«Λύγισε» λίγο πριν τα πέναλτι από τη… βούλα ο Άρης Βουκολιών (pics)

Ο Ηρόδοτος κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, καθώς απέκλεισε στην παράταση την ομάδα του Άρη Βουκολίων με σκορ 1-0 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Προβιδάκη στο 115′.

Στο ίδιο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Πολένα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης Βουκολίων είχε ελαφρώς την υπεροχή χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Μήτρου.

Ο Ηρόδοτος στο δεύτερο μέρος ανέβασε στροφές και απείλησε για πρώτη φορά με τον Μεταξάκη να μπαίνει από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, να περνάει και τον Συροκάκη, όμως να μην καταφέρνει να σουτάρει για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 65΄είχαμε την πρώτη καλή στιγμή για τη χανιώτικη ομάδα, με τον Ντούπι να εκτελεί απευθείας το φάουλ και τον Μήτρου να απομακρύνει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Στο 74΄είχαμε το πρώτο δοκάρι στο παιχνίδι στην πρώτη επαφή του Συσκάκη με την μπάλα, ο οποίος σούταρε από τα αριστερά, όμως, η «στρογγυλή θεά» κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Συροκάκη.

Το παιχνίδι έληξε στην κανονική διάρκεια με σκορ 0-0.

Στην παράταση ο Άρης Βουκολιών έχασε σπουδαία ευκαιρία με το δοκάρι να σταματάει τον Ντούπι στο 97′ και στο 115′ ο Προβιδάκης κέρδισε το πέναλτι από τον Πολένα και το εκτέλεσε εύστοχα χαρίζοντας τη νίκη και την πρόκριση στον Ηρόδοτο.

Οι συνθέσεις:

Άρης Βουκολιών (Χρήστος Παπαδογιάννης): Συροκάκης, Πατρικάκης, Κομπογεννητάκης (91΄Τερεζάκης), Παπιδάκης (λ. τρ. 89′ Στρατουδάκης), Παπακαστρίτσιος, Γανωτής, Πολένα, Περράκης, Κοκάκης, Ντούπη, Περράκης Μ. (78΄Σουχλάκης)

Ηρόδοτος (Γιώργος Πετράκης): Μήτρου, Χατζηβασίλης, Χαρίτος, Προβιδάκης, Γενιτσαρίδης, Καρβελάς (70′ Συσκάκης), Αχιλλέως, Μπαλάφας, Ιβάνοφ (85′ Πρωτογεράκης), Μεταξάκης (90′ Καμπούρης), Ζαφείρης.