνα. Η απόλυτη ψυχρολουσία για την ομάδα των Χανίων ήρθε στο 37ο λεπτό όταν ο Διαμαντόπουλος έγραψε με σουτ έξω από την περιοχή το 0-2, δίνοντας ένα μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του Απόλλωνα. Αυτή ήταν και η τελευταία ουσιαστική φάση του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΧ στο 47ο λεπτό προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Απόλλωνα, αλλά η κεφαλιά του Σταματή πέρασε λίγο έξω από την εστία του Ταΐρη. Στο 59ο λεπτό ο Σάκης Παπαβασιλείου θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του προχώρησε σε δύο αλλαγές. Ο Ντούμος αντικατέστησε τον Βαρούχα και ο Λάσκαρης αντικατέστησε τον Ηρακλή. Παρόλο όμως τις αλλαγές αυτές η ομάδα των Χανίων δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια ανησυχητική κατάσταση στην εστία του Ταΐρη. Στο 72ο λεπτό ο Απόλλωνας σφράγισε τη νίκη. Ο Σιατραβάνης μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Κονέ δεν δυσκολεύτηκε να ολοκληρώσει με ωραίο πλασέ την φάση και να γράψει το 0-3. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 77ο λεπτό ο Απόλλωνας έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του.
Ο Περογαμβράκης, που είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο νωρίτερα, έκανε ωραία σέντρα από αριστερά και ο Μπαρμπόσα, που επίσης είχε μόλις μπει στον αγωνιστικό χώρο, έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα γράφοντας το 0-4. Το μόνο που κατάφερε ο ΑΟΧ ήταν στο 87ο λεπτό να πετύχει το γκολ της τιμής. Ο Σταματής με προβολή μετά από σέντρα του Αποστολόπουλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ταΐρη. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.

ΑΟ ΧΑΝΙΑ (Σάκης Παπαβασιλείου): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Ηρακλής (59′ Λάσκαρης), Βασιλείου, Φουρλάνος (88′ Μούδιος), Τσουκάνης, Βαρούχας (59′ Ντούμος), Αποστολόπουλος, Σταματής, Βανκεβάι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ταΐρης, Πάνος, Δεληζήσης, Μπαρτολίνι, Βαλεριάνος, Κονέ (80′ Κρητικός), Ρομάνο (65′ Περογαμβράκης), Ντάσιος, Σιατραβάνης (76′ Μπαρμπόσα), Αλμπάνης, Διαμαντόπουλος.

ΣΚΟΡΕΡ: 87′ Σταματής – 25′, 37′ Διαμαντόπουλος, 72′ Σιατραβάνης, 77′ Μπαρμπόσα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νεοφυτιάδης (Κορινθίας)