Προβάδισμα πρόκρισης στη παράταση

0

Το Ρέθυμνο Cretan Kings τη Πέμπτη(20/4 17.00) επικράτησε στη παράταση του Κολοσσού στο «Μελίνα Μερκούρη», για τον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της Basket League, παίρνοντας έτσι το προβάδισμα(1-0) στη σειρά. Ο αγώνας καθ’ όλη τη διάρκειά του ήταν συγκλονιστικός. Η ομάδα του Ρεθύμνου έκανε κακή εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο και η διαφορά μάλιστα έφτασε έως και τους 17 πόντους (31-48 στο 25ο λεπτό). Από κει και έπειτα με πρωτεργάτες τους Χριστοδούλου, Γιαννόπουλο, Άρνολντ, Φιτζπάτρικ και Λέμον έχτισε ένα σερί 14-0 (45-48 στο 29ο λεπτό). Το παιχνίδι πήρε τη μορφη ντέρμπι με τον Φιτζπάτρικ να βάζει σε ρόλο οδηγού το Ρέθυμνο στο 38ο λεπτό με 58-57 και το ματς να πηγαίνει στην παράταση χάρη σε καλάθι του Γιαννόπουλου (63-63). Εκεί το Ρέθυμνο μπήκε πολύ αποφασιστικά για να διεκδικήσει τη νίκη, καταφέρνοντας να πετύχει 5 τρίποντα, με τους Φιτζπάτρικ, Άρνολντ και Γιαννόπουλο να «υπογράφουν» την πρώτη νίκη της σειράς με 84-71 .Πλέον, η σειρά μεταφέρεται την Κυριακή(23/4 17.00) στη Ρόδο, όπου με νίκη το Ρέθυμνο θα εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση των πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39, 45-51, 63-63 (κ.α.), 84-71 παρ.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10 (5ριμπ., 4ασ.), Άρνολντ 14 (2τρ., 9ριμπ.), Φιτζπάτρικ 20 (4τρ., 9ριμπ.), Λέμον 13(1), Σάφτενααρ 3(1), Τάλτον 4(10ασ.), Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 20(6), Θεοδωρίδης, Ραζής.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5(10ριμπ., 4ασ.), Ρέλεφορντ 17(1), Βασιλόπουλος 9(10ριμπ.), Χολ 9(1τρ., 9ασ.), Τσούκου 2, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Αχονεν 5, Παπαδάκης, Γουάτσον 4.