Δεν τα κατάφερε στο Βόλο

Την πρώτη ήττα της νέας χρονιάς γνώρισε στον Βόλο ο ΑΟ Χανιών από το τοπικό Ολυμπιακό με 1-0. Οι Χανιώτες ήταν εκτός κλίματος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου την εστία των Θεσσαλών και έτσι ήρθε δίκαια το τελικό αποτέλεσμα.

Σημαντικό ρόλο στην διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος έπαιξε ο Γουόρντεν, ο οποίος πέρασε σαν αλλαγή, και ήταν πολύ κινητικός και άλλαξε τη ροή του αγώνα, ενώ τον δρόμο προς τα δίχτυα βρήκε ο Τσιάρας.

Το μυαλό όλων τώρα στρέφεται στο επόμενο παίχνίδι με τον Κισσαμικό στο χανιώτικο ντέρμπι της Φουτμπολ Λιγκ.

Οι φάσεις…

2′ Ευκαιρία για τα Χανιά. Ο Κουρδάκης δέχθηκε κάθετη πάσα και έφυγε στα πλάγια, σέντραρε και ο Τσούτσης μπήκε στην πορεία της μπάλας μέσα στη μικρή περιοχή. Ο Στρατηλάτης απέκρουσε με το σώμα σε κόρνερ.

13′ Μακρινό σουτ του Μασάντο, τελείως άστοχο, πέρασε άουτ.

46′ Αλλαγή για τα Χανιά. Ο Νυχτάρης στη θέση του Μασάντο.

46′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Γουόρντεν στη θέση του Καραμανλή.

46′ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

47′ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ντεπέτρις σέντραρε από αριστερά και ο Γουόρντεν πηδώντας ψηλά, πήρε κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή και πλάγια. Η μπάλα όμως πέρασε παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος.

48′ Συρτό σουτ του Μπουτζίκου περίπου τρία μέτρα εκτός μεγάλης περιοχής, απέκρουσε ο Μπλάζιτς στην αριστερή του γωνία.

53′ Αλλαγή για τα Χανιά. Ο Ρίκκα στη θέση του Σάντερσον.

56′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λεόν στη θέση του Μοράν.

60′ Αλλαγή για τα Χανιά. Ο Λίτα στη θέση του Τσούτση.

62′ Ο Γουόρντεν απέφυγε τρεις αντιπάλους, συνέκλινε και σούταρε από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Ο Μπλάζιτς απέκρουσε με το ένα χέρι καθώς η μπάλα πήγε πάνω του.

67′ Σέντρα του Παγώνη, σουτ στην κίνηση του Δεινόπαπα τελείως άστοχο.

78΄ Γκολ για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Λεόν, κεφαλιά του αμαρκάριστου Τσιάρα και 1-0.

83′ Σουτ του Γουόρντεν, συρτό εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.

86′ Φοβερή πάσα του Γουόρντεν, σουτ από καλή θέση στον αέρα από τον Ντεπέτρεις, η μπάλα έφυγε άουτ.

Οι Συνθέσεις:

Ολυμπιακός Βόλου: Στρατηλάτης, Γκουγκούδης (34′ λ.τρ. Ζέρης), Καραμανλής (46′ Γουόρντεν), Ντάσιος, Μπουτζίκος, Τσιάρας, Αρβανίτης, Νικολιάς, Φερνάντες, Μοράν (56′ Λεόν), Ντεπέτρις.

Χανιά: Μπλάζιτς, Κουρδάκης, Παγώνης, Μπριλάκης, Μπουζούκης, Σάντερσον (63′ Ρίκκα), Γεωργίου, Τσούτσης (60′ Λίτα), Σταματής, Μασάντο (47′ Νύχταρης), Δεινόπαπας.