Κοίταξε στα μάτια τον Αστέρα, πήρε βαθμό στην Τρίπολη!

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στην Τρίπολη ο Πλατανιάς, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 κόντρα στον Αστέρα. Αμφότερες οι ομάδες δημιούργησαν πολλές φάσεις για να πετύχουν το νικητήριο τέρμα αλλά το δοκάρι και οι πορτιέρε είπαν «όχι». Ο Γιάννου στο έκτο λεπτό και στο δεκατρία ο Μιλούνοβιτς ήταν οι σκόρερ.

Το ματς…

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και βρήκα πολύ γρήγορα τα πατήματά τους. Στην πρώτη καλή φάση οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Λούι έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Γιάννου εντελώς αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή έκανε την κεφαλιά και έγραψε το 1-0. Η απάντηση του Πλατανιά ήρθε πολύ γρήγορα, επτά λεπτά μετά.

Ο Γιακουμάκης έκανε πολύ ωραία κίνηση από τα δεξιά εκμεταλλευόμενος μπαλιά από την άμυνα, «έσπασε» το οφ-σάιντ, αφού τον κάλυπτε ο Αλόκο, έκανε τη σέντρα και ο Μιλούνοβιτς με κεφαλιά έκανε το 1-1!

Στο 35΄,  O Γιακουμάκης μαρκάρεται από τον Σανκαρέ. Ο επιθετικός του Πλατανιά ζήτησε πέναλτι. Ο Αφρικανός στόπερ φαίνεται να βάζει το χέρι για να τον ανακόψει. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό τους και δεν έγινε κάποια άλλη φάση μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αστέρας ήταν ορεξάτος σε αντίθεση με τον Πλατανιά που προσπάθησε να αντιδράσει στην πίεση της γηπεδούχου ομάδος. Στο 51΄, ο Φερνάντεζ έκανε το σουτ αλλά ο Σωτηρίου είχε σωστή θέση και μπλόκαρε χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Στο 70΄, οι Αρκάδες έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ. Ο Σανκαρέ έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Φερνάντες, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια ο Γιάννου πλάσαρε, αλλά ο Σωτηρίου κατάφερε να μπλοκάρει.

Στην τεράστια φάση των γηπεδούχων απάντησε ο Πλατανιάς, οκτώ λεπτά μετά. Ο Μιλούνοβιτς έβγαλε τη συρτή σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους τους αμυντικούς του Αστέρα και ο Σανισλάβιεβιτς έκανε το σουτ. Ο Θεοδωρόπουλος έδειξε τα αντανακλαστικά του και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 84΄ η κεφαλιά του Ράμος και τρία λεπτά μετά ο Μιλούνοβιτς δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Θεοδωρόπουλο, ενώ η κεφαλιά του Γιάννου, στο 85΄σε κενή εστία, πέρασε άουτ!