Με δυο γκολ έδωσε την πρόκριση στον Αλμυρό

Ένα ακόμα βήμα έκανε ο Αλμυρός καθώς επικράτησε επί της Σπάθας με 0-2 (δείτε τα highlights) για τον ημιτελικό Κρήτης του Κυπέλλου Ερασιτεχνών και έτσι θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ματς ΟΦΙεραπέτρας-Αστέρας Περάματος στον τελικό. Σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε ο Ανδρέας Στρατήγης ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ της ομάδας του. Λίγο πριν το σφύρηγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου, ο Πέτρος Στρατήγης εκτέλεσε κόρνερ, ο Ανδρέας Στρατήγης έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 0-1. Στο 73′ ο Κοκκινάκης έβγαλε σέντρα, και ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά-ψαράκι διαμόρφωσε το τελικό 0-2.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΣΠΑΘΑ ΚΟΛΥΜΠΑΡΙΟΥ: Τσαβαρής, Θεοδωρογλάκης, Αγιασμενάκης, Αγγελάκης, Κουλάκης, Αλκούρτι (78′ Στογιάνοφ), Χαρακτίδης, Μοσχανάκης, Χρυσαφάκης (68′ Ντουτίγια), Μπαμπουλάκης (84′ Μαλακωνάκης), Βασαδάκης

ΑΛΜΥΡΟΣ: Χωραφάκης, Μανωλακάκης (86′ Γαργανουράκης), Καρέλης (54′ Κοκκινάκης), Φελεγκάκης, Αποστολάκης, Πετράκης, Στρατήγης Π., Στρατήγης Α., Καραντινάκης, Αργέντης (76′ Μανιαδάκης), Απλαδάς

Διαιτητές: Μπινιχάκης, Πάγκαλος, Φινοκαλιώτης (Λασιθίου).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:

2′ Φάουλ από το Χρυσαφάκη, σουτ με το δεξί του Θεοδωρογλάκη που σημάδεψε το δεξί γάμα του Χωραφάκη όμως ο νεαρός πορτιέρο μάζεψε.

11′ Σουτ του Απλαδά έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα π άνω από το οριζόντιο δοκάρι

15′ Απομάκρυνση με το κεφάλι από τον Κουλάκη, η μπάλα πήρε ύψος και στρώθηκε στον Πετράκη, ο οποίος επιχείρησε απευθείας σουτ και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!

20′ Λάθος των αμυντικών της Σπάθας, ο Στρατήγης Π. έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Απλαδάς δε μπόρεσε να πιάσει το σουτ, η μπάλα στρώθηκε στον Αργέντη του οποίου το σουτ απέκρουσε ο Τσαβαρής

23′ Από μακρυά ο Αργέντης δοκίμασε το σουτ, η μπάλα πάνω από το δοκάρι του Τσαβαρή

28′ Ο Στρατήγης Π. βρέθηκε έξω παό την περιοχή, δοκίμασε σουτ με το αριστερό η μπάλα στα μάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι

32′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αργέντη, άουτ

35′ Κόρνερ από τα αριστερά μέσα από την καρδιά της άμυνας της Σπάθας, κεφαλιά του Αντρέα Στραγηγη, λίγο άουτ

40′ Σουτ του Μπαμπουλάκη, η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ!

47′ ΓΚΟΛ! Κόρνερ Σρατήγη Π. από αριστερά, κεφαλιά του Στρατήγη Α. η μπάλα στα δίχτυα!! 0-1!

49′ Καλή στιγμή με τον Στρατήγη Α., δοκίμαστε να κρεμαει τον Τσαβαρή, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα οριζόντια δοκάρια

55′ Βαθειά μπαλά του Φελεγκάκη από την άμυνα, ο Στρατήγης Π. βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή σούταρε, το σουτ του σταμάτησε σε πρώτο χρόνο πάνω στον πορτιέρο της Σπάθας και απομάκρυνε ο Αγιασμενάκης

57′ Κόρνερ του Θεοδωρογλάκη από δεξιά, κεφαλιά Αγγελάκη, λίγο αάουτ

69′ Σέντρα του Στρατήγη Π., ο Στρατήγης Α. επιχείρησε γυρισμό σουτ αφύλακτος μέσα στην περιοχή όμως η μπάλα κατάλεξε άουτ

73′ ΓΚΟΛ! Σέντρα του Κοκκινάκη από δεξιά, κεφαλιά-ψαράκι του Στρατήγη Α. και 0-2!

77′ Σουτ του Ντοτίγια, ο Χωραφάκης απέκρουσε

84′ Ο Απλαδάς βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Τσαβαρή, ο τελευταίος απομάκρυνε

93′ Σέντρα από αριστερά, κεφαλιά του Στρατήγης Α. η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι

“Ούτως ή άλλως έχουμε πετύχει”

Ο τεχνικός του συλλόγου Χρήστος Παπαδογιάννης στις δηλώσεις του ανέφερε χαρακτηριστικά:

«Είναι δίκαιη η νίκη του Αλμυρού, ήταν η ομάδα που είχε την κυκλοφορία της μπάλας. Παίζει σε πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα και αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο. Ίσως αν η ομάδα μου δε δεχόταν το γκολ στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου να ήταν διαφορετική η εξέλιξη του ματς. Ούτως ή άλλως κάναμε μεγάλη επιτυχία καθώς κατακτήσαμε το κύπελλο Χανίων πρώτη φορά στην ιστορία μας.»