“Αγγλική” νίκη για την Κ20 του Πλατανιά

Στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα έφτασε η Κ20 του Πλατανιά κερδίζοντας μετά από εντυπωσιακό παιχνίδι στο Μάλεμε με το… αγγλικό σκορ 4-3 τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Νίκου Μαναρώλη γιορτάζει έτσι τους πρώτους της βαθμούς στη διοργάνωση μετά από τρεις ήττες στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια.

Ο Πλατανιάς έφτασε στη νίκη στο 88ο λεπτό, σημειώνοντας το νικητήριο γκολ με τον Γιακουμάκη, γκολ που προήλθε από εξαιρετική ενέργεια και ασίστ του Φιγκέιρα, ο οποίος έπαιξε σαν αλλαγή στο β’ ημίχρονο.

Η… βροχή των τερμάτων είχε ξεκινήσει από το α’ μέρος, με τον Μανώλη Παπαδάκη με ένα φοβερό σουτ, στο 6ο λεπτό, να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους. Η απάντηση του Παναθηναϊκού όμως δεν άργησε να έρθει κι έτσι στο 12ο λεπτό μετά από πλασέ του Χαλκιαδάκη έγινε το 1-1, με τους παίκτες του Πλατανιά να διαμαρτύρονται προς τον διαιτητή Ζαχαριουδάκη ότι η μπάλα δεν είχε περάσει τη γραμμή.

Ο Πλατανιάς δεν τον έβαλε κάτω κι έτσι στο 38′ ο Τσοντάκης βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα Λαμπίρη, περνώντας τη μπάλα πάνω από το σώμα του για το 2-1. Με αυτό το σκορ φαινόταν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια για το ημίχρνο, όμως στο 44′ μετά από μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μυρθιανού σημειώθηκε το 2-2.

Τα γκολ στην επανάληψη ήρθαν μετά το 80ο λεπτό, με τον Πλατανιά να ξαναπαίρνει το προβάδισμα με τον Πεταυράκη, ύστερα από ωραία προσπάθεια του Φιγκέιρα, όμως -για τρίτη φορά- ο Παναθηναϊκός με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τούντορ πέτυχε το 3-3 στο 85′.

Τελικώς, τη νίκη στον Πλατανιά χάρισε δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς ο Γιακουμάκης.

Πλατανιάς: Ευθυμάκης, Ντεντάκης, Χαλκιαδάκης, Τσίτας, Γαλανίδης, Κοκκινάκης, Στεφανίδης, Πεταυράκης, Παπαδάκης, Κοντορινάκης, Τσοντάκης. Ως αλλαγές για τον Πλατανιά αγωνίστηκαν οι Σέχου, Φιγκέιρα και Γιακουμάκης.

Παναθηναϊκός (11άδα): Λαμπίρης, Τούντορ, Μυρθιανός, Τζανουλίνος, Ζιούλης, Μπαλατούρας, Μπαμίχα, Αγγελόπουλος, Χαλκιαδάκης, Λάμπρου, Υμεράι.