Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Κύπελλο ο Πλατανιας

Εύκολο απόγευμα είχε ο Πλατανιάς κόντρα στον Εθνικό Σερρών για την πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδος. Η χανιώτικη ομάδα επιβλήθηκε πολύ εύκολα με 3-1 του μαχητικού Γαζώρου. Μιλούνοβιτς, Ναζλίδης και Ζαραδούκας ήταν οι σκόρερ για την ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου. Ο Πάλας βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς…

Ο Πλατανιάς ξεκίνησε πολύ μουδιασμένα και άργησε να βρει τα πατήματά του. Αντίθετα, ο Εθνικός Γαζώρου ήταν κεφάτος και έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στους γηπεδούχους. Στο 6΄, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή, το οποίο ήταν καλοχτυπημένο. Ο Κοκκαλάς εκτινάχτηκε και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Ο Γάζωρος συνέχισε την πίεσή του στην εστία του Κοκκαλά. Ο Πάλας σούταρε, αρχικά η μπάλα σταμάτησε στον Μπανανά και στην συνέχεια κατέληξε στα χέρια του νεαρού πορτιέρε.

Στο 17΄ και πάλι ο Πάλας εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή, ο νεαρός τερματοφύλακας των Χανιωτών έδιωξε σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του κόρνερ, ο Πάλας πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Ο Γάζωρος μπορεί να έχει τις φάσεις, αλλά ο Πλατανιάς πέτυχε το πρώτο γκολ. Ο Φιγκέιρα σέντραρε, η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι και ο Μιλούνοβιτς δεν αστόχησε και έγραψε το 1-0 για τους ερυθρόλευκους. Στη συνέχεια, ο πολύ δραστήριος Πάλας πάσαρε εξαιρετικά στον Κωνσταντινίδη, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Κοκκαλάς σωτήρια απέκρουσε και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Ο Φιγκέιρα έχασε την πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος. Ο νεαρός άσος βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο δοκάρι του Γούπου. Ο Κουκόλης έκανε τη σέντρα, ο Πάλας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1 στο 51΄. Ο Κοκκαλάς δεν μπόρεσε να πει «όχι» στο σουτ του παίκτη των Σερρών.

Οι γηπεδούχοι πάγωσαν και προσπάθησαν να σκοράρουν και να πάρουν και πάλι το προβάδισμα.  Πέντε λεπτά μετά, ο Μπανανά έπιασα την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα κατέληξε όμως στην πλαϊνή μεριά των διχτύων του Γούπου.

Ο Πλατανιάς μπορεί να ισοφαρίστηκε αλλά αντέδρασε. Στο 67΄, οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή. Ο Ναζλίδης ανέλαβε την εκτέλεσή του και έστειλε κατευθείαν την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-1.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν και άλλο τέρμα. Το κατάφερε μόνο ο Πλατανιάς, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Εξαιρετική συνεργασία Τσουράκη-Ναζλίδη και από γύρισμα του τελευταίου ο Ζαραδούκας με κοντινό πλασέ έκανε το 3-1, όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Οι συνθέσεις:

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Κοκκαλάς, Αποστολόπουλος, Μπανανά, Δημήτρης, Ζαραδούκας, Τέτε, Σέχου (56’ Μενδρινός), Φιγκέιρα, Γουνδουλάκης (66’ Τσουράκης), Μιλούνοβιτς (82’ Ιτούα), Ναζλίδης

Εθνικός Σερρών (Μάκης Κατσαβάκης): Γούπος, Τσουβαλτζίδης, Κουκόλης, Παναγιωτίδης (71’ Πολύζος), Κωφοκότσιος (46’ Ναστέφσκι), Δέντσας, Μερεσιώτης, Μαίνου, Κωνσταντινίδης (64’ Τσιλούλης), Νικολίτσας, Πάλλας

Ηρακλής-Λεβαδειακός 1-1