NOX: 51 μετάλλια και 2η θέση στη γενική βαθμολογία στο πανελλήνιο πρωτάθλημα

0

texniki-kolimvisi-tmima-nox

Έξι όρια Εθνικών ομάδων, 51 συνολικά μετάλλια και η 2η θέση στη γενική βαθμολογία είναι ο απολογισμός για την ομάδα Τεχνικής Κολύμβησης του Ναυτικού Ομίλου Χανίων στο χειμερινό πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγοριών που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 9 και 10 Μαρτίου στο Κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης.

Η Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου, ο Ουίλλιαμ Μπάλντουιν και ο Αντώνης Τσουρουνάκης ολοκλήρωσαν έτσι με επιτυχία την αποστολή τους, καθότι θα έχουν τη δυνατότητα να ενισχύσουν την Εθνική ομάδα Νεανίδων και αυτή των Ανδρών στο επερχόμενο Πανευρωπαϊκό και Παγκόσμιο πρωτάθλημα αντίστοιχα που θα διεξαχθούν μέσα στο καλοκαίρι σε Πολωνία και Ρωσία. Η Καλογεροπούλου τα κατάφερε στα αγωνίσματα των 1500μ. επιφάνεια και 50μ. διπλά πέδιλα, ο Μπάλντουιν στα 50 και 100μ. επιφάνεια και ο Τσουρουνάκης στα 200 και 400μ. του ίδιου αγωνίσματος.

Η επιτυχία των αθλητών του Ν.Ο.Χ. αποκτά ακόμα μεγαλύτερη καθώς από όλα τα υπόλοιπα (11) σωματεία, όρια για τις Εθνικές ομάδες προέκυψαν να είναι τρία ακόμη. Εν ολίγοις, στο σύνολο τα κατάφεραν 6 αθλητές, εκ των οποίων οι 3 ήταν του Ναυτικού Ομίλου.

Δεδομένων των μεγάλων προβλημάτων που υπήρξαν την τελευταία εβδομάδα πριν το πρωτάθλημα, οι επιδόσεις των παιδιών του Χανιώτικου Ομίλου κρίνονται ως πάρα πολύ καλές. Απόδειξη ότι κερδήθηκαν 20 χρυσά, 18 ασημένια και 13 χάλκινα μετάλλια που χάρισαν στον Όμιλο 585 βαθμούς, έναντι των 743 του Α.Κ.Σ. Περιστερίου «Τα Δελφίνια», που με 743 βαθμούς πήραν την 1η θέση.

Σε κάθε περίπτωση, το Τμήμα Τεχνικής Κολύμβησης του Ν.Ο.Χ. μετά από μια μικρή αγωνιστική ανάπαυλα των δύο τελευταίων ετών, βρέθηκε και πάλι στην ευχάριστη θέση να πρωταγωνιστεί.  

Πρέπει να σημειωθεί ότι το τμήμα Τεχνικής Κολύμβησης το οποίο έχει διάρκεια ζωής 30 χρόνια πλέον, την τελευταία 12ετία έχει τροφοδοτήσει 36 αθλητές στις Εθνικές ομάδες Ανδρών, Γυναικών, Νέων, Νεανίδων, εκ των οποίων οι 35 έχουν κατακτήσει τα προνόμια εισαγωγής σε Ανώτατα Ιδρύματα ενώ αρκετοί εξ αυτών διαπρέπουν ως επιστήμονες στην Ελλάδα και το εξωτερικό. Σκοπός όλων λοιπόν -μακριά από οποιεσδήποτε αντιπαραθέσεις- για το Τμήμα, είναι να διαφυλαχθεί ο χώρος. Τόσο η Τεχνική Κολύμβηση όσο και τα υπόλοιπα Τμήματα του Ν.Ο.Χ, στόχος τους είναι να συνεχίσουν την απρόσκοπτη λειτουργία τους, με τους προπονητές και τους παράγοντες του Ομίλου να έχουν δώσει όλα αυτά τα χρόνια τον καλύτερο εαυτό τους και να έχουν υποβληθεί σε τεράστιες προσωπικές θυσίες για να έχει υπάρξει αυτή η πορεία…

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τον Ν.Ο.Χ. είναι τα εξής:

1η θέση

Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου 800μ. επιφάνειας Νεανίδων 07:35.93

Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου 1500μ. επιφάνειας Νεανίδων 14:23.76

Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου 50μ. διπλά πέδιλα Νεανίδων 00:23.71

Αντώνης Τσουρουνάκης 200μ. επιφάνειας Ανδρών 01:23.70

Αντώνης Τσουρουνάκης 03:03.67 400μ. επιφάνειας Ανδρών

Ουίλλιαμ Μπάλντουιν 50μ. επιφάνειας Ανδρών 00:16.10

Ουίλλιαμ Μπάλντουιν 100μ. επιφάνειας Ανδρών  00:35.66

Στέλιος Βασιλαντωνάκης 100μ. Υ/Β Ανδρών 00:37.63  

Στέλιος Βασιλαντωνάκης 400μ. Υ/Β Ανδρών 03:31.95

Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 50μ. επιφάνειας Κορασίδων 00:22.62

Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 100μ. επιφάνειας Κορασίδων 00:48.82

Αλέξανδρος-Εσκάντερ Φτίτι 50μ. επιφάνειας Παμπαίδων Α 00:34.04

Αλέξανδρος-Εσκάντερ Φτίτι 200μ. επιφάνειας Παμπαίδων Α 02:10.72

Μιχάλης Χουλάκης 100μ. διπλά πέδιλα Ανδρών 00:46.50

Νίκη Πατεράκη 50μ. άπνου Νεανίδων 00:20.60

Κυριακή Χατζηαναστασίου 200μ. διπλά πέδιλα Παγκορασίδων Α 03:12.45

 

2η θέση

Ευτύχης Πατεράκης 50μ. επιφάνειας Παμπαίδων Β 00:24.48  

Ευτύχης Πατεράκης 100μ. επιφάνειας Παμπαίδων Β 00:57.53

Ευτύχης Πατεράκης 200μ. επιφάνειας Παμπαίδων Β 02:03.50

Μιχάλης Χουλάκης 50μ. διπλά πέδιλα Ανδρών  00:20.82

Μιχάλης Χουλάκης 200μ. διπλά πέδιλα Ανδρών  01:46.83

Κατερίνα Καλαμαρίδη 100μ. επιφάνειας Γυναικών 00:50.79

Κατερίνα Καλαμαρίδη 200μ. διπλά πέδιλα Γυναικών 01:51.70

Κυριακή Χατζηαναστασίου 50μ. διπλά πέδιλα Παγκορασίδων Α 00:31.07

Κυριακή Χατζηαναστασίου 100μ. διπλά πέδιλα Παγκορασίδων Α 01:09.80

Ουίλλιαμ Μπάλντουιν 50μ. άπνου Ανδρών 00:14.94   

Γιώργος Φραδελάκης 200μ. διπλά πέδιλα Παμπαίδων Α 02:56.29

Αλέξανδρος-Εσκάντερ Φτίτι 100μ. επιφάνειας Παμπαίδων Α 00:55.76

Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 50μ. άπνου Κορασίδων 00:20.10

Νικολέτα Κρητικάκη 50μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Α 00:24.91

Λευκοθέα Βαρβέρη 50μ. διπλά πέδιλα Παγκορασίδων Β 00:38.68

 

3η θέση

Βασίλης Σαλεβουράκης 50μ. άπνου Εφήβων 00:18.09

Βασίλης Σαλεβουράκης 100μ. επιφάνειας Εφήβων 00:42.47

Βασίλης Βογιατζάκης 200μ. επιφάνειας Εφήβων 01:39.10

Νίκη Πατεράκη 50μ. επιφάνειας Νεανίδων 00:21.54

Νίκη Πατεράκη 100μ. επιφάνειας Νεανίδων 00:48.60

Αντωνία Πατεράκη 50μ. επιφάνειας Κορασίδων 00:24.64

Αντωνία Πατεράκη 100μ. επιφάνειας Κορασίδων 00:54.34

Στράτος Μαλαμαδάκης 100μ. Υ/Β Ανδρών 00:41.95  

Γιώργος Φραδελάκης 100μ. διπλά πέδιλα Παμπαίδων Α 01:16.25

Γιώργος Ανδρεάδης 200μ. επιφάνειας Παμπαίδων Β 02:30.94

Ιωάννα Παπαγεωργίου 100μ. Υ/Β Νεανίδων 00:53.19

Αθηνά Σαλεβουράκη 200μ. διπλά πέδιλα Παγκορασίδων Β 02:56.05

Ευαγγελία Ριτζάκη 100μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Β 01:03.78

 

4η θέση

Στράτος Ψαρουδάκης 50μ. επιφάνειας Ανδρών 00:18.58

Στράτος Ψαρουδάκης 100μ. επιφάνειας Ανδρών 00:39.65

Γιώργος Ανδρεάδης 50μ. επιφάνειας Παμπαίδων Β 00:30.77

Γιώργος Ανδρεάδης 100μ. επιφάνειας Παμπαίδων Β 01:08.60

Νικολέτα Κρητικάκη 100μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Α 00:56.77

Νικολέτα Κρητικάκη 200μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Α 02:03.51

Βασίλης Σαλεβουράκης 50μ. επιφάνειας Εφήβων 00:19.38

Ιωάννα Παπαγεωργίου 50μ. άπνου Νεανίδων 00:23.76

Κατερίνα Σπυριδάκη 50μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Α 00:25.21  

Ευαγγελία Ριτζάκη 50μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Β 00:28.02

Αθηνά Σαλεβουράκη 100μ. διπλά πέδιλα Παγκορασίδων Β 01:16.27

Λευκοθέα Βαρβέρη 200μ. διπλά πέδιλα Παγκορασίδων Β 03:10.83

 

5η θέση

Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 50μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Α 00:26.06

Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 100μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Α 00:57.41

Στράτος Μαλαμαδάκης 200μ. επιφάνειας Ανδρών 01:35.97

Στράτος Ψαρουδάκης 50μ. άπνου Ανδρών 00:17.14  

Μενέλαος Ξηρουχάκης 100μ. Υ/Β Ανδρών 00:44.18  

Γιώργος Γαλάνης 50μ. άπνου Εφήβων 00:19.65

Κατερίνα Καλαμαρίδη 50μ. επιφάνειας Γυναικών 00:23.76

Δήμητρα Λιβέρη 50μ. επιφάνειας Κορασίδων 00:30.46

Ελένη Δημητριάδη 400μ. επιφάνειας Κορασίδων 04:22.46

Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 200μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Α 02:04.46

Αθηνά Σαλεβουράκη 50μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Β 00:31.36 

Λευκοθέα Βαρβέρη 100μ. διπλά πέδιλα Παγκορασίδων Β 01:28.70

 

6η θέση

Στέλιος Βασιλαντωνάκης 50μ. άπνου Ανδρών 00:17.37

Βασίλης Βογιατζάκης 400μ. επιφάνειας Εφήβων 03:40.31

Ελένη Δημητριάδη 200μ. επιφάνειας Κορασίδων 02:03.41

 

7η θέση

Γιώργος Γαλάνης 50μ. επιφάνειας Εφήβων 00:21.61

Βασίλης Βογιατζάκης 100μ. επιφάνειας Εφήβων 00:44.04

Μαρία Μαντά 200μ. επιφάνειας Κορασίδων 02:16.48

 

8η θέση

Ιωάννα Παπαγεωργίου 50μ. επιφάνειας Νεανίδων 00:25.22

Δήμητρα Λιβέρη 100μ. επιφάνειας Κορασίδων 01:03.89

Κατερίνα Σπυριδάκη 100μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Α 00:58.03

 

9η θέση

Μενέλαος Ξηρουχάκης 50μ. επιφάνειας Ανδρών 00:20.46

Γιώργος Γαλάνης 100μ. επιφάνειας Εφήβων 00:48.80

Δήμητρα Λιβέρη 200μ. επιφάνειας Κορασίδων 02:23.17

Κατερίνα Σπυριδάκη 200μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Α 02:10.54

 

ΣΚΥΤΑΛΕΣ

1η θέση

Αντώνης Τσουρουνάκης, Μιχάλης Χουλάκης, Στράτος Ψαρουδάκης, Ουίλλιαμ Μπάλντουιν 4x100μ. επιφάνειας Ανδρών 02:34.51  

Ουίλλιαμ Μπάλντουιν, Στέλιος Βασιλαντωνάκης, Στράτος Μαλαμαδάκης, Αντώνης Τσουρουνάκης 4x200μ. επιφάνειας Ανδρών 06:18.90  

Ευτύχης Πατεράκης, Γιώργος Ανδρεάδης, Γιώργος Φραδελάκης, Εσκάντερ-Αλέξανδρος Φτίτι 4x100μ. επιφάνειας Παμπαίδων Α 04:08.44

Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου, Ιωάννα Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη, Νίκη Πατεράκη 4x200μ. επιφάνειας Νεανίδων 07:25.32

 

2η θέση

Κωνσταντίνα Καλογεροπούλου, Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη, Ιωάννα Παπαγεωργίου, Νίκη Πατεράκη 4x100μ. επιφάνειας Νεανίδων 03:14.59

Νικολέτα Κρητικάκη, Ευαγγελία Ριτζάκη, Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη, Κατερίνα Σπυριδάκη 4x200μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Α 08:40.51

Νικολέτα Κρητικάκη, Κατερίνα Σπυριδάκη Ευαγγελία Ριτζάκη, Ευρύκλεια-Σοφία Βερυκάκη 4x100μ. επιφάνειας Παγκορασίδων Α 03:51.91  

 

4η θέση

Αντωνία Πατεράκη, Ελένη Δημητριάδη, Δήμητρα Λιβέρη, Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 4x100μ. επιφάνειας Κορασίδων 03:40.43  

Μαρία Μαντά, Ελένη Δημητριάδη, Αντωνία Πατεράκη,  Τριανταφυλλιά Ψαρουδάκη 4x200μ. επιφάνειας Κορασίδων 08:12.70  

 

ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

 

1η θέση

Κατερίνα Κατερινάκη 200μ. διπλά πέδιλα προαγωνιστική Κορίτσια 02:48.91

2η θέση

Κατερίνα Κατερινάκη 50μ. διπλά πέδιλα προαγωνιστική Κορίτσια 00:34.85

Κατερίνα Κατερινάκη 100μ. διπλά πέδιλα προαγωνιστική Κορίτσια 01:16.67

 

3η θέση

Ειρήνη Φραγκιαδάκη 50μ. διπλά πέδιλα προαγωνιστική Κορίτσια 00:35.11

Ειρήνη Φραγκιαδάκη 100μ. διπλά πέδιλα προαγωνιστική Κορίτσια 01:18.59

Ειρήνη Φραγκιαδάκη 200μ. διπλά πέδιλα προαγωνιστική Κορίτσια 02:58.23

Γιάννης-Ανίς Φτίτι 100μ. επιφάνειας προαγωνιστική Αγόρια 01:06.79

Μάριος-Στέργιος Ρινακάκης 100μ. διπλά πέδιλα προαγωνιστική Αγόρια 01:30.31

 

4η θέση

Άννα-Μαρία Φραδελάκη 50μ. διπλά πέδιλα προαγωνιστική Κορίτσια 00:40.27

Άννα-Μαρία Φραδελάκη 200μ. διπλά πέδιλα προαγωνιστική Κορίτσια 03:23.01

Γιάννης-Ανίς Φτίτι 200μ. επιφάνειας προαγωνιστική Αγόρια 02:29.88

 

5η θέση

Άννα-Μαρία Φραδελάκη 100μ. διπλά πέδιλα προαγωνιστική Κορίτσια 01:31.22

Μάριος-Στέργιος Ρινακάκης 50μ. διπλά πέδιλα προαγωνιστική Αγόρια 00:37.59

 

6η θέση

Γιάννης-Ανίς Φτίτι 50μ. επιφάνειας προαγωνιστική Αγόρια 00:31.13

Απάντηση