Ατενίζοντας την Super League! | XANIA SPORT FM

Ο Πλατανιάς επικράτησε με 3-0 της Αναγέννησης Γιαννιτσών, στο γήπεδο του Μάλεμε, στον αγώνα της 15ης αγωνιστικής της Football League.

Η Χανιώτικη ομάδα μετάτρεψε το πολύ δύσκολο παιχνίδι με τα Γιαννιτσά σε θρίαμβο καθώς αντιμετώπισε την καλύτερη εκτός έδρας άμυνα με 2 γκολ παθητικό και σκόραρε τρείς φορές.

Μετά από 20 μέρες αδράνειας οι παίκτες του Τίμου Καβακά είχαν ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο που αν και μπήκαν ορεξάτοι στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο δεν κατάφεραν να σκοράρουν, έχοντας τις τρείς ευκαιρίες του πρώτου μισού υπέρ τους με τον Ναζλίδη σε δύο περιπτώσεις και τον Μαραγκουδάκη.

Στο 8΄ο Μαραγκουδάκης εκτέλεσε κόρνερ και ο Ναζλίδης πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και κέρδισε μια κεφαλιά που πέρασε λίγο έξω

Στο 41΄ ο Μαραγκουδάκης σούταρε δυνατά από καλή θέση με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να καταλήγει λίγο έξω.

Στο 46΄ ήρθε και η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου πάλι για τον Πλατανιά, με τον Ναζλίδη να σουτάρει δυνατά, αλλά ο Αποστόλου να είναι σε ετοιμότητα και να διώχνει.

Τα Γιαννιτσά άργησαν να μπουν στην ψυχολογία του αγώνα, κάτι όμως που δεν τους στοίχισε, καθώς ισορρόπησαν το παιχνίδι και με σωστή άμυνα έκλεισαν καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Αποστόλου κρατώντας έτσι το 0-0 μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς να έχουν απειλήσει όμως καθόλου την εστία του Λαζαρίδη.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για τον Πλατανιά, αφού μόλις στο 48΄ ο Μιρτσέτα εκτέλεσε φάουλ με πάσα για τον Δέντσα, αυτός σούταρε, η μπάλα βρήκε σε παίκτη της Αναγέννησης και κατέληξε στο «γάμα» της εστίας του Αποστόλου.

Το γρήγορο γκολ του Δέντσα, που ήταν και το πρώτο του με τα «ερυθρόλευκα», ήταν αυτό που ήθελε ο Καβακάς, για να ανοίξει η άμυνα της Αναγέννησης.

Έτσι έγινε κιόλας αφού η Αναγέννηση προσπάθησε να αντιδράσει βγαίνοντας από την άμυνα της, όμως οι παίκτες του Πλατανιά της το «ξεπλήρωσαν» με ένα δεύτερο γκολ στο 58΄με τον Μιρτσέτα.

Ο Σέρβος ποδοσφαιριστής του Πλατανιάς «μοίρασε» το πρώτο γκολ και πέτυχε το δεύτερο ολοκληρώνοντας έτσι την πολύ καλή εμφάνισή του.

Καθώς το παιχνίδι κυλούσε με τους ρυθμούς να έχουν πέσει από τις δύο ομάδες ο Πλατανιάς με τον Χαϊκάλη που είχε περάσει ως αλλαγή στην θέση του Μιρτσέτα πέτυχε το πρώτο του γκολ με την «φανέλα» της χανιώτικης ομάδα, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή του Αποστόλου που δεν μπόρεσε να αντιδράσει, πραγματοποιώντας έτσι στο 72΄το 3-0.

Ο Πλατανιάς έτσι “κλείδωσε” το παιχνίδι και πέτυχε την 10η νίκη του στο πρωτάθλημα παραμένοντας πρώτος στη βαθμολογία… ατενίζοντας την Super League!.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πλατανιάς (Τ.Καβακάς): Λαζαρίδης, Τζανής, Ραπτάκης, Παληγεώργος, Κουρτεσιώτης, Δέντσας, Γκονζάλες, Μαραγκουδάκης (73΄Πάγκαλος), Μιρτσέτα (59΄Χαϊκαλης), Ναζλίδης, Δράμι (78΄ Πάγκαλος)

Αναγ. Γιαννιτσών (Σπ. Μπαξεβάνος): Αποστόλου, Τέλος, Σερέτης, Κυζιρίδης (89΄Αλμπάνης), Γιόντης (69΄Παπαδημητρίου), Ντατίδης, Αποστολίδης, Τσικνίδης, Σπαθάρας, Μπαξεβάνος, Στεργίδης (57΄ Στεφανίδης).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σφακιανάκης (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Αθανασόπουλος, Απτόσογλου (Αθηνών)

Η Βέροια που υποδεχόταν τον Φωκικό έμεινε στο 0-0 χαρίζοντας έτσι στον Πλατανιά την μοναξιά της κορυφής στον βαθμολογικό πίνακα της Β’ Εθνικής.