Αυτοί είναι οι αντίπαλοι για ΠΑΟΚ και Ατρόμητο

Στις 14:00 θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League και η UEFA χώρισε σε μικρά γκρουπ ισχυρών και αδυνάτων τις ομάδες περιορίζοντας τον αριθμό πιθανών αντιπάλων για καθεμιά.

Ο ΠΑΟΚ, εφόσον ανατρέψει στη ρεβάνς της Τούμπας το 2-1 του Ζάγκρεμπ απέναντι στη Λοκομοτίβα, θα αναμετρηθεί με μία εκ των Γιάμπλονετς (Τσεχία), Τάργκου Μούρες (Ρουμανία) ή τους νικητές των ζευγαριών Σλασκ Βρότσλαβ (Πολωνία)-Γκέτεμποργκ (Σουηδία), Σκόντο Ρίγα (Λετονία)-Ντεμπρετσένι (Ουγγαρία), Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία)-Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) και Βαντούζ (Λίχτενσταϊν)-Νόμε Κάλιου (Εσθονία).

Ο Ατρόμητος θα παίξει με τη Χαποέλ Κιριάτ Σμόνα (Ισραήλ) ή με τους νικητές των ζευγαριών Ινβερνές (Σκωτία)-Άστρα Γκιούργκιου (Ρουμανία), ΑΪΚ Σόλνα (Σουηδία)-Σιράκ (Αρμενία), Σαχτιόρ Σάλιγκορσκ (Λευκορωσία)-Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία), Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία) και Τσουκαρίτσκι (Σερβία)-Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν).

Οι αγώνες θα γίνουν 30 Ιουλίου και 6 Αυγούστου.

Πρώτο γκρουπ

Ισχυροί: Μπορντό (Γαλλία), Άλκμααρ (Ολλανδία), Ζυρίχη (Ελβετία), Βόρκσλα Πολτάβα (Ουκρανία), Νικητής του Ριέκα (Κροατία)-Αμπερντίν (Σκωτία).

Αδύνατοι: Νικητής του Τσέρνο Μόρε (Βουλγαρία)-Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία), Νικητής του Ντάτσια Κισινάου (Μολδαβία)-Ζίλινα (Σλοβακία), ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος), Ισταμπούλ Μπασακσεχίρ (Τουρκία), Νικητής του Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)-Αλασκέρτ (Αρμενία).

Δεύτερο γκρουπ

Ισχυροί: Νικητής του Κοπεγχάγη (Δανία)-Νιούταουν (Ουαλία), Σεντ Ετιέν (Γαλλία), Νικητής του Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία)-ΠΑΟΚ (Ελλάδα), Μπελενένσες (Πορτογαλία), Νικητής του Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ)-Τουν (Ελβετία), Νικητής του Ρέικιαβικ (Ισλανδία)-Ρόζενμποργκ (Νορβηγία).

Αδύνατοι: Γιάμπλονετς (Τσεχία), Τάργκου Μούρες (Ρουμανία), Νικητής του Σλασκ Βρότσλαβ (Πολωνία)-Γκέτεμποργκ (Σουηδία), Νικητής του Σκόντο Ρίγα (Λετονία)-Ντεμπρετσένι (Ουγγαρία), Νικητής του Σπάρτακ Τρνάβα (Σλοβακία)-Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία), Νικητής του Βαντούζ (Λίχτενσταϊν)-Νόμε Κάλιου (Εσθονία).

Τρίτο γκρουπ

Ισχυροί: Ρούμπιν Καζάν (Ρωσία), Σαμπντόρια (Ιταλία), Σαουθάμπτον (Αγγλία), Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία), Νικητής του Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)-Μποτοσάνι (Ρουμανία), Νικητής του Ράντερς (Δανία)-Έλφσμποργκ (Σουηδία).

Αδύνατοι: Φίτεσε (Ολλανδία), Στουρμ Γκρατς (Αυστρία), Νικητής του Σαρλερουά (Βέλγιο)-Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ), Νικητής του Βοϊβοντίνα (Σερβία)-Σπάρτακς Γιούρμαλα (Λετονία), Νικητής του Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)-Οντς (Νορβηγία), Κουκέσι (Αλβανία)-Μλάντοστ (Μαυροβούνιο).

Τέταρτο γκρουπ

Ισχυροί: Ατρόμητος (Ελλάδα), Νικητής του Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)-Τρακάι (Λιθουανία), Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία), Νικητής του Γουέστ Χαμ (Αγγλία)-Μπιρκιρκαρά (Μάλτα), Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο), Ντόρτμουντ (Γερμανία).

Αδύνατοι: Νικητής του Ινβερνές (Σκωτία)-Άστρα Γκιούργκιου (Ρουμανία), Χαποέλ Κιριάτ Σμόνα (Ισραήλ), Νικητής του ΑΪΚ Σόλνα (Σουηδία)-Σιράκ (Αρμενία), Νικητής του Σαχτιόρ Σάλιγκορσκ (Λευκορωσία)-Βόλφσμπεργκερ (Αυστρία), Νικητής του Φερεντσβάρος (Ουγγαρία)-Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία), Νικητής του Τσουκαρίτσκι (Σερβία)-Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν).

Πέμπτο γκρουπ

Ισχυροί: Βιτόρια (Πορτογαλία), Μπιλμπάο (Ισπανία), Κράσνονταρ (Ρωσία), Νικητής του Τραμπζονσπόρ (Τουρκία)-Ντιφερντάνζ (Λουξεμβούργο), Νικητής του Κόπερ (Σλοβενία)-Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία), Νικητής του Γιαγκελόνια Μπιάλιστοκ (Πολωνία)-Ομόνοια (Κύπρος).

Αδύνατοι: Άλταχ (Αυστρία), Νικητής του Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία)-Ντάμπλιν (Ιρλανδία), Νικητής του Μπερόε Στάρα Ζάγκορα (Βουλγαρία)-Μπρόντμπι (Δανία), Νικητής του Χαφναρφιόρντουρ (Ισλανδία)-Ίντερ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν), Νικητής του Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)-Στρόμσγκοντσετ (Βόρειος Ιρλανδίας), Νικητής του Γελγκάβα (Λετονία)-Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ).

Πηγή: sport-fm.gr