ΕΠΣΧ Κύπελλο – 5η αγωνιστική: Ολοκλήρωση με προκρίσεις

Με πέντε παιχνίδια την Κυριακή (23/9) το απόγευμα έπεσε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής στο Κύπελλο Χανίων, νικητές αναδείχθηκαν  ο Ακρίτας, η Παλαιόχωρα. Ο  Ίκαρος Μ. , ο Άρης Σούδας και ο Νέος Σαμψών. Μάλιστα οι τρεις πρώτες ομάδες εξασφάλισαν και την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, με τις δύο τελευταίες να διεκδικούν την πρόκριση στο τελευταίο ματς της 6ης αγωνιστικής.

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Κυριακή 23 Σεπτεμβρίου 2012(16.00) 1ος όμιλος

Κρ. Αστήρ-Νέος Σαμψών 2-4 στη Μοναχή Ελιά

Στο «κόλπο» της πρόκρισης παρέμεινε ο Νέος Σαμψών που έκανε την έκπληξη της 5ης αγωνιστικές κερδίζοντας με 4-2 τον Κρητικό Αστέρα στη Μοναχή Ελιά. Η ομάδα του Σαμψών θα διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη αγωνιστική κόντρας στους Νέους Χανίων.

Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Μ. Κουράκης (37′, 60′), Μ. Χαριτάκης (50′) και Μανατάκης (72′ ), ενώ, για τους ηττημένους και τα δύο γκολ πέτυχε ο Κοκάκης (18′, 84′).

2ος όμιλος
Ακρίτας-Θύελλα Καλ.  4-0 στο Βάμο

Με το ευρύ 4-0 ο Ακρίτας επικράτησε της Θύελλας Καλ. και εξασφάλισε τη μία από τις δυο θέσεις που οδηγούν στην επόμενη φάση.  Τα γκολ πέτυχαν , δύο ο Γουνάκης και από ένα οι Μυριδάκης και Μανουσάκης.

3ος όμιλος
Άρης Σ.-Άρης Βουκ. 3-2 στη Σούδα Με ανατροπή (3-2) ο Άρης Σούδας νίκησε τον Άρη Βουκολιών  και παρέμηνε στο παιχνίδι της πρόκρησης στην επόμενη φάση, που θα γίνει στην επόμενη αγωνιστική κόντρα στον Χάλη, αφού οι δύο ομάδες έχουν 1 βαθμό διαφορά, 2.Άρης Σούδας 7 (11-10) 3.Χάλης 6 (6-16).

Στη Σούδα μπήκε πιο δυνατά η ομάδα από τις Βουκολιές και προηγήθηκε με 0-2, με τον Καραπατάκη στο 27′ να κάνει το 0-1 και Γιανναράκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 37′ να διπλασιάζει, όμως, οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και με τον Μάστορα που μπήκε αλλαγή μείωσε στο 45′ και ίδιος ισοφάρισε στο 55′, με τον Ιππέκη στο 68′ να ολοκληρώνει την ανατροπή και να κρατάει στο κόλπο της πρόκρισης την ομάδα του.

4ος όμιλος
Α.Ε. Κυδωνίας-Παλαιόχωρα 1-2 στον Αλικιανό Η Παλαιόχωρα νίκησε με 2-1 την Α.Ε. Κυδωνίας παίρνοντας την πρόκριση μαζί με την Ασπίδα από τον ίδιο όμιλο.

6ος όμιλος

Κεραμειά-Ίκαρος Μ. 1-2 στα Νεροκούρου

Την πρώτη θέση στον όμιλο εξασφάλισε ο Ίκαρος Μ.  που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ νίκησε εν τέλει με 2-1 τα Κεραμειά, δίνοντας, έτσι, την 2η θέση που ισούται με πρόκριση στον Απόλλων.

Ο Παπαδάκης στο 30′  έδωσε το ρποβάδησμα στους γηπεδούχους, όμως, οι φιλοξενούμενοι με τα γκολ των Αργυρίου στο 50′ και ο Δασκαλάκης στο 88′ πέτυχαν την ανατροπή.

Αποτελέσματα 5η αγωνιστικής, βαθμολογίες και επόμενη αγωνιστική:

1ος όμιλος

Κρ. Αστέρας-Νέος Σαμψών 2-4

Ρεπό: Νέοι Χανίων

Η βαθμολογία

1.Κρ. Αστέρας 9 (11-7)

2.Νέοι Χανίων 3 (9-9)

3.Νέος Σαμψών 3 (8-12)

Η επόμενη αγωνιστική

Νέος Σαμψών-Νέοι Χανίων

Ρεπό: Κρ. Αστέρας

2ος όμιλος

Ροδωπού-Φωστήρας 6-0

Ακρίτας-Θύελλα Καλ. 4-0

Η βαθμολογία

1.Ακρίτας 10 (8-3)

2.Ροδωπού 8 (10-3)

3.Θύελλα Καλ. 6 (4-8)

4.Φωστήρας Αγ. Σαράντα 4 (4-12)

Η επόμενη αγωνιστική

Ροδωπού-Ακρίτας

Φωστήρας-Θύελλα Καλ.

3ος όμιλος

Χάλης-Κισσαμικός 0-3

Άρης Σ.-Άρης Β. 3-2

Η βαθμολογία

1.Κισσαμικός 13 (15-4)

2.Άρης Σούδας 7 (11-10)

3.Χάλης 6 (6-16)

4.Άρης Βουκολιών 3 (11-13)

Η επόμενη αγωνιστική

Άρης Β.-Κισσαμικός

Άρης Σ.-Χάλης

4ος όμιλος

Α.Ε. Κυδωνίας-Παλαιόχωρα 1-2

Ρεπό: Ασπίδα

Η βαθμολογία

1.Παλαιόχωρα 6 (4-5)

2.Ασπίδα 5 (8-5)

3.Α.Ε. Κυδωνίας 2 (7-9)

Η επόμενη αγωνιστική

Παλαιόχωρα-Ασπίδα

Ρεπό: Α.Ε. Κυδωνίας

5ος όμιλος

Ιωνία 2000-Α.Ο. Περιβολίων 2-1

Ρεπό: Τιτάν

Η βαθμολογία

1.Ιωνία 2000 12 (13-3)

2.Τιτάν 3 (2-9)

3.Α.Ο. Περιβολίων 0 (2-5)

Η επόμενη αγωνιστική

Α.Ο. Περιβολίων-Τιτάν

Ρεπό: Ιωνία 2000

6ος όμιλος

Γρανίτης-Απόλλων 2-1

Κεραμειά-Ίκαρος Μ. 1-2

Η βαθμολογία

1.Ίκαρος Μουρνιών 13 (16-3)

2.Απόλλων 8 (8-5)

3.Κεραμειά 4 (5-6)

4.Γρανίτης 0 (3-20)

Η επόμενη αγωνιστική

Γρανίτης-Κεραμειά

Απόλλων-Ίκαρος Μ.

7ος όμιλος

Κορωνίδα-Πανακρωτηριακός 2-1

Δόξα Παχ.-Ηρακλής Νερ. 1-0

Η βαθμολογία

1.Δόξα Παχιανών 9 (7-4)

2.Κορωνίδα 8 (10-9)

3.Πανακρωτηριακός 7 (5-6)

4.Ηρακλης Νεροκούρου 4 (5-8)

Η επόμενη αγωνιστική

Δόξα Παχ.-Κορωνίδα

Ηρακλής Νερ.-Πανακρωτηριακός

8ος όμιλος

ΔΑΑΟΧ-Μινώταυρος 3-2

Σπάθα-Αστέρας Μαν. 5-0

Η βαθμολογία

1.ΔΑΑΟΧ 10 (11-11)

2.Μινώταυρος 10 (18-6)

3.Σπάθα 9 (15-9)

4.Αστέρας Μανολιόπουλου 0 (4-22)

Η επόμενη αγωνιστική

Μινώταυρος-Αστέρας Μαν.

ΔΑΑΟΧ-Σπάθα

*Όσες ομάδες είναι με έντονο μαύρο έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση.