Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα του mini EURO GREECE 2013

Στην τελική ευθεία μπαίνουν πλέον για το σπουδαίο πανευρωπαϊκό γεγονός της χρονιάς στη χώρα μας!

Το miniEURO 2013 που θα διεξαχθεί στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στο Ρέθυμνο από τις 10 έως τις 14 Οκτωβρίου είναι η σημαντικότερη διοργάνωση της EMF (Eυρωπαϊκή Ομοσπονδία Minifootball). 24 χώρες θα βρεθούν στην Κρήτη και συγκεκριμένα στην πόλη του Ρεθύμνου, προκειμένου να διεκδικήσουν το τρόπαιο, σε μια πραγματική πολιτιστική γιορτή, όπου όλες οι ομάδες θα γιορτάσουν τον βασιλιά των σπορ στην πιο συνηθισμένη και καθημερινή μορφή του: το Minifootball ή αλλιώς το 5×5, 6×6 και 7×7! Ας σημειωθεί εδώ πως η διοργάνωση τελεί υπο την αιγίδα όλων των κομβικών φορέων, ανάμεσά τους και της ΠΕΠΣ Σάλας, που αποτελεί στην χώρα μας την Ένωση που είναι υπεύθυνη στην Ελλάδα για το futsal και την ανάπτυξη του ποδοσφαίρου μικρότερων διαστάσεων.

Το πρόγραμμα της διοργάνωσης ανακοινώθηκε και επίσημα από την Ευρωπαϊκή ομοσπονδία με την Ελλάδα να αγωνίζεται την Πέμπτη 10/10, στις 21:00, στην πρεμιέρα απέναντι στην Τουρκία. Ο 2ος αγώνας της Ελλάδας είναι κόντρα στην Λιθουανία την Παρασκευή 11/10 στις 17:00 και το 3ο μας ματς για τον Α’ όμιλο απέναντι στην Ιταλία το Σάββατο 12/10 στις 13:00.

Αν η Ελλάδα προκριθεί, περνά στη φάση των “16” που θα διεξαχθεί το Σάββατο.

Την Κυριακή 14 Οκτωβρίου διεξάγονται οι τελικοί της σπουδαίας αυτής διοργάνωσης ενώ νωρίτερα έχουν προηγηθεί προημιτελικοί και ημιτελικοί.

Το miniEURO 2013 θα μεταδοθεί και τηλεοπτικά και στην Ελλάδα και σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες αλλά για αυτό θα επανέλθουμε σε επόμενο ρεπορτάζ με περισσότερες λεπτομέρειες.

Η Ελλάδα προετοιμάζεται δυναμικά!

Οι Έλληνες ποδοσφαιριστές που θα εκπροσωπήσουν την χώρα μας στο miniEURO 2013 ξεκίνησαν την τελική τους προετοιμασίας, με το team της ομάδα να αποτελείται από τον Τεχνικό Διευθυντή Τάκη Γκώνια, Α’ προπονητή τον Αποστόλη Γκαϊφίλια και Β’ προπονητή (και τερματοφυλάκων) τον Άγγελο Εμμανουλίδη, γνωστοί και οι δύο τελευταίοι από το χώρο του ποδοσφαίρου σάλας και τη σημαντική παρουσία τους επί σειρά ετών στην Εθνική Ομάδα Ποδοσφαίρου Σάλας. Οι Έλληνες παίκτες ανυπομονούν να αγωνιστούν στο κοινό της χώρας μας και να παλέψουν για το καλύτερο!

Και ο ΕΟΤ στο πλευρό της διοργάνωσης

Μία τέτοια διοργάνωση που φέρνει χιλιάδες επισκέπτες στη χώρα μας δεν θα μπορούσε να μην υποστηριχτεί και από τον ΕΟΤ. Ο Ελληνικός Οργανισμός Τουρισμού ιδρύθηκε το 1950 και αποτελεί έκτοτε τον βασικό φορέα συντονισμού και εφαρμογής της τουριστικής πολιτικής. Με την υποστήριξη των 14 γραφείων στο εσωτερικό της χώρας και 19 σε μεγάλες πόλεις σε όλον τον κόσμο, ο ΕΟΤ ταξιδεύει την εικόνα της Ελλάδας σε κάθε δυνητικό επισκέπτη, τόσο μέσα από τη συμμετοχή του σε όλες τις μεγάλες διεθνείς τουριστικές εκθέσεις, όσο και μέσα από μεγάλες διοργανώσεις όπως το miniEURO GREECE 2013 που προβάλλουν τη χώρα μας στο εξωτερικό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων:

Ώρα

Ημερ.

Γηπ.

Γύρος

Φάση

Group

Αγώνας

20:00 Πέμπτη 10/10

1

Τελετή έναρξης

21:00 Πέμπτη 10/10

1

1ος

Group

A

Ελλάδα-Τουρκία

22:00 Πέμπτη 10/10

1

1ος

Group

C

Τσεχία – Κύπρος

23:00 Πέμπτη 10/10

1

1ος

Group

C

Γερμανία – Ρωσσία

00:00 Πέμπτη 10/10

1

1ος

Group

A

Ιταλία – Λιθουανία

Ώρα

Ημερ.

Γηπ.

Γύρος

Φάση

Group

Αγώνας

08:00 Σάββατο 12/10

1

1ος

Group

E

Βουλγαρία – Ουαλία

09:00 Παρασκευή 11/10

1

1ος

Group

E

Αγγλία – Ισπανία

10:00 Παρασκευή 11/10

1

1ος

Group

D

Σλοβακία – Σκωτία

11:00 Παρασκευή 11/10

1

1ος

Group

B

Μολδαβία – Ιρλανδία

12:00 Παρασκευή 11/10

1

1ος

Group

B

Μαυροβούνιο – Ισραήλ

13:00 Παρασκευή 11/10

1

1ος

Group

F

Ρουμανία – Σλοβενία

13:00 Παρασκευή 11/10

2

2ος

Group

C

Κύπρος – Γερμανία

14:00 Παρασκευή 11/10

1

2ος

Group

C

Ρωσία – Τσεχία

14:00 Παρασκευή 11/10

2

2ος

Group

A

Ιταλία – Τουρκία

15:00 Παρασκευή 11/10

1

1ος

Group

D

Καζακστάν – Αυστρία

16:00 Παρασκευή 11/10

1

1ος

Group

F

Κροατία – Πολωνία

17:00 Παρασκευή 11/10

1

2ος

Group

A

Ελλάδα – Λιθουανία

18:00 Παρασκευή 11/10

1

2ος

Group

E

Ουαλία – Αγγλία

19:00 Παρασκευή 11/10

1

2ος

Group

E

Ισπανία – Βουλγαρία

19:00 Παρασκευή 11/10

2

2ος

Group

B

Ιρλανδία – Μαυροβούνιο

20:00 Παρασκευή 11/10

1

3ος

Group

C

Τσεχία – Γερμανία

20:00 Παρασκευή 11/10

2

2ος

Group

B

Ισραήλ – Μολδαβία

21:00 Παρασκευή 11/10

1

2ος

Group

F

Σλοβενία – Κροατία

21:00 Παρασκευή 11/10

2

2ος

Group

D

Αυστρία – Σλοβακία

22:00 Παρασκευή 11/10

1

2ος

Group

F

Πολωνία – Ρουμανία

22:00 Παρασκευή 11/10

2

2ος

Group

D

Σκωτία – Καζακστάν

23:00 Παρασκευή 11/10

1

3ος

Group

C

Κύπρος – Ρωσία

Ώρα

Ημερ.

Γηπ.

Γύρος

Φάση

Group

Αγώνας

09:00 Σάββατο 12/10

1

3ος

Group

B

Μαυροβούνιο – Μολδαβία

09:00 Σάββατο 12/10

2

3ος

Group

F

Σλοβενία – Πολωνία

10:00 Σάββατο 12/10

1

3ος

Group

D

Σκωτία – Αυστρία

10:00 Σάββατο 12/10

2

3ος

Group

F

Ρουμανία – Κροατία

11:00 Σάββατο 12/10

1

3ος

Group

D

Σλοβακία – Καζακστάν

11:00 Σάββατο 12/10

2

3ος

Group

E

Ουαλία – Ισπανία

12:00 Σάββατο 12/10

1

3ος

Group

A

Τουρκία – Λιθουανία

12:00 Σάββατο 12/10

2

3ος

Group

E

Βουλγαρία – Αγγλία

13:00 Σάββατο 12/10

1

3ος

Group

A

Ελλάδα – Ιταλία

14:00 Σάββατο 12/10

1

3ος

Group

B

Ισραήλ – Ιρλανδία

16:00 Σάββατο 12/10

1

4ος

-16

A. Φάση 16

17:00 Σάββατο 12/10

1

4ος

-16

B. Φάση 16

18:00 Σάββατο 12/10

1

4ος

-16

C. Φάση 16

19:00 Σάββατο 12/10

1

4ος

-16

D. Φάση 16

20:00 Σάββατο 12/10

1

4ος

-16

E. Φάση 16

21:00 Σάββατο 12/10

1

4ος

-16

F. Φάση 16

22:00 Σάββατο 12/10

1

4ος

-16

G. Φάση 16

23:00 Σάββατο 12/10

1

4ος

-16

H. Φάση 16

Ώρα

Ημερ.

Γηπ.

Γύρος

Φάση

Group

Αγώνας

09:00 Κυριακή 13/10

1

5ος

QF (8)

I. Φάση 8

10:00 Κυριακή 13/10

1

5ος

QF (8)

II. Φάση 8

11:00 Κυριακή 13/10

1

5ος

QF (8)

III. Φάση 8

12:00 Κυριακή 13/10

1

5ος

QF (8)

IV. Φάση 8

14:00 Κυριακή 13/10

1

6ος

SF (4)

i. ημιτελικός

15:00 Κυριακή 13/10

1

6ος

SF (4)

ii. ημιτελικός

19:30 Κυριακή 13/10

1

7ος

Fin

Μικρός τελικός

21:00 Κυριακή 13/10

1

7ος

Fin

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ