ΑΟΧ-Ατρόμητος 2-1: Στις Μουρνιές είναι… αλλιώς (Βίντεο)

Σπουδαία-Ιστορική πρώτη, εντός γηπέδου, νίκη πήρε η γυναικεία ομάδα του ΑΟ Χανιά κόντρα στον Ατρόμητο με σκορ 2-1, στην φυσική της έδρα τις Μουρνιές, για την 5η αγωνιστική της Α΄ Εθνικής.

Δύο γκολ της Σαρρή, 37΄και 62, ήταν αρκετά για να χαρίσουν τη νίκη και τρις πολύτιμους βαθμούς στα κορίτσια του ΑΟΧ, που έκαναν το παιχνίδι τους κόντρα στον Ατρόμητο που πέτυχε ένα γκολ στο 82΄με την Πλύτα ωστόσο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο φεύγοντας για ακόμα μία φορά ηττημένος από τα Χανιά.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυνατά χωρίς όμως να καταφέρνουν να φτάσουν στις δύο εστίες με τις δυνατές μονομαχίες να είναι ήταν αυτές που υπερτερούσαν μέσα στο γήπεδο. Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για τον ΑΟΧ στο 17΄ όταν η Σαρρή σέντραρε και η Μαυροματίδη πλάσαρε λίγο άουτ, δύο λεπτά αργότερα η Σαρρή εκτέλεσε απευθείας φάουλ με την μπάλα ωστόσο να έχει την ίδια κατάληξη, άουτ. Στο 23΄οι φιλοξενούμενοι, στην πρώτη τους καλή προσπάθεια, έχασαν  τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ με την Λιαπάτη, που μπήκε μόνη της από αριστερά και έστειλε με πλασέ την μπάλα στο δοκάρι της Γιακουμάκη. Στο 26΄απείλησε ο ΑΟΧ και πάλι με την Σαρρή ωστόσο το σουτ της απέκρουσε σε κόρνερ η Χατζηαντωνίου. Ενώ στο 37΄ήρθε και το πρώτο γκολ για την χανιώτικη ομάδα με την Σαρρή αυτή τη φορά να μην αστοχεί και με ένα εξαιρετικό σουτ να κρεμάει την αντίπαλο τερματοφύλακα στέλνοντας την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα κάνοντας το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΧ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία με την Ζντράβκοβιτς όταν έπιασε ένα καλό σουτ που πέρασε όμως λίγο άουτ, ωστόσο από εκεί και πέρα ανέβηκε ο Ατρόμητος για να πιέσει χάνοντας την πρώτη καλή ευκαιρία του με την Παπαδοπούλου στο 59΄η οποία όμως δεν κατάφερε στο τετ α τετ που βγήκε με την Γιακουμάκη να τη νικήσει, με την Χανιώτισσα τερματοφύλακα να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση. Στο 61΄όταν μετά από κόρνερ της  Πλύτα η Κοντομίχη έπιασε την κεφαλιά με την Γιακουμάκη να μπλοκάρει και πάλι, ενώ στην συνέχεια της φάσης η Σαρρή κέρδισε τις μονομαχείς στο χώρο του κέντρου και με εξαιρετικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στο δίχτυα της Χατζηαντωνίου, κάνοντας το 2-0.  Στο 67΄η Σαρρή με ακόμα ένα καλό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.  Στο 78΄ο Ατρόμητος έχασε μία ακόμα καλή ευκαιρία για να πετύχει ένα γκολ ωστόσο η Μαυροματίδη μετά απομάκρυνε την κεφαλιά της Κοντομίχη πάνω στην γραμμή με το κεφάλι. Στο 82΄εν τέλει ήρθε το γκολ για τις φιλοξενούμενες με απευθείας εκτέλεση κόρνερ της Πλύτα. Ενώ, στην τελευταία φάση του παιχνιδιού , 88΄, η Σαρρή έφτασε κοντά στο χατ τρικ όμως η μπάλα δεν την έκανε το χατίρι στο σουτ που επιχείρησε και πέρασε λίγο άουτ έτσι παρέμεινε και το 2-1 υπέρ του ΑΟΧ που πήρε ένα ιστορικό «τρίποντο» το πρώτο εντός γηπέδου στην Α΄Εθνική.

Ο ΑΟ Χανιά έχει ακόμα μία νίκη στην Α΄Εθνική άνευ αγώνα με τις Κρίσσες για την 4η αγωνιστική έτσι πλέον έχει 6 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Α.Ο. Χανιά (Αγγελάκης): Γιακουμάκη, Νάνου, Ζντράβκοβιτς, Αγγελάκη (55΄Μασούρη), Γιανούτσου, Μαυροματίδη, Μοίρα, Δημητριάδη, Σαρρή, Μανωλίτση, Θωμαδάκη.

Ατρόμητος (Κυριακούλης): Χατζηαντωνίου, Παπαδοπούλου, Ζουμπουλάκη, Πάκου, Τσώνη, Πλύτα, Πότση (65΄Ευσταθιάδου), Λιαπάτη, Τριβυζάκη (44΄Κατρώση), Κοντομίχη, Θεολογίτη (44΄Κοσκινά).