Διέλυσε τους πρωτοπόρους!

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο ημίωρο η ομάδα Κ 20 του Πλατανιά διέλυσε τον μέχρι σήμερα πρωτοπόρο Παναθηναϊκό νικώντας τον με 4-1. Τον χορό των τερμάτων άμοιξε μόλις στο 2΄ο Σούκιας που εκμεταλλεύτηκε τα τραγικά λάθη της πράσινης άμυνας, στο 24΄ο Τσοντάκης τα διπλασίασε ενώ οι Μπέριαν στο 31′ και Τσίτας στο 34΄ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο των γηπεδούχων. Το μόνο που κατάφερε ο τραγικός-σήμερα- Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει στο 80΄με τον Γιαννιτσάνη.

Νωρίτερα είχε αποβληθεί από τους γηπεδούχους ο Μπουρμπάκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Πλατανιάς, κόντρα στο Τριφύυλι, πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές και βελτίωσε σημαντικά τη θέση του στην βαθμολογία. Περίπου 80 φίλαθλοι του Τριφυλλιού βρέθηκαν στο Μάλεμε.

Αδάμ Τσίκουρας
Δείτε το live του αγώνα…

2′ Γκολ για τον Πλατανιά… Ο Σούκιας βρέθηκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού και με πλασέ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

15′ Ο Παναθηναϊκός δεν πατάει καλά, με τον Μουζακίτη να προσπαθεί από τα άκρα να δημιουργήσει για τους Πράσινους.

16′ Ο Αγγελόπουλος επιχείρησε μακρινό σουτ, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Πλατανιά.

24′ Γκολ για τον Πλατανιά… Ο Τσοντάκης ελίχθηκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού και με σουτ έκανε το 2-0 για τους Κρητικούς.

30′ Γκολ για τον Πλατανιά… Ωραίος συνδυασμός των Τσίτα, Τσοντάκη και Μπεριάν με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, 3-0 για τους γηπεδούχους.

34′ Γκολ για τον Πλατανιά… Ο Τσίτας έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή του Παναθηναϊκού και με πλασέ έκανε το 4-0 για τους Κρητικούς.

34′ Κίτρινη ο Γκέκας για διαμαρτυρία…

45′ Λήξη του α’ ημιχρόνου…

46′ Έναρξη β’ ημιχρόνου…

46′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό: Αγγελόπουλος Γ. αντί Αθανασόπουλου

47′ Ο Μουζακίτης επιχείρησε ψηλοκρεμαστό σουτ, ο Κοκκαλάς με τις άκρες των δαχτύλων παραχώρησε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Νιούμαν έκανε κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Πλατανιά.

58′ Αποβολή για τον Πλατανιά… Ο Μπουρμπάκης αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αφήνει τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες.

63′ Ο Τσίτας έκανε σουτ, ο Γκέκας με τις άκρες των δαχτύλων παραχώρησε κόρνερ.

68′ Ο Γαλανίδης ελίχθηκε από δεξιά και τροφοδότησε τον Τσοντάκη στην περιοχή, εκείνος έκανε σουτ όμως ο Γκέκας μπλόκαρε την μπάλα.

69′ Εκτέλεση φάουλ του Μυρθιανού, ο Κοκκαλάς έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

80′ Γκολ για τον Παναθηναϊκό! Ο Γιώργος Αγγελόπουλος με κεφαλιά-πάσα τροφοδότησε τον Γιαννιτσάνη και εκείνος με λόμπα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα… 4-1

90′ Λήξη της αναμέτρησης… Πλατανιάς-Παναθηναϊκός 4-1

Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Κοκονάκης, Ντεντάκης, Γαλανίδης, Χαλκιαδάκης, Κολομπάκης, Μπουρμπάκης, Σούκιας, Τσοντάκης, Μπεριάν, Τσίτας.

Έπαιξαν ακόμα για τον Πλατανιά οι Κελάκης, Χαραλαμπάκης και Μπένος.

Παναθηναϊκός: Γκέκας, Αθανασόπουλος (46′ Αγγελόπουλος Γ.), Μυρθιανός, Τριανταφυλλόπουλος Α., Τζανουλίνος, Αναστασόπουλος, Μουζακίτης, Αγγελόπουλος Β., Γιαννιτσάνης, Νιούμαν, Ζαφειράκης.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του Σαββάτου σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ο.Φ.Η. – ΑΣΤ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ ΒΑΡΔΙΝΟΓΙΑΝΝΕΙΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 14.09.13 3-1
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ. Π.Ε.Α.Κ.Ι. ΑΝΑΤΟΛΗΣ 14.09.13 1-0
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – SKODA ΞΑΝΘΗ ΑΘΛ. ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ (ΑΓ.Ι.ΡΕΝΤΗ) 14.09.13 4-1
ΒΕΡΟΙΑ – Π.Α.Ο.Κ. ΣΤΑΥΡΟΥ 14.09.13 0-2
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΘΛ. ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΕ ΠΛΑΤΑΝΙΑ (ΜΑΛΕΜΕ) 14.09.13 4-1
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ EMILEON 15.09.13 10:30
ΑΡΗΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ ΓΗΠΕΔΟ ΑΘΛ. ΕΝΩΣΗΣ ΚΡΗΝΗΣ 15.09.13 11:00
ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ ΓΗΠ. ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΕΝΤΕΛΗΣ 15.09.13 13:30
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ Γ.Σ.Σ. 18.09.13 12:00