Έγραψε ιστορία η Μπάγερν Μονάχου

BUNDESLIGA-27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΕΡΤΑ-ΜΠΑΓΕΡΝ Μ.: 1-3

Όλα τα κοντέρ έσπασε η φετινή Μπάγερν στην Μπουντεσλίγκα. Η αρμάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επικράτησε με 3-1 της Χέρτα μέσα στο Βερολίνο κι εξασφάλισε τον τίτλο 7 αγωνιστικές πριν από το τέλος της σεζόν, νωρίτερα απ’ οποιαδήποτε άλλη ομάδα στην ιστορία του Γερμανικού ποδοσφαίρου. 24ος τίτλος στην ιστορία των Βαυαρών… Η Μπάγερν μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 5ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Μίλερ έκανε όμορφη ενέργεια και γύρισμα από δεξιά, η άμυνα της Χέρτα δεν έδιωξε σωστά και ο Κρόος με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, έγραψε το 1-0 για τους Βαυαρούς. Η πίεση της ομάδας του Γκουαρντιόλα συνεχίστηκε και στο 14′ ο Σβαϊνστάιγκερ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Γκέτσε με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 2-0. Η Μπάγερν άγγιξε το 3-0 στο 37ο λεπτό, καθώς η κεφαλιά του Μίλερ εξ επαφής, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κραφτ, που μάζεψε στη συνέχεια προ του Ρόμπεν.

Η Χέρτα απείλησε το 49ο λεπτό με το σουτ του Ράμος που κόντραρε, ενώ στο 62ο λεπτό το σουτ του Αλάμπα μέσα από την περιοχή, πέρασε άουτ. Στο 65′ η Χέρτα κέρδισε πέναλτι σε σπρώξιμο του Ραφίνια στον Ράμος που από τα 11 μέτρα μείωσε σε 2-1. Στο 76′ το σουτ του Γκέτσε μέσα απ’ την περιοχή πέρασε άουτ αλλά στο 78′ ο Γκέτσε έκανε όμορφη προσπάθεια, άνοιξε αριστερά στον Ριμπερί, που με εξαιρετικό τσίμπημα, έκανε το 3-1.