ΕΠΣΧ Κύπελλο: Το ζευγάρι του τελικού Κισσαμικός-Ιωνία

Κισσαμικός και Ιωνία θα διεκδικήσουν τον τίτλο του Κυπέλλου Χανίων.

Ο Κισσαμικός, που είναι ο εκπρόσωπος των Χανίων στην Δ΄ Εθνική και «παλεύει» για την άνοδό του στην Γ΄ Εθνική, νίκησε την Ασπίδα με σκορ 3-0, στο Ναύσταθμο και θα βρεθεί στον τελικό του Κυπέλλου Χανίων.

Τα «δελφίνια» έκαναν το 0-1 με τον Χατζηλιόντα στο 32΄, όπου ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κισσαμικό πέτυχε δύο ακόμα με τον Ντενάκης ( 57΄, 80’ ) τέρματα και πέρασε εύκολα στον τελικό εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ιωνία 2000.

Η Ιωνία 2000 η οποία, στον άλλο ημιτελικό του θεσμού επικράτησε, ποιο δύσκολα απ ότι δείχνει το 2-0, του Μινώταυρου και θα διεκδικήσει το τρόπαιο.

Στις Μουρνιές το παιχνίδι ήταν πιο δυνατό από τα πρώτα λεπτά, με το συγκρότημα του Γιώργου Ανδρεαδάκη να έχει την κατοχή, αλλά και την μεγάλη ευκαιρία στο 17΄με τον Μπάτζιο, ωστόσο, δεν άργησε να έρθει και το γκολ μιας και στο 19΄ ο Καβρουλάκης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το σκορ 1-0.

Ο Μινώταυρος είχε μεγάλη ευκαιρία στο 20΄να φέρει το παιχνίδι στα ίσια ωστόσο το σουτ του Βαρδάκη απευθείας από φάουλ προσγειώθηκε… στο δοκάρι, ενώ, έμεινε και με 9 παίκτες καθώς στο 65΄ο Καράκης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 86΄επίσης την δεύτερη κίτρινη κάρτα είδε ο Πατεράκης. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορεί να αντισταθεί στην Ιωνία που είχε δοκάρι στο 74΄ με τον Γιανόλαρη (74΄) και πέτυχε και δεύτερο γκολ για το τελικό σκορ 2-0 με τον Μεζαρτζόπουλο στο 92΄ φτάνοντας στο τελικό του θεσμού.