Αχ αυτά τα λάθη!

Ο Πλατανιάς μπορεί να έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας κόντρα στον Παναθηναϊκό αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Οι πράσινοι επικράτησαν με 1-0 των Χανιωτών με γκολ του Ατζαγκούν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ μέρους.

Το ματς…

Ο Πλατανιάς ξεκίνησε εξαιρετικά την αναμέτρηση, ήταν πολύ καλά διαβασμένος, και έκλεισε τους χώρους στους παίκτες του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι μπορεί να είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του Ολιμπά.

Η πρώτη καλή φάση έγινε στο 14΄. Ο Πράνιτς έκανε τη σέντρα- από τα αριστερά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και έφυγε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Πλατανιά. Η πρώτη απειλή για τους Χανιώτες ήταν τέσσερα λεπτά μετά. Ο Κουλιμπαλί έπιασε ωραία το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Στιλ.

Από εκεί και πέρα, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και απείλησε τον Πλατανιά με κύριους εκφραστές τους Μπεργκ και Καρέλη, χωρίς όμως να σκοράρουν. Οι ερυθρόλευκοι «απάντησαν» στο 44΄. Οι παίκτες του Πλατανιά άλλαξαν πολύ ωραία τη μπάλα με τελικό αποδέκτη τον Ράμος, ο οποίος έπιασε το γυριστό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το γκολ για τους Πράσινους. Μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Ατζαγκούν με το αριστερό, ο Ολιμπά έκανε τραγική λάθος εκτίμηση της μπάλας και έτσι έγινε το 1-0 του Παναθηναϊκού!

Ο Πλατανιάς ξεκίνησε μουδιασμένα του δεύτερο μέρος και ήταν λογικό από τη στιγμή που δέχθηκε το γκολ στην τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου. Ο Παναθηναϊκός που μπήκε με άλλη ψυχολογία, πάτησε καλύτερα και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στον Ολιμπά. Στο 47΄ οι πράσινοι είχαν δοκάρι. Η μπαλιά βγήκε ωραία απ’ τον Νάνο για τον Μπεργκ στην περιοχή, αυτός στόπαρε με το στήθος, έκανε το γυριστό σουτ, όμως σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Ολιμπά και χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία.

Ο Πλατανιάς δημιούργησε την πρώτη του φάση στο δεύτερο μέρος στο 71΄, όταν ο σουτ του Μενδρινού έφυγε άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Μπέργκ βγάζει τρομερή πάσα-τακουνάκι στον Καλτσά, ο τελευταίος έκανε το σουτ αλλά ο Ολιμπά απέκρουσε εξαιρετικά.

Στο 88΄, ο Κουλιμπαλί έπιασε την κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να βρει τα δίχτυα και έτσι το 1-0 υπέρ του Παναθηναϊκού έμεινε. Πλέον, οι Χανιώτες κοιτουν το επόμενο ματς με τον Αστέρα στην Τρίπολη!