Καλύτεροι αλλά ισόπαλοι οι Ρεθυμνιώτες, περίπατο στο Βόλο οι Επτανήσιοι

Ένα δεκάλεπτο ήταν… όλα τα λεφτά στο παιχνίδι του «Θόδωρος Βαρδινογιάννης», όπου Επισκοπή και Αχαρναϊκός έμειναν στο 1-1 για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.

Ο λόγος για το δεκάλεπτο από το 49’ ως και το 60’, διάστημα στο οποίο σημειώθηκαν και τα δύο γκολ που διαμόρφωσαν τα αριθμητικά δεδομένα της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 49’ με δυνατό σουτ του Παπατόλιου, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία απομάκρυνσης της μπάλας από τους αμυντικούς των γηπεδούχων.

Των γηπεδούχων που αντέδρασαν άμεσα και κατόρθωσαν να φτάσουν γρήγορα στην ισοφάριση, στο 58’, όταν ο Δουμάνης με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Παγούδη.

Όσο για την εικόνα του παιχνιδιού, η Επισκοπή ήταν σαφώς πιο επιθετική, πίεσε και κυνήγησε το τρίποντο, πλην όμως από τη μια η απειρία και από την άλλη η πολύ καλή εμφάνιση του τερματοφύλακα του Αχαρναϊκού δεν της επέτρεψαν να μπει «με το δεξί» στο πρωτάθλημα.

Από την άλλη, η ομάδα του Μενιδίου παρατάχθηκε με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και πρώτο στόχο να μη χάσει, κάτι άλλωστε που αποδεικνύεται και από την επιλογή του Γιώργου Βαζάκα να κάνει και τις τρεις αλλαγές στο τελευταίο δεκάλεπτο, περισσότερο για να κερδίσει χρόνο, παρά για να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Τσαμούρη από τον Πειραιά που είχε βοηθούς τον επίσης Πειραιώτη Συνιοράκη και τον Αθηναίο Κουντουρέλη.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Κώστας Ανυφαντάκης): Γουναρίδης, Παπαδήμας, Μποτωνάκης (56’ Δρακάκης), Πυθαρούλης, Ράντοβιτς, Βουρβαχάκης, Νικόλτσης (79’ Βιτώρος), Δελήμπασης, Βιγιαφάνε (86’ Σπανός), Λάμπρου, Δουμάνης.

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Παγούδης, Μωυσιάδης, Ζώνας, Γέσιτς, Παπατόλιος, Κοντογουλίδης (89’ Εμέκα), Μανουσάκης (80’ Ταμπάκης), Ιωαννίδης, Στουρνάρας, Ιορδανίδης (90’+3 Καλογερόπουλος), Καλαμιώτης.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της πρεμιέρας του Νότου

Ηρακλής Ψαχνών – Καλλιθέα 2-0

35′ Γουόρντεν, 43′ Νάκας

*Αποβολή για την Καλλιθέα του Μπριλάκη (75′) με δεύτερη κίτρινη.

Άλιμος – Πανηλειακός 1-1

4′ Ιωάννου – 14′ Τσίτας

*Κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) στον Μπουντόπουλο για τον Πανηλειακό.

Στον βορρά, το μπαμ έκανε η Ζ¨ακυνθος που πέρασε “αέρας” από το σπίτι του Ολυμπιακού Βόλου νικώντας τον με 2-0.Δύσκολη νίκη για τον Ηρακλή, στείρα τα άλλα δυο παιχνίδια της ημέρας.

Αναγέννηση Καρδίτσας – Τίρναβος 0-0

Ολυμπιακός Βόλου – Ζάκυνθος 0-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Εθνικός Σερρών – Αιγινιακός 0-0