Εδώ είναι Χανιά!

Με εκπληκτικό γκολ του Πάγκαλου ο ΑΟ Χανιά πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου, με σκορ 2-1, στο γήπεδο Περιβολίων, για την 4η αγωνιστική της Football League.

Μπορεί ο κ. Ευαγγέλου να είπε «όχι» δύο φορές σε περίπτωση πέναλτι με πρωταγωνιστή τον Πάγκαλο, όμως, ο μεσοεπιθετικός του ΑΟΧ με ένα εκπληκτικό σούτ, στο 83΄, έστειλε την μπάλα στο «γάμα» του Γκίτκου και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη με 2-1 στα Περιβόλια. Το προβάδισμα στον ΑΟΧ έδωσε ο Μανωλάς στο 49΄ με προβολή μετά από κόρνερ του Βασιλόγιαννη, ενώ, σε μία πανομοιότυπη φάση ο Ολυμπιακός Βόλου είχε ισοφαρίσει με τον Πινδώνη στο 51΄.

Πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό Βόλου να παίρνει για τα πρώτα λεπτά μία φλύαρη υπεροχή, ωστόσο, ο ΑΟΧ, όχι μόνο κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά και στο 9΄ να έχει την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Μανωλά να στέλνει με προβολή την μπάλα στο δοκάρι, μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Βασιλόγιαννη,. Η πίεση της Χανιώτικης ομάδας συνέχισε και  στο 12΄απείλησε και πάλι την εστία του Γκίτκου με σουτ του Τσάτσου, που πέρασε λίγο άουτ. Το παιχνίδι, από εκεί και πέρα, κύλησε χωρίς πολλές φάσεις, με τον Ολυμπιακό Βόλου να προσπαθεί να βρει τα πατήματά του χωρίς επιτυχία με αποτέλεσμα να προσπαθεί με ατομικές ενέργειες να απειλήσει τον Θεοδωρόπουλο, ο οποίος δεν ανησύχησε σε καμία περίπτωση. Από την άλλη η χανιώτικη ομάδα με πολύ σωστή αμυντική λειτουργία προσπάθησε με αντεπιθέσεις να φτάσει και να απειλήσει την εστία του Γκίτκου. Μάλιστα στο 23΄ ο Πάγκαλος έπεσε μέσα στην αντίπαλη περιοχή μετά από μαρκάρισμα από πίσω του Δεινόπαπα με τον κ. Ευαγγέλου να δείχνει παίζεται ανάβοντας φωτιές στο γήπεδο Περιβολίων μιας και όπως φάνηκε ήταν πέναλτι. Στο 37΄ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό Βόλου με τον Πινδώνη να αναγκάζει τον Θεοδωρόπουλο σε μία μεγάλη απόκρουση στην γωνία της εστίας του. Στο 40΄ ο Τσάτσος προσπάθησε ναι παραβιάσει την εστία του Γκίτκου, ο οποίος όμως ήταν εκεί που έπρεπε και μπλόκαρε το καλοχτυπημένο φάουλ του μεσοεπιθετικού του ΑΟΧ. Ένα λεπτό αργότερα, 41΄, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν ένα φάουλ σε καλό σημείο με τον Καπετάνο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και αν στέλνει την μπάλα λίγο άουτ από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου και κάπως έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον πιο ιδανικό τρόπο για τα Χανιά, με τον Μανωλά να στέλνει στο 49΄ με προβολή την μπάλα στα δίχτυα του Γκίτκου μετά από κόρνερ του Βασιλόγιαννη. Ωστόσο, ο ΑΟΧ δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα μιας και ο Πινδώνης, μετά από κόρνερ του Καπετάνου, με προβολή, στο 51΄, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου κάνοντας το 1-1. Με τον αέρα της ισοφάρισης οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πετύχουν ακόμα ένα γκολ με τον νεοεισελθέντα Κατσίκη στο 57΄να κάνει την προβολή και πάλι μετά από κόρνερ του Καπετάνου στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Στο 62΄ο ΑΟΧ προσπάθησε να πάρει και πάλι το προβάδισμα με τον Τσάτσο να σεντράρει και τον Πάγκαλο να κερδίζει μία κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στο 72΄Ο Γκούρμας αναστάτωσε την άμυνα του ΑΟΧ με την κεφαλιά που κέρδισε μετά από την σέντρα του Μπρέσκα με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου.  Στο 76΄ ο Βαλλιάνος με σουτ προσπάθησε να απειλήσει τον Γκίτκο όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 83΄ο Πάγκαλος, μετά από μαρκάρισμα του Πινδώνη, ζήτησε και πάλι πέναλτι από τον κ. Ευαγγέλου, ο οποίος και πάλι του το αρνήθηκε, ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος πήρε την μπάλα και με ένα εκπληκτικό σούτ έστειλε την μπάλα στο «γάμα» της εστίας του Γκίτκου κάνοντας το 2-1 για την χανιώτικη ομάδα. Κάπως έτσι ήρθε και ο επίλογος στο γήπεδο Περιβολίων με τον ΑΟΧ να παίρνει μία σπουδαία νίκη κόντρα σε έναν έμπειρο αντίμπαλο, όπως είναι, ο Ολυμπιακός Βόλου.

ΑΟ Χανιά (Μ. Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Χατζηησαΐας, Βασιλόγιαννης (81΄Μπουντόπουλος), Παπατζίκος, Πότσι, Ζντράβκοβιτς, Πάγκαλος, Μανωλάς, Λουκίνας (70΄ Βαλλιάνος), Τσάτσος (83΄Σαντριάς), Παγώνης.

Ολυμπιακός Β. (Γ. Βαζάκας): Γκίτκος, Ακόστα, Ολίσε (55΄ Κατσίκης) Γκούρμας, Αρβανίτης, Γιαλούσης, Δεινόπαπας (56΄Μπρέσκα), Καπετάνος (81΄ Γιένκα), Κατσιαρός, Μελίσσης, Πινδώνης.

Διαιτητής: Α. Ευαγγέλου (Αθηνών) Βοηθοί: Νακόπουλος, Χριστοδούλου (Αθηνών)

4ος: Μουρτζάκης