Αυτό το «κάτι» που (ακόμα) θέλει

Η Εθνική Ανδρών δεν κατάφερε να ολοκληρώσει θετικά την παρουσία της στο τουρνουά της Κωνσταντινούπολης, καθώς μετά από μια μέτρια εμφάνιση, ηττήθηκε από την Τουρκία με 73-64, στο πιο «δυνατό» φιλικό προετοιμασίας της ως τώρα. Είδε τις αδυναμίες της η ελληνική ομάδα, που ακόμα χρειάζεται να βρει τη χημεία της για να δέσει ως σύνολο.

Για την ελληνική ομάδα ξεχώρισε ο Γιάννης Μπουρούσης που σταμάτησε στους 21 πόντους με τον Γιώργο Πρίντεζη να τον ακολουθεί με 10 πόντους, ενώ για τους Τούρκους 15 πόντους είχε ο Σεμίχ Ερντέν και 12 πόντους ο Μπόμπι Ντίξον.

Η Τουρκία ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-0 χάρη σε γρήγορα καλάθια από τον Μπόμπι Ντίξον ή πλέον… Αλί Μουχάμεντ. Η Ελλάδα άρχισε να βρίσκει ρυθμό και από το δεύτερο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, βελτίωσε την άμυνά της και στο τέλος του δεκαλέπτου κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 19-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και με ένα μικρό σερί προηγήθηκε με 19-25 στο 12ο λεπτό. Οι Τούρκοι απάντησαν άμεσα, μείωσαν σε 24-27 με δικό τους σερί ενώ στο 14’ ισοφάρισαν σε 27-27. Από εκεί κι έπειτα οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, το προβάδισμα άλλαζε συχνά χέρια και στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 39-35.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να βασίζουν χέρι χέρι στο σκορ. Στο 25ολεπτό ο Μαχμούτογλου με τρίποντο ισοφάρισε σε 44-44 για την Τουρκία και το «ντέρμπι» καλά κρατούσε. Ο Γιάννης Μπουρούσης οδηγούσε επιθετικά την ελληνική ομάδα που στο 30’ ήταν πίσω στο σκορ με 52-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μπήκε «φουριόζα» και με σερί επτά πόντων προηγήθηκε με 59-50 στο 32ο λεπτό. Η Ελλάδα όμως κατάφερε να αντιδράσει και χάρη σε καλάθια των Πρίντεζη, Περπέρογλου και Ζήση, μείωσε σε 65-62 στο 37’. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, η Τουρκία ήταν πιο αποτελεσματική και τελικά έφτασε στη νίκη με 73-64.

Δεκάλεπτα: 19-21, 39-35, 52-50, 73-64

Τουρκία (Αταμάν): Μπαλμπάι 2, Γκιουλέρ 2, Οσμάν 11, Χερσέκ 5, Ιλιασόβα 9, Ερντέν 15, Μαχμούτογλου 11, Σαβάς 6, Μπατούκ, Ντίξον 12, Αλντεμίρ, Σιπάχι

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 21 (8ρ, 4 α), Ζήσης 9, Σπανούλης 5, Καλάθης 6, Περπέρογλου 4, Σλούκας, Αντετοκούνμπο 3, Καϊμακόγλου, Κουφός 4, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Σαρικόπουλος

*Ο Κερέμ Τουντσερί και ο Χινταγέτ Τούρκογλου βραβεύτηκαν πριν από το τζάμπολ της αναμέτρησης, για την προσφορά τους στην Εθνική Τουρκίας.

Πηγή: superbasket.gr