Η άλλη Κυριακή όλα τα λεφτά για ΑΟΧ

Αν ο αγώνας με την Προοδευτική ήταν τελικός το ερχόμενο παιχνίδι με την Κόρινθο είναι ο τελικός του …Παγκοσμίου για τον ΑΟΧ.

Τ αποτελέσματα της Κυριακής δεν ήταν ούτε ευνοϊκά αλλά ούτε και καταδικαστικά για την Χανιώτικη ομάδα καθώς ο Πανηλειακός δεν κατάφερε (αν και προηγήθηκε επί μακρόν) να πάρει το τρίποντο στην Καλαμάτα.

Η νίκη του Φωστήρα κράτησε και την Γλυφάδα κοντά και μόνον το άκοπο τρίποντο της Κορίνθου με τον Εθν. Αστέρα έφερε τους Πελοποννήσιους στο +2 από τον ΑΟΧ.

Η μια ακόμα εντός έδρας ήττα του Ρούβα από τον Αχαρναϊκό πέραν της καταδίκης του έφερε και παραίτηση του Κασμερίδη ενώ το ντέρμπι στο Αίγειο δεν είχε νικητή.

ΡΟΥΒΑΣ-ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ 1-2 ΤΕΛΙΚΟ (ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΕΡΓΕΡΗΣ)

(34′ Παντελής σουτ – 29′ Κουμπρόγλου σουτ, 81‘ Ραχίμ σουτ)

Στο 38′ οριζόντιο δοκάρι ο Χατζησάββας

Ρούβας (Γιώργος Καμπερίδης): Διαμαντής, Γούτσιος, Ταβλαδωράκης, Ανυφαντάκης, Κορδονούρης, Κεφαλούκος, Μουρατίδης (83′ Φουκαράκης), Λαζαρίδης (71′ Αντωνάκης), Παντελής, Χατζησάββας, Μπολόσης (46′ Σεντεμέντες).

Αχαρναϊκός (Φώτης Θανέλλας):
Παγούδης, Αναστασίου, Μανάλης, Δημόπουλος, Μαγγίνας, Γκέζος, Χριστόπουλος, Νεόφυτος, Βεστάκης, Κουμπρόγλου, Ραχίμ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λαμπαδαρίου (Πειραιά)
ΒΟΗΘΟΙ: Γεωργακόπουλος (Πειραιά), Μαραγκουδάκης (Χανίων)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παντελής, Κεφαλούκος, Γούτσιος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 85′ Κεφαλούκος

ΚΑΛΑΜΑΤΑ-ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ 1-1 ΤΕΛΙΚΟ

(ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ)

(90+6′ Ψυχογιόπουλος σουτ – 33‘ Βλαχόπουλος σουτ) 90+3′ δοκάρι ο Π. Καραχάλιος

Καλαμάτα (Κακαλέτρης-Σακελλαρόπουλος): Κοψαχείλης, Τσόπελας (67′ Τρίψας), Σκαρλάτος, Καντούτσης, Ψυχογιόπουλος, Τσιμικλής, Νουχάνοβιτς, Πούτσι, Σαραντόπουλος (71′ Γεωργιόπουλος), Ηλιόπουλος, Γκαλίν (64′ Βασίλεφ).

Πανηλειακός (Μίλτος Γκόφας):
Αθανασόπουλος, Κουλός, Σαραμαντάς (86′ Λούγκος), Κολόκας, Σταματέας, Κυριακίδης, Τομαράς (65′ Θεοδωρόπουλος), Π. Καραχάλιος, Βλαχόπουλος, Αλ. Καραχάλιος (74′ Σωτηρόπουλος), Αποστολόπουλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ψύχουλας (Ευβοίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Φίλος (Ευβοίας), Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σκαρλάτος, Τσόπελας, Καντούτσης – Τομαράς, Αλ. Καραχάλιος, Κυριακίδης, Βλαχόπουλος, Αθανασόπουλος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 88′ Τσιμικλής – 88′ Κυριακίδης

Σχόλιο: Στο έκτο λεπτό (!) των καθυστερήσεων ο Αντώνης Ψυχογιόπουλος με μια προσωπική προσπάθεια και εξαιρετικό σουτ έδωσε τον βαθμό για τη “Μαύρη Θύελλα” καθώς ισοφάρισε σε 1-1! Ο Πανηλειακός είχε χάσει μοναδική ευκαιρία να πετύχει το 0-2 στο 90+3′, όταν είχε δοκάρι με τον Παναγιώτη Καραχάλιο. Να σημειωθεί ότι οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν στο 33′ με κοντινό πλασέ τουΒλαχόπουλου. Συνολικά, η εμφάνιση της Καλαμάτας ήταν κακή για ακόμη ένα παιχνίδι. Η ισοπαλία είναι αρνητικό αποτέλεσμα για την Μεσσηνιακή ομάδα, ωστόσο με βάση την εικόνα του αγώνα πρέπει να είναι ευχαριστημένη.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ 1-1 ΤΕΛΙΚΟ (ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΙΓΙΟΥ)

(50′ Σκαρτσίλας σουτ – 42′ Δημητριάδης σουτ)

Παναιγιάλειος (Νίκος Κουρμπανάς):  Ρίζος, Σανδραβέλης (77′ Μπουλούμπασης), Παπαχρήστος, Σούλης, Ακπαρίδης, Γκοτσούλιας, Γ. Παπαδόπουλος (88′ Μπουρλάκης), Αργυρόπουλος, Μπούνας, Διαμαντόπουλος (61′ Κανελλόπουλος), Σκαρτσίλας.

Αστέρας Μαγούλας (Αντώνης Πριόνας):
Μπαλασάκης, Ιακωβάκης (80′ Γαρουφαλιάς), Μπιμπίρης, Χάλαρης, Στρατομήτρος, Έβερετ, Μαρίνου, Χρυσάφης (85′ Παγώνης), Δημητριάδης, Κορνελάτος (68′ Αλεξίου), Ιατρού.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βισκαδούρος (Ηρακλείου)
ΒΟΗΘΟΙ: Δασκαλάκης (Ηρακλείου), Λεοντακιανάκος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σκαρτσίλας, Γ. Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος – Μπιμπίρης, Ιακωβάκης. Δημητριάδης, Κορνελάτος, Στρατομήτρος. Έβερετ, Μπαλασάκης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:  82′ Δημητριάδης

Σχόλιο: Ο Παναιγιάλειος αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 στο Αίγιο με τον Αστέρα Μαγούλας και πρόσθεσε ακόμη μία μέτρια εμφάνιση στο ενεργητικό του. Άχρωμος, άοσμος και χωρίς καμία φαντασία στο παιχνίδι του, ο Παναιγιάλειος στο πρώτο ημίχρονο. Μοναδική αξιόλογη ευκαιρία στο 32′ όταν ο Μπούνας αρχικά με πλασέ και ο Σκαρτσίλας στη συνέχεια δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί και πιο αποτελεσματικοί και σε μια από τις επιθέσεις τους κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Δημητριάδη τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση των πρώτων 45′. Στην επανάληψη και μετά τα «γκάζια» του Νίκου Κουρμπανά στην ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά με σκοπό να πετύχουν άμεσα το γκολ της ισοφάρισης και το κατάφεραν με τη συμπλήρωση ενός πενταλέπτου, με τον Σκαρτσίλα. Από κει και πέρα, η μαζική άμυνα και το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων δεν τους επέτρεψαν να φτάσουν στη νίκη, αν και στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν και το αριθμητικό μειονέκτημα, λόγω της αποβολής του Δημητριάδη στο 82′. Η νίκη δεν ήρθε… τρίποντο που αγνοεί ο Παναιγιάλειος μέσα στο 2013, μετρώντας τρεις ισοπαλίες και μια ήττα.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ-ΑΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 2-1 ΤΕΛΙΚΟ

(5′ Στάμος σουτ, 90+2′ Δωροβίνης φάουλ – 51′ πεν Σκάρος)

Φωστήρας (Θύμιος Γεωργούλης): Μπότος, Μπιλίτσης (71′ Τσούκης),Πεταυράκης, Τσώνης, Μπούμπας, Παραράς, Βαβάτσικος (90+7′ Τσαγκαράκης), Κάμπας, Δωροβίνης, Στάμος (75′ Βλάχος), Πάλλας.

ΑΟ Γλυφάδας (Νίκος Παντέλης):
Χώνος, Φουντουκίδης, Βιδάλης (54′ Χατζησαϊας), Μακαρονάς, Κολοτούρος, Καζάντζης (45+1′ λ.τ Κόντη), Τσιρογιάννης, Μουστογιάννης, Σκάρος, Νικόλτσης (82′ Καϊμακαμούδης), Λημνιός.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρυσός (Χανίων)
ΒΟΗΘΟΙ: Κρετσίμος (Δ. Αττικής), Γουργιώτης (Α. Αττικής)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπότος, Μπούμπας – Λημνιός, Σκάρος, Χατζησαϊας
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 50′ Πάλλας, 90+3′ Τσούκης – 62′ Λημνιός, 90+3′ Κολοτούρος

Σχόλιο: Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στο γήπεδο του Ταύρου παρουσία περίπου 400 φιλάθλων, με τον Φωστήρα να κερδίζει στις καθυστερήσεις με 2-1 τον Αο Γλυφάδας. Οι γηπεδούχοι μόλις στο 5′ πανηγύρισαν το 1-0 με δυνατό σουτ του Στάμου. Στο 47′ ο σκόρερ έχασε μεγάλη ευκαιρία πλασάροντας άουτ από πολύ καλή θέση και δύο λεπτά αργότερα σημειώθηκε η επόμενη κομβική στιγμή της σύγκρουσης. Μαρκάρισμα του Πάλλα στον Κολοτούρο και ο διαιτητής Χρυσός (Χανίων) υπέδειξε πέναλτι και αποβολή στον αμυνόμενο. Στο 51′ ο Σκάρος μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι και στη συνέχεια το ματς έχασε το ρυθμό του, γιατί έγινε από υπερβολικά σκληρό. Στο 62’ έπεσε και ο Βαβάτσικος από μαρκάρισμα του Λημνιού, ο οποίος είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αποβλήθηκε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση του και στο 90+1′ ο Βαβάτσικος κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή και ο Δωροβίνης εκτέλεσε άψογα πάνω από το τείχος και διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 2-1. Την ώρα των πανηγυρισμών ο Βλάχος βρέθηκε χτυπημένος στο έδαφος μετά από σύγκρουσή του με παίκτες της Γλυφάδας. Τα νεύρα ήταν οξυμένα και στην επέκτασή τους το γήπεδο γέμισε από μικρές ομάδες παικτών που είχαν αψιμαχίες έως και συμπλοκές με τους αντιπάλους. Η σύρραξη λίγο έλειψε να γενικευθεί και ο διαιτητής διέκοψε το ματς. Επανήλθε περίπου 10 λεπτά αργότερα και αμέσως απέβαλε τους Τσούκη και Κολοτούρο!

* Διακοπή επτά λεπτών στο 90+2′ λόγω σύρραξης μεταξύ των ποδοσφαιριστών, μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος των γηπεδούχων