Α΄ΕΠΣΧ όμιλος τίτλου: Νίκη, με Μπάτζιο η Ιωνία, με Δημούση η Ασπίδα

Με δύο παιχνίδια άνοιξε η 17η αγωνιστική στον όμιλο τίτλου του πρωταθλήματος της Α΄ΕΠΣ Χανίων, εκεί όπου Ιωνία και Ασπίδα πανηγύρισαν το «τρίποντο».

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Ιωνία με ανατροπή κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 4-3 κόντρα στον Ακρίτα. Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 1΄με τον Τρούλου και στο 30΄έκαναν το 2-0 όπου και ήταν σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η νταμπλούχοι Χανίων ισοφάρισαν χάρις στα γκολ των Μπαδιεριτάκη (50′) και Μπάτζιο (55′), ωστόσο, ο Ακρίτας μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ στο 65΄με τον Αννιτσάκη να σκοράρει από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Όμως, ο Μπάτζιο δεν είχε πει την τελευταία του… κουβέντα μιας και με δύο δικά του γκολ, στο 70΄με πέναλτι και στο 90΄με σουτ, η Ιωνία έκανε την ολική ανατροπή και πήρε τους τρις βαθμούς της νίκης.

Στο άλλο παιχνίδι η Ασπίδα χάρις στον Δημούση (10’, 80’ ) επικράτησε με 2-0 της ομάδα των Ροδωπού.