Ήττα με καλή εμφάνιση για τον ΑΟΧ

Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε η γυναικεία ομάδα του ΑΟ Χανιά κόντρα στην Καρδίτσα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α΄ Εθνικής του γυναικείου πρωταθλήματος.

Τα κορίτσια του ΑΟΧ αν και προσπάθησαν αρκετά δύο γκολ που ήρθαν από δικά τους λάθη τους στέρησαν ένα καλό αποτέλεσμα στο Εθνικό Στάδιο Χανίων. Οι παίκτριες του Αγγελάκη τα έδωσαν όλα παίζοντας κυρίως αμυντικά και προσπάθησαν με αντεπιθέσεις να πάρουν ένα καλό αποτέλεσμα κόντρα σε μία ομάδα που αν και πιο έτοιμη δεν κατάφερε να κάνει το παιχνίδι της, με αποτέλεσμα να προσπαθεί να κάμψει την αντίσταση της χανιώτικης ομάδας, κυρίως, με μακρινά σουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τα κορίτσια του ΑΟΧ να μπαίνουν αρκετά δυνατά ωστόσο είχαν την ατυχία με την Αγγελάκη να τραυματίζεται στο 2ο κιόλας λεπτό και να βγαίνει αλλαγή με αποτέλεσμα να αλλάξουν από νωρίς τα πλάνα του προπονητή και να έχουν οι φιλοξενούμενες την πρώτη ευκαιρία μόλις στο 7΄με σουτ της Στρατένοβιτς που πέρασε ελάχιστα άουτ.  Στο 10΄ήρθε η απάντηση από κόρνερ της Σαρρή που το εκτέλεσε απευθείας και η μπάρα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ, στο 19΄η Στρατένοβιτς και πάλι με μακρινό σουτ προσπάθησε να σκοράρει με την μπάλα όμως να περνάει λίγο άουτ. Στο 20’ η Γιακκουμάκη είπε «όχι» στην Ζντράβκοβιτς Ιβάνα  που μπήκε μόνη της στην μικρή περιοχή μετά από πάσα της Κόγκουλη. Στο 21΄η Σακελάρη έκανε την σέντρα με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι της Γιαννούτσου, σε αρκετά κοντινό σημείο, με τον διαιτητή, Ζαχαριουδάκη, να δίνει πέναλτι για την φιλοξενούμενη ομάδα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε η Κόγκουλη η οποία δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά την Μοίρα να απομακρύνει σε πλάγιο. Στο 41΄η Σαρρή προσπάθησε να δώσει το ποβάδισμα στον ΑΟΧ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ωστόσο η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι και πέρασε λίγο άουτ, μένοντας έτσι το 0-0, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της  Καρδίτσας μπήκε πιο δυνατά παίρνοντας το χώρο του κέντρου με αποτέλεσμα να αυξάνει ολοένα και περισσότερο την πίεση μπροστά από την Γιακκουμάκη. Ωστόσο και πάλι οι φιλοξενούμενες δεν κατάφεραν να περάσουν τις κάθετες πάσες που ήθελαν και προσπάθησαν με μακρινά σουτ να νικήσουν την Γιακκουμάκη που ήταν σε καλή μέρα και έδειχνε ανίκητη. Ένα λάθος της χανιώτικης άμυνας , όμως, έφερε το γκολ για την φιλοξενούμενη ομάδα . Η Καραμουσαδάκη προσπάθησε να κάνει το ένα δύο με ην Γιαννούτσου κοντά στην  μικρή περιοχή με την Στρατένοβιτς να… κλέβει την μπάλα και με σουτ από το ύψος του πέναλτι να νικάει την Γιακκουμάκη δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα της. Η ομάδα του ΑΟΧ προσπάθησε να ισοφαρίσει σε δύο περιπτώσεις με την Ζντράβκοβιτς και την Σαρρή, ωστόσο, τα σουτ και των δύο πέρασαν λίγο άουτ από τα δοκάρια της Μελάκη. Το δεύτερο γκολ ήρθε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ από την Σάλκουνιτς στο 89΄με την φιλοξενούμενη ομάδα να παίρνει αυτό που θέλει και την ομάδα του ΑΟΧ να κρατάει τα θετικά στοιχεία για την δύσκολη συνέχεια.

ΑΟΧ (Αγγελάκης Δ.): Γιακκουμάκη, Νάνου, Θωμαδάκη, Μασούρη (84΄ Καλαϊτζαντωνάκη), Αγγελάκη (5΄Καραμουσαδάκη), Γιαννούτσου, Ζντράβκοβιτς Σουζάνα, Μοίρα, Δημητριάδη, Σαρρή, Μανωλίτση.

Καρδίτσα (Κουτσονάσιος Τ.): Μελάκη, Σίμου, Αλεξίου, Ρήγα (Τσιλίκα 78΄), Μελισσού, Σακελλάρη (Γαγάρα 70’), Κόλλια, Σάλκουνιτς, Ζντράβκοβιτς Ιβάνα, Κόγκουλη ( Κοστοπούλου 90΄), Στρατένοβιτς.