Καλύτερη και ουσιαστικότερη η ΑΕΚ…

Η ΑΕΚ πήρε μια επαγγελματική νίκη με 2-0 στα Περβόλια κόντρα στον ΑΟΧ. Μάνταλος και Κολοβέτσιος οι σκόρερ της Ενωσης. Απίστευτο γκολ-φάουλ του πρώτου. Κακό πρώτο μέρος και από τις δύο ομάδες. Κοιτάει μπροστά η χανιώτικη ομάδα και συγκεκριμένα το ερχόμενο ματς κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου για τον θεσμό του Κυπέλλου.

Το ματς…

Οι δύο ομάδες έκαναν όχι απλά, ένα πολύ μουδιασμένο ξεκίνημα, αλλά γενικά ένα πολύ κακό πρώτο μέρος. Οι 22 ποδοσφαιριστές δεν βρήκαν ποτέ τα πατήματά τους, σαφώς επηρεασμένοι από τις καιρικές συνθήκες, αλλά και από τον κακό ρυθμό. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που απείλησε κάποιες φορές την εστία του Ρίζου, κυρίως με τον Μάνταλο και τον Πλατέλλα. Τα σουτ όμως που έκαναν οι δύο παίκτες έφυγαν ψηλά άουτ.

Το δεύτερο 45λεπτο δεν είχε καμία σχέση με αυτό του πρώτου. Στο 51΄, η ΑΕΚ φωνάζει για πέναλτι του Παπατζίκου πάνω στον Κολοβέτσιο. Το επόμενο λεπτό, ο Σούλης Παπαδόπουλος έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Καραλή. Με την είσοδο του νεαρού άσου, η χανιώτικη ομάδα βρήκε ρυθμό απείλησε την ΑΕΚ και γενικά δημιουργήθηκαν φάσεις.

Στο 56΄, ο Μάνταλος απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος αλλά το σουτ που έκανε έφυγε άουτ. Στο 65΄, ο Καραλής πήρε την παράλληλα σέντρα από αριστερά, η προβολή που έκανε σταμάτησε πάνω στον Ανέστη. Στο 76΄, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Μάνταλος με μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ρίζου.

Από εκεί και πέρα, ο ΑΟΧ προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν τα κατάφερε ενώ η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Κολοβέτσιο. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Κολοβέτσιος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό αποτέλεσμα(0-2).

Κακός ο διαιτητής Καρυοφύλλης που χωρίς κανέναν λόγο εξέθεσε τόσο τον εαυτό του όσο και την ΑΕΚ που σε καμία περίπτωση δεν είχε την ανάγκη του…