Όταν ξύπνησε ήταν αργά

0

Την ήττα με 3-1 γνώρισε από τον Ολυμπιακό ο Πλατανιάς, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Τρίτη ήττα σε ισσάριθμα ματς για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου, η οποία στο 1ο λεπτό έχασε πέναλτι με τον Ντίνα.

Το ματς

Ο Πλατανιάς μόνο προσεκτικά δεν μπήκε στο ματς. Με το ξεκίνημα πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο πρώτο λεπτό κέρδισε πέναλτι. Ο Ντα Κόστα «γκρέμισε» τον Γιακουμάκη και ο Καλογερόπουλος «σφύριξε» πέναλτι, αλλά ο Ντίνας, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση, νικήθηκε από τον Ρομπέρτο.

ÍÔÁ ÊÏÓÔÁ ÃÉÁÊÏÕÌÁÊÇÓ (Ç ÖÁÓÇ ÔÏÕ ÐÅÍÁËÔÉ) ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐËÁÔÁÍÉÁÓ DA COSTA GIAKOUMAKIS OLYMPIAKOS - PLATANIAS (SUPERLEAGUE 2015-2016)

ÔÏ ×ÁÌÅÍÏ ÐÅÍÁËÔÉ ÔÏÕ ÍÔÉÍÁ ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐËÁÔÁÍÉÁÓ OLYMPIAKOS - PLATANIAS (SUPERLEAGUE 2015-2016)

Στη συνέχεια και συγκεκριμένα μετά το 10ο λεπτό η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έπαθε «μπλακ άουτ». Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν και «χτύπησαν» στο 11′ με τον Ντουρμάζ, ο οποίος πλάσαρε σωστά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Ντομίνγκες.

ÔÏ 1-0 ÍÔÏÕÑÌÁÆ ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐËÁÔÁÍÉÁÓ DURMAZ OLYMPIAKOS - PLATANIAS (SUPERLEAGUE 2015-2016)

Άλλη… ομάδα ήταν από εκεί και πέρα ο Πλατανιάς, ο οποίος δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα και έκανε συνεχώς λάθη. Το μόνο αξιόλογο που έδειξε πριν τη λήξη του ημιχρόνου ήταν η σέντρα του Βάντερσον στο 43′, η οποία πέρασε παράλληλα με την γραμμή της εστίας του Ρομπέρτο. Ο Ολυμπιακός από την άλλη, «άγγιξε» το γκολ, αλλά το μακρινό σουτ του Ντομίνγκες σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ολιμπά.

ÍÔÏÌÉÍÃÊÅÆ ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐËÁÔÁÍÉÁÓ DOMINGUEZ OLYMPIAKOS - PLATANIAS (SUPERLEAGUE 2015-2016)

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη καλή ευκαιρία έγινε από τον Πλατανιά, αλλά το σουτ του Γιακουμάκη μπλόκαρε εύκολα ο Ρομπέρτο. Ο Ολυμπιακός έφτασε και σε δεύτερο γκολ, με τον Ντομίνγκες στο 52′, αλλά αυτό που έδειξε να «σκοτώνει» οριστικά τους φιλοξενούμενους, ήταν το τρίτο γκολ, το οποίο ήρθε στο 59΄με τον Μασουακού.

ÌÁÆÏÕÁÊÏÕ ÅËÁÌÐÍÔÅËÁÏÕÉ ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐËÁÔÁÍÉÁÓ MASUAKU ELABDELLAOUI OLYMPIAKOS - PLATANIAS (SUPERLEAGUE 2015-2016)

Από εκεί και πέρα το ματς έδειχνε πως θα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Κι όχι επειδή ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, το οποίο έχασε ο Ντομίνγκες, αλλά γιατί η χανιώτικη ομάδα έφτασε στο γκολ με τον Μπανανά, ο οποίος έκανε το 3-1 με κεφαλιά μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Μενδρινός και στη συνέχεια δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά ως εκεί. Κι έτσι στα τελευταία λεπτά παρέμεινε το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο, Μιλιβόγιεβιτς, Ντα Κόστα, Ντομίνγκες (65’ Φορτούνης), Ομάρ, Ντουρμάζ (63’ Ερνάνι), Σιόβας, Μασουάκου, Πάρντο (80’ Φουστέρ), Καμπιάσο, Ιντέγιε.

Στον πάγκο: Καπίνο, Μποτία, Φινμπόγκασον, Φουστέρ, Σαλίνο.

Πλατανιάς (Παράσχος) : Ολίμπα, Γιακουμάκης, Αποστολόπουλος, Βάντερσον, Στανισαβλιεβιτς, Γνιάτιτς, Μπανανά, Ντίνας (77’ Ράμος), Σελίν (58’ Ιτούα), Πάγκαλος, Μαχαμάτ (61’ Μενδρινός)

Στον πάγκο: Σωτηρίου, Γουνδουλάκης, Ράμος, Μιλούνοβιτς, Ανγκούλο.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.