Έχει πρόβλημα!

Την ήττα με 1-0 γνώρισε από την Καλλιθέα στον Ταύρο ο ΑΟ Χανιά για τη 18η αγωνιστική της Football League και πλέον απομακρύνθηκε σοβαρά από τα playoff.

Το ματς

Ένα από τα χειρότερα πρώτα ημίχρονα του φέτος έκανε στο πρώτο 45λεπτο ο ΑΟ Χανιά , ο οποίος το… πλήρωσε  στο 10΄, με τον Αρναρέλλη να κάνει το  1-0, ύστερα από τραγικό λάθος  του Σικαλιά, ο οποίος έδιωξε την μπάλα και αυτή στρώθηκε στον παίκτη της Καλλιθέας , ο οποίος με δυνατό σουτ, άνοιξε το σκορ.

Φτάνοντας στο 20λεπτο ο ΑΟ Χανιά δεν είχε τελική προσπάθεια στην αντίπαλη εστία και συνέχισε να μην κάνει τίποτα το ουσιαστικό στο γήπεδο. Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε η πρώτη… απειλή των φιλοξενούμενων, με τον Μπάμπη Οικονομόπουλο να κάνει ωραία ενέργεια, έπειτα από άνοιγμα που βρήκε για να κάνει το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της Καλλιθέας δε δυσκολεύτηκε να μαζέψει την μπάλα.

Από εκεί και ύστερα η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου κατάφερε να ξανά κάνει αισθητή την παρουσία της, όταν στο 28΄Ο Γκονζάλες κατέβασε ωραία την μπάλα και ξεχύθηκε από δεξιά, έφτασε στην περιοχή της Καλλιθέας, έδωσε στον Κρητικό, ο οποίος με τη σειρά του με τακουνάκι ξανά έδωσε στον Αργεντινό, το σουτ του όμως απόκρουσε με δυσκολία ο Μοσχονάς και αυτή ήταν η καλύτερη και πιο ουσιώδης ευκαιρία για τον ΑΟ Χανιά.

Οι Τσίτας και Μπέλης στο 40′  συνεργάστηκαν ωραία, με τον τελευταίο να επιχειρεί το σουτ από πλάγια αριστερά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Εν συνεχεία του ματς η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω, με την Καλλιθέα να πιέζει για δεύτερο γκολ και τα Χανιά να θέλουν την ισοφάριση, όμως, τίποτα από τα παραπάνω δεν έγινε και έτσι το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 1-0 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων, καθώς το ματς έγινε στον Ταύρο.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τα Χανιά, όταν από φάουλ του Γκονζάλες, ο Γκότοβος έπιασε την κεφαλιά, αλλά αυτή πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μοσχονά. Στο 53′ η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου κέρδισε φάουλ σε εξαιρετικό σημείο, σχεδόν στη γραμμή της μικρής περιοχής, με τον Γκονζάλες να (ξανά) εκτελεί, όμως η μπάλα πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι του Μοσχονά.

Στο 64′ ήταν η σειρά της Καλλιθέας να απειλήσει, καθώς φεύγοντας στην αντεπίθεση, ο Μιχαλόπουλος έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα βρήκε και στον Σικαλιά, επιτρέποντας στους παίκτες των φιλοξενουμένων να διώξουν.

Όσο ο χρόνος περνούσε και το παιχνίδι έφτανε στο τέλος, οι ευκαιρίες από τις δύο ομάδες ήταν σχεδόν ανύπαρκτες, καθώς και η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου εξαρχής δε βοηθούσε σε αυτό, με τον ΑΟ Χανιά να είναι αυτός που δυσκολευόταν να κάνει κάτι ώστε να γλιτώσει την ήττα, η οποία και ήρθε τελικά, καθώς στην τελευταία φάση τα Χανιά με τον Γκονζάλες να σουτάρει άουτ, έπειτα από τις κόντρες που κέρδισε ο Αλέκου.

Οι συνθέσεις:
Καλλιθέα (Ν. Παντέλης): Μοσχονάς, Λεβέντης, Πίκολο, Γιαννίτσης, Παγώνης, Ρουσάκης, Κατσικογιάννης (75΄Σταμόπουλος), Αρναρέλης, Μπέλης (63΄Μασάδο), Μιχαλόπουλος, Τσίτας (84΄Τσίγκας).

Αναπ: Μιχελής, Τσώνης, Αριανούτσος, Ντουρμισάι.

ΑΟ Χανιά (Σ. Παπαδόπουλος): Σικαλιάς, Γανωτής, Γκότοβος, Κοντέων, Εσόνο, Ενγκουέμ, Ρόχας (46΄Αλέκου), Οικονομόπουλος (75΄Γκούμας), Γκονζάλες, Κρητικός Πάγκαλος.

Αναπ: Μακρυωνίτης, Σακελλαρίου, Ρένια, Ανδρέου, Παπουτσογιαννόπουλος.

Διαιτητής: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς)

Βοηθοί: Μιχαήλ Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής), Παναγιώτης Κασσαβέτης (Αιτ/νίας)

Τέταρτος: Σπυρίδων Σταθόπουλος (Δυτ. Αττικής)

Επιμέλεια: Μαρσέλ Κατσάνι