Φιλική ανατροπή με σκόρερ τον Κρητικό για τον Απόλλωνα

0

Ο Απόλλων Σμύρνης επικράτησε 2-1 (με ανατροπή) της Νίκη Βόλου στο «Παντελής Μαγουλάς». Σκόρερ για την ομάδα του Αλέκου Βσονιάδη ήταν ο πρώην επιθετικός του ΑΟ Χανιά, Στέλιος Κρητικός (48΄) και ο Παρπέξ (56΄).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Λεωνίδας Μπίλης): Σταυράκης, Κεμάλι, Παπαδόπουλος, Κανταρτζής, Ναουμίδης, Ευθυμίου (29′ Καρατάσιος), Μέτσε (65′ Πασκούλεφ), Αζίζ (52′ Μπαλαράμπε), Ταουσιάνης, Κανελλόπουλος, Κρεββατάς (65′ Αποστολίδης). Έπαιξαν και οι: Κόλα, Γεωργιάδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Ταΐρης (46′ Αποστολίδης), Ψιάνος, Γκόλιας (46′ Βαλεριάνος), Κύργιας (46′ Γκότοβος), Δεληζήσης, Φατιόν (46′ Πάνος, 60′ λ.τρ. Λαγός), Παρπέξ (74′ Συμελίδης), Φαρινόλα (46′ Μίλιεβιτς), Κρητικός, Βάντερσον (74′ Καλλέργης), Τζιώρας (79′ Φουκαράς).

Η ανακοίνωση του Απόλλωνα:

«Μια ακόμα φιλική νίκη επί της Νίκης Βόλου με 2-1 πέτυχε ο Απόλλων Σμύρνης. Η ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 23ο λεπτό, αλλά έφτασε στην ισοφάριση με γκολ του Κρητικού στο 48’ και πήρε τη νίκη με το γκολ που πέτυχε ο Παρπέξ με σουτ στο 56ο λεπτό.

Ο Απόλλωνας είχε τις ευκαιρίες να πετύχει και άλλα γκολ, στο 61’ με τον τερματοφύλακα της Νίκης Βόλου να διώχνει σε κόρνερ ύστερα από σουτ του Παρπέξ, τον Τζιώρα να πλασάρει άουτ σε κενή εστία στο 75’ και σε σουτ του Μίλιβιτς στο 80ό λεπτό όταν και πάλι ο τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ