Εξαιρετικός Πλατανιάς στο Ηράκλειο, δίκαιη νίκη επί του Εργοτέλη

Την πρώτη του νίκη στο νέο πρωτάθλημα πέτυχε ο Πλατανιάς, ο οποίος επικράτησε στο Ηράκλειο του Εργοτέλη με 3-0. Ο Τσουράκης, ο Τζίλβαν Γκόμεζ και ο Τόρρες πέτυχαν τα τέρματα των Χανιωτών. Πολύ καλή εμφάνιση από τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου που δεν άφησαν περιθώρια στους Ηρακλείωτες, οι οποίοι ήταν  κακοί, χωρίς αρχή, μέση και τέλος.

Ο αγώνας…

Ο Πλατανιάς μπήκε πιο αποφασισμένος στον αγωνιστικό και πήρε πολύ νωρίς το προβάδισμα. Στην πρώτη ουσιαστικά φάση, στο 6΄, ο Γκόμεζ πάσαρε πολύ όμορφα στον Τσουράκη και αυτός με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την χανιώτικη ομάδα (0-1).

Ο Εργοτέλης επηρεάστηκε από το γρήγορο τέρμα των ερυθρόλευκων. Οι Ηρακλείωτες ήταν μουδιασμένοι, δεν μπορούσαν να οργανώσουν οργανωμένη επίθεση, σε αντίθεση με τον Πλατανιά, ο οποίος πάταγε καλύτερα εντός των τεσσάρων αγωνιστικών γραμμών.

Στο 20΄, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Γιουσούφ γύρισε το σώμα του και έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ολιμπά και να περνάει άουτ. Η «απάντηση» του Πλατανιά ήρθε δύο λεπτά μετά. Ο Τσουράκης βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Τσέρνι.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό και όπως είναι λογικό δημιουργήθηκαν φάσεις. Στο 36΄ ο Τόρες έκανε το σουτ, ο Τσέρνι έκανε κακή απόκρουση, όμως έβαλε το χέρι του όντας πεσμένος στο έδαφος για να κόψει τον Τσουράκη, που θέλησε να περάσει από πάνω του την μπάλα. Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Εργοτέλη να απειλήσει. Σουτ του Γιουσούφ και απόκρουση από τον Ολιμπά. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Αγκιλέρα έκανε το ψιλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Δηλαδή με γρήγορο γκολ. Στο 48΄, ο Τσουράκης πήρε την μπάλα, κέρδισε και την κόντρα από τον Παντελάκη μέσα στην περιοχή και έκανε το γύρισμα για τον Τζίλβαν Γκόμες, που με κοντινό πλασέ έκανε δύο τα τέρματα του Πλατανιά.

Οι Χανιώτες αιφνιδίασαν και πάλι και από εκεί και πέρα έκαναν ότι ήθελαν εντός των τεσσάρων αγωνιστικών γραμμών. Στο 52΄, ο Μαχαμάτ εκτέλεσε το φάουλ αλλά η μπάλα βρήκε ελάχιστα στο τοίχος και πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Τσέρνι. Ένα λεπτό μετά, ο ίδιος παίκτης έκανε την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Μενδρινού αλλά ήταν κακή και έδιωξαν οι παίκτες του Εργοτέλη. Οι Ηρακλειώτες έκανα πολλά λάθη, δεν μπορούσαν να κάνουν σωστά οργανωμένη επίθεση, πράγμα που εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι «ερυθρόλευκοι».

Το λάθος της ΠΑΕ Εργοτέλης, πέρασε τον Πλατανιά για τον Παναθηναϊκό.

Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Χριστόπουλου χαλάρωσαν με τον Εργοτέλη να δημιουργεί δύο-τρεις φάσεις χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά τον Ολιμπά. Και ότι δεν έκαναν οι γηπεδούχοι, έκαναν οι φιλοξενούμενοι. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ο Τόρρες σούταρε, ο Τσέρνι δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα (0-3).  Ο Πλατανιάς πέτυχε την πρώτη του νίκη στο νέο πρωτάθλημα αφήνοντας στο κακό παρελθόν τις ήττες από τον Ατρόμητο και ΠΑΟΚ.

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Παύλος Δερμιτζάκης): Τσέρνι, Πίτσος (80’ Κούρεζ), Σενατί, Τζανακάκης, Κοζορώνης, Καζναφέρης (38’ Νόσκοβιτς), Γιουσούφ, Παντελάκης, Χαλκιαδάκης (68’ Κούρτης), Μπογκντάνοφ, Βλαχοδήμος

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολίμπα, Νέπλιακ, Κουλιμπαλί, Γιάγια, Ιτούα, Μαχαμάτ, Αγκιλέρα, Τσουράκης (87’ Γουνδουλάκης), Μενδρινός (83’ Μιλούνοβιτς), Γκόμες (72’ Ζαραδούκας), Τόρρες