Β΄ ΕΠΣΧ: Νίκη σωτηρίας για ΑΕΚ, απτόητος ο Φωστήρας

Με δύο παιχνίδια την Τετάρτη (30/1) η 16 αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Β΄ ΕΠΣ Χανίων, εκεί όπου η ΑΕΚ Χανίων με νίκη μπήκε σε τροχιά παραμονής, ενώ ο Φωστήρας συνεχίζει να νικάει ανεβαίνοντας στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με τέσσερις βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Παγχανιακό.

Νίκη που την βάζει σε τροχιά παραμονής έκανε η ΑΕΚ Χανίων επί του Ιδομενέα με σκορ 1-0, στο γήπεδο της Σούδας (φώτο).

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ Χανίων είχε την κατοχή και τις εύκαιρες ώστε να ανοίξει το σκορ και να κάνει πιο εύκολο το έργο για την συνέχεια του παιχνιδιού. Ο Σταμπουλής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 30΄ όμως ο διαιτητής το ακύρωσε ως οφ-σάιντ, έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιδομενέας ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 83΄ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Σφακιωτάκη να αποκρούει πέναλτι του Θεοδωράκη και αφού δεν έγινε το 0-1, στο 86΄ ο Σταμπουλής από την άσπρη βούλα του πέναλτι σκόραρε και έδωσε τρεις πολύτιμους βαθμούς, για την σωτηρία στην κατηγορία, στην ομάδα της ΑΕΚ.

Ο Φωστήρας με ακόμα μία νίκη επί του Νέου Αστέρα, αυτή τη φορά, με σκορ 2-1 ανέβηκε μόνος του στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μπορεί η ομάδα των Αγίων Σαράντα να δέχτηκε γκολ στο 15΄ από την πλάτη του Τζιανή όμως με γκολ των Παλαθούρα (25’ ) και Ντούφα (40΄) έκανε την ανατροπή και πανυγήρισε ένα ακόμα «τρίποντο» στην φετινή πολύ καλή χρονιάς της.