Αρχηγού παρόντος…

Με γκολ του μεγάλου αρχηγού, του Τέτε, έξι λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, ο Πλατανιάς επικράτησε με 1-0 του ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος. Καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης η χανιώτικη ομάδα, η οποία είχε μάλιστα και δύο δοκάρια.

Το ματς…

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και έψαξαν το γρήγορο τέρμα που θα τους έδινε το… πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Η πρώτη καλή φάση άνηκε στον ΟΦΗ. Στο 7΄, ο Μίλιαζες εκτέλεσε απ ευθείας του φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ολιμπά. Τρία λεπτά μετά, ήρθε η απάντηση από την χανιώτικη ομάδα.  Ο Ζιλβάν από τα δεξιά έβγαλε την σέντρα, με τον Μιλούνοβιτς έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή αλλά ο Μεϊτέ έδιωξε σε κόρνερ.

Το επόμενο λεπτό, ο Πλατανιάς ήταν άτυχος καθώς η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Από την εκτέλεση κόρνερ, ο Μπανανά έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του ΟΦΗ!

Το παιχνίδι απέκτησε αμέσως ρυθμό με τις δύο ομάδες να χάνουν συνεχόμενες φάσεις για να πετύχουν κάποιο τέρμα. Στο 22΄, η μπάλα στρώθηκε στον Μπανούση που το από ύψος της περιοχής, έπιασε το σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ολιμπά.

Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους, ο ΟΦΗ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε πολλές φόρες την εστία της χανιώτικης ομάδας. Ο έμπειρος πορτιέρε του Πλατανιά σταμάτησε την κεφαλιά του Μακρή και τα σουτ των Πετρόπουλου και Γκεόργκι.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πλατανιάς ξεκίνησε πολύ δυνατά, έψαξε το τέρμα αλλά το δοκάρι σταμάτησε και πάλι τους ποδοσφαιριστές του Γιάννη Χριστόπουλου. Στο 48΄, ο Τετέ βρέθηκε μέσα από την περιοχή, έκανε το συρτό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λόρια!

Από εκεί και πέρα, Μιλούνοβιτς, Τόρες και Κουλιμπαλί έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ αλλά δεν τα κατάφεραν, ενώ η ηρακλείωτικη ομάδα κόντεψε να προηγηθεί με ένα τρομερό… αυτογκόλ! Στο 75΄, Ο Μπανανά γύρισε την μπάλα με δύναμη προς τον Ολιμπά, χωρίς να υπολογίσει την θέση του τερματοφύλακά του και λίγο έλειψε να πετύχει ένα απίστευτο αυτογκόλ. Τελικά ο Ολιμπά πρόλαβε και έδιωξε στη γραμμή.

Το νικητήριο γκολ για τον Πλατανιά πέτυχε στο 84΄ ο Τετέ. Σε κόρνερ του Μενδρινού, ο Μπανανά  πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Λόρια δεν συγκράτησε την μπάλα και στην επαναφορά, ο Τετέ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.

Οι συνθέσεις:

Πλατανιάς: Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Ιτούα, Μπανανά, Ζαραδούκας, Τετέ, Αγκιλέρα (23’ Μαχαμάτ), Τζίλβαν, Τσουράκης, Μιλούνοβιτς (78’ Μενδρινός), Τόρες (65’ Ναζλίδης)

ΟΦΗ: Λόρια, Στάθης, Αντελέγιε, Μπανούσης (86’ Ροβίθης), Μιλιάζες, Μακρής, Λαμπρόπουλος, Μεϊτέ, Φερνάντεθ (83’ Μαραθιανός), Μερεμπασβίλι, Πετρόπουλος