Προβάδισμα πρόκρισης στη παράταση

0

Το Ρέθυμνο Cretan Kings τη Πέμπτη(20/4 17.00) επικράτησε στη παράταση του Κολοσσού στο «Μελίνα Μερκούρη», για τον πρώτο αγώνα των πλέι οφ της Basket League, παίρνοντας έτσι το προβάδισμα(1-0) στη σειρά. Ο αγώνας καθ’ όλη τη διάρκειά του ήταν συγκλονιστικός. Η ομάδα του Ρεθύμνου έκανε κακή εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο και η διαφορά μάλιστα έφτασε έως και τους 17 πόντους (31-48 στο 25ο λεπτό). Από κει και έπειτα με πρωτεργάτες τους Χριστοδούλου, Γιαννόπουλο, Άρνολντ, Φιτζπάτρικ και Λέμον έχτισε ένα σερί 14-0 (45-48 στο 29ο λεπτό). Το παιχνίδι πήρε τη μορφη ντέρμπι με τον Φιτζπάτρικ να βάζει σε ρόλο οδηγού το Ρέθυμνο στο 38ο λεπτό με 58-57 και το ματς να πηγαίνει στην παράταση χάρη σε καλάθι του Γιαννόπουλου (63-63). Εκεί το Ρέθυμνο μπήκε πολύ αποφασιστικά για να διεκδικήσει τη νίκη, καταφέρνοντας να πετύχει 5 τρίποντα, με τους Φιτζπάτρικ, Άρνολντ και Γιαννόπουλο να «υπογράφουν» την πρώτη νίκη της σειράς με 84-71 .Πλέον, η σειρά μεταφέρεται την Κυριακή(23/4 17.00) στη Ρόδο, όπου με νίκη το Ρέθυμνο θα εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση των πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-39, 45-51, 63-63 (κ.α.), 84-71 παρ.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Νίκος Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 10 (5ριμπ., 4ασ.), Άρνολντ 14 (2τρ., 9ριμπ.), Φιτζπάτρικ 20 (4τρ., 9ριμπ.), Λέμον 13(1), Σάφτενααρ 3(1), Τάλτον 4(10ασ.), Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 20(6), Θεοδωρίδης, Ραζής.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Ρέντικ 20, Σαλούστρος 5(10ριμπ., 4ασ.), Ρέλεφορντ 17(1), Βασιλόπουλος 9(10ριμπ.), Χολ 9(1τρ., 9ασ.), Τσούκου 2, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Αχονεν 5, Παπαδάκης, Γουάτσον 4.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.