“Αέρας” τα κορίτσια του ΑΟΧ

Με την Σαρρή να κάνει… τα πάντα μέσα στο γήπεδο, την Δημητριάδη να κάνει ονειρεμένο ντεμπούτο με την φανέλα του ΑΟΧ και την Μαυροματίδη να δείχνει πως της πάνε τα εκτός έδρας παιχνίδια, σκοράροντας σε ένα ακόμα, τα κορίτσια του ΑΟ Χανιά πέρασαν με το συντριπτικό 6-1 από τη γήπεδο της Αργυρούπολης κόντρα στην ομάδα της Λαύρας, για την 8η αγωνιστική της Β΄ Εθνικής του γυναικείου πρωταθλήματος.

Τα κορίτσια του Μάνου Βεργανελάκη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι χάνοντας πολλές ευκαιρίες, με τις Δημητριάδη και Μανωλίτση στο 20λεπτο του παιχνιδιού, ωστόσο, το γκολ ήρθε με κεφαλιά της Σαρρή μετά από σέντρα της Μαυροματίδη ξεκλειδώνοντας έτσι την σκληρή άμυνα του ΑΟ Λαύρας. Το 0-1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η ομάδα της Λαύρας έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου με την Τομαή να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι της Γιακουμάκης. Ωστόσο, τα κορίτσια του ΑΟΧ «ξύπνησαν» μετά το δοκάρι αυτό και άρχισαν την αντεπίθεση… με την Μαυροματίδη να κάνει το 0-2 με όμορφο πλασέ, την Σαρρή να βγάζει πάσες  και την Δημητριάδη να της κάνει γκολ, το σκορ έφτασε στο 0-4, ενώ, το 0-5 το έκανε σκοράροντας για ακόμα μία φορά η Σαρρή.

Η Λαύρα μείωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ της Καλαβρού σε 1-5, όμως η Σαρρή, που πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι, με ακόμα ένα γκολ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο τελικό 1-6.

Ντεμπούτο σε παιχνίδι πρωταθλήματος έκανε και η Γεωργία  Καλαϊτζαντωνάκη, που προέρχεται από την Ακαδημία του ΑΟΧ, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 70΄ στην θέση της Δημητριάδη.

ΑΟΧ (Μάνος Βεργανελάκης): Γιακουμάκη, Γκουσγκούνη, Νάνου (62΄ Καραμουσαδάκη), Μαραγκουδάκη, Μαυροματίδη, Γιανούτσου, Ζντράβκοβιτς, Σαρρή, Μανωλίτση, Στεφανουδάκη (40΄ Περουλάκη), Δημητριάδη (70΄ Καλαϊτζαντωνάκη).