Βαριά ήττα από τον Δούκα | XANIA SPORT FM

Χωρίς τους Μαστορογιάννη, Νικολαίδη, αλλά με πολλά νέα παιδιά στη σύνθεση του ο Δούκας… νίκησε 38-17 τον Κύδωνα Χανίων ο οποίος για ένα ακόμη παιχνίδι δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός με αποτέλεσμα η ήττα να έρθει φυσιολογικά στο Δαϊς από τον ανώτερο Δούκα.

Η ομάδα του Ηλία Κιναλόπουλου έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με την διαφορά στα 13 τέρματα υπέρ του Δούκα (20-7). Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιώργου Κρανάκη μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο ξεκίνημα και έφτασαν την διαφορά πάνω από τα 20 τέρματα δέκα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Κύδων το μόνο που κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν να μην ανέβει η διαφορά σε μεγαλύτερα επίπεδα και να τελειώσει το ματς με σκορ 38-17 υπέρ
του Δούκα.

Καλύτερος παίκτης της αναμέτρησης ο Ανδρέας Γεωργίου του Δούκα ο οποίος πέτυχε 8 τέρματα , ενώ από πλευράς Κύδωνα ο Στέφανος Κοκολοδημητράκης πέτυχε 4 τέρματα με τον Κυριάκο Φαλτσέτα να ακολουθεί με 3.

Η ομάδα των Χανίων πλέον βρίσκεται μόνη στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς ενώ ο Πανελλήνιος με την χθεσινή ισοπαλία (23-23) που απέσπασε στην Νίκαια από τον Άρη έφτασε τους 3, την επόμενη αγωνιστική οι παίκτες του Ηλία Κιναλόπουλου έχουν μια ακόμη δύσκολη έξοδο στην Θεσσαλονίκη όπου θα αντιμετωπίσουν την ΧΑΝΘ.

Τα δεκάλεπτα: 6-1, 12-4, 20-7 (ημχ), 25-9, 33-12, 38-17

ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Μυλωνάς 3, Γεωργίου 8, Τόμπρος 1, Τζηράς 5, Γκέρτσος 2, Ζαμπούνης 4, Αργυράκης 3, Γεωργιάδης, Παπαδιονυσίου 3, Τσακνής, Αιβαλιώτης 3, Κοτελίδας 1, Ακάλεστος 3, Κοβογλανίδης 2.

ΚΥΔΩΝ (Ηλίας Κιναλόπουλος): Ρηγάτος, Καμαριανάκης 1, Φαλτσέτας 3, Καμπανιέρης 2, Σπυρλιδάκης 1, Μυντιλάκης 1, Γρηγοράκης 2, Βλατάκης, Κοκολοδημητράκης 4, Παϊζάκης 1, Μιχελάκης, Οικονομάκης.

Διαιτητές: Κουτσός- Γούσιας, δίλεπτα: 2-4, πέναλτι: 0/3-1/2.